Kusu liščí Trichosurus vulpeculaStřední a východní Austrálie, Tasmánie a některé ostrovy, vysazen byl na Novém Zélandě
Základní popis: Obývá lesnaté a křovinaté oblasti včetně velkoměst. Lidská přítomnost mu nevadí a dokonale se dokázal přizpůsobit civilizaci. Velký je jako kočka s huňatým na konci ovíjivým ocasem. Dospělý kusu má hmotnost přes 4 kg, zbarvení může být v různých odstínech hnědé, běžní jsou i černí jedinci. V noci vyhledává listí, výhonky a květy stromů, ovoce a nevynechá ani odpadky. Rádi mají i ptačí vejce, mláďata a hmyz. Dožívají se 14-15 let.
Výskyt: Střední a východní Austrálie, Tasmánie a některé další ostrovy, vysazen byl na Novém Zélandě
Chov a krmení: Pro chov je vhodná prostorná ubikace o velikosti minimálně 1.5 x 1.2 x 2 metry s velkým množstvím větví, úkrytů a obráceným denním režimem. Pro kusu vyhovuje teplota okolo 20° C. Prostor musí být rozčleněný tak, aby poskytoval dostatek prostoru ke šplhání a skákání. Jako úkryty jim poskytneme boudy zhotovené z prken nebo dutých kmenů. Kusu liščí je možné chovat ve skupině s jedním samcem a několika samicemi. V době páření se ozývají hlasitými zvuky. Samice je březí 17-21 dnů a rodí až tři mláďata. Matka je nosí několik měsíců ve vaku a teprve později se mláďata vozí u ní na zádech.V tomto věku se snadno naučí brát potravu z ruky a dají se ochočit. Mláďata se osamostatňují v 7-8 měsících a dospívají po jednom roce. S odchovy obvykle žádné problémy nebývají.
V zajetí je krmíme listy různých stromů a keřů a jejich květy, ovocem (banány, jablka, citrusy...), strouhanou mrkví, přidat můžeme pečivo, vařenou rýži, ovesné vločky, vejce, piškoty, tvaroh, myšata, jednodenní kuřata, vařené hovězí nebo drůbeží maso a suchary pro kočky. Zvířata zbytečně nepřekrmujeme, aby neztučněla.
 
(Text je převzat z "Velká kniha pro chovatele savců", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 2000)