Sumýš pestrý Pseudocolochirus violaceus

  • Kmen:     OSTNOKOŽCI Echinodermata
  • Třída:      Sumýši Holothuroidea
  • Ostnokožci Echinodermata patří mezi další typické živočichy chované v mořských akváriích. Známe jich více než sedm a půl tisíce Velmi charakteristická je jejich pětipaprsčitá souměrnost. Některé druhy mají tělo pokryté ostny, jiné je vývojem ztratily. Rozmnožují se larvami, které jsou dvoustranně souměrné. Jinak se mohou rozmnožovat i nepohlavně. Tělo se pak rozčlení na dva i více kusů a z každého vznikne nový jedinec. Velmi dobře dokáží regenerovat poškozené části těla. Dalším společným znakem je přítomnost vápenaté kostry. Snad nejznámější z ostnokožců jsou hvězdice a ježovky.
    Sumýši Holothuroidea připomínají více velké červy než ostnokožce. Přesto je jejich pětipaprsčitá souměrnost při bližším ohledání patrná. Na spodní straně těla mají drobné panožky, kolem ústního otvoru jsou malá tykadla. Ostny mají ukryté pod kůží. Někteří sumýši vylučují na svou obranu jed. Přesto jsou určité druhy sumýšů jsou dokonce loveny a připravuje se z nich potrava.
    Sumýš Pseudocolochirus violaceus je překrásně zbarvený druh sumýšů žijící na korálových útesech. V mořském akváriu patří mezi nenáročné chovance, kteří většinu času leží na dně. Pouze při krmení vysunou chapadla a loví drobný plankton. Tento druh dorůstá velikosti až 20 cm, proto se jeho kořistí mohou stát i drobné rybky nebo korýši. Lze je chovat ve společné nádrži s korálnatci a přiměřeně velkými rybami. Větší ryby by jej naopak mohly považovat za potravu. Sumýši jsou náchylní na změnu hustoty vody, nebezpečí vzniká zejména při výměně vody nebo jejich přemístění do nové nádrže. Jinak je jeho chov v podstatě nepříliš náročný a je vhodným doplňkem korálové nádrže.
     

    (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)