Maki trpasličí Microcebus murinusZápadní a jižní část Madagaskaru.
Základní popis: Makiové patří mezi nejmení lemury, ale i primáty. Délka těla bez ocasu je okolo 12,5 cm, celková délka 26 cm, hmotnost 105 g. Má velmi hustou, jemnou srst. Je šedě až hnědočerveně zbarvený, břicho je bílé, má delší uši. Blízce příbuzný maki červený Microcebus rufus, který je tmavě rezavý se žlutavým břichem, kratšíma ušima a žije na východě ostrova. Maki trpasličí obývá pralesy a galeriové opadavé lesy, kde žije na stromech. Jako úkryt si vyhledává dutiny stromů nebo si z větviček staví hnízda. U kořene ocasu si ukládá tukové zásoby. Ty mu pomáhají překonat období sucha, které přespávají v dutinách nebo v hnízdech. Den přespává v úkrytech, v noci se vydává za potravou. Živí se převážně hmyzem a ostatními bezobratlými, mláďaty drobných obratlovců a pouze menší část potravy tvoří ovoce, nektar, květy. Dožívají se až 15 let.
Výskyt: Západní a jižní část Madagaskaru.
Chov a krmení: Maki chováme v páru v kleci nebo teráriu přiměřené velikosti. Pro pár postačuje nádrž o velikosti 100 x 80 x 80 cm. Vybavíme ji větvemi na šplhání a budkami (10 x 10 x 15 cm). Velmi dobře vypadají budky vyrobené ze skořápek kokosových ořechů. Jako všechna pralesní zvířata vyžaduje teplotu 22-26° C a vyšší vlhkost vzduchu, která přispívá k udržení dobré kvality srsti. Na dno je vhodná vrstva rašeliny nebo drcená kůra, které udržují vyšší vlhkost. K vytápění menší ubikace postačuje slabá žárovka zavěšená v krytu z květináče. Rozmnožují se od listopadu do června. Samice rodí dvě až tři mláďata v budce. Novorozená mláďata váží 6-8 g. Březost trvá 59-62 dnů. Mláďata dospívají ve věku 7-10 měsíců.
Maki krmíme sladkým ovocem v co nejpestřejí nabídce. Přidáváme sladké kaše (Milupa), kompoty, strouhanou mrkev, dětské přesnídávky, krémáčky, občas žloutek s tvarohem. Větí část potravy musí tvořit hmyz (cvrčci, mouční červi, švábi), myšata a občas potravu zpestříme nakrájeným drůbežím nebo hovězím masem. Výborný je také smýkaný hmyz. Potravu obohatíme o vitamíny.
Poznámka: Maki trpasličí je pro svou velikost a nenáročnost na prostor velmi vhodným chovancem. V zajetí se poměrně dobře rozmnožuje.
 
(Text je převzat z "Velká kniha pro chovatele savců", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 2000)