.
Moko skalní Kerodon rupestrisSeverovýchodní Brazílie

Řád:      HLODAVCI Rodentia
Podřád: Morčatovci Caviomorpha
Čeleď:  Morčatovití Caviidae

Moko skalní Kerodon rupestris

Základní popis: V poslední době je poměrně často chován moko skalní. Trochu připomíná morče na delších nožkách, je však o něco větší váží až jeden kilogram. Tělo má dlouhé okolo 30 cm, ocásek je téměř neznatelný, hrubá srst je hnědě zbarvená. Vyskytuje se pouze v jediném pohoří v Brazílii. V přírodě žije na suchých, skalnatých biotopech, je velmi hbitý a dobře šplhá po skalách, keřích i stromech. Najdeme jej v malých skupinkách, nejsou však tak snášenliví jako morčata. Aktivní je převážně ve dne, jako úkryty mu slouží skalní prohlubně a mělké nory pod kameny. Živí se stejně jako morče pouze rostlinnou potravou. Požírá traviny, listy stromů a keřů, plody a hlízy.
Výskyt: Severovýchodní Brazílie
Chov a krmení: Moko skalní chováme v párech nebo menších skupinkách v prostorných voliérách, s možností ukrytí do vytápěného prostoru. Použít lze i pokojové vitríny a terária o minimálním rozměru 140x80x120 cm DxŠxV pro pár zvířat. Moko držíme při teplotě 16-20°C, vhodný je i malý bodový zdroj tepla umístěný nad kamenem nebo silnější větví, pod kterým se rádi ohřívají. Plně postačuje silnější žárovka v krytu z keramického květináče nebo halogenové svítidlo. Ubikaci vhodně rozčleníme tak, aby zvířata měla co největší  možnosti pohybu. Vhodné jsou větve, špalky, kameny, rádi také využívají malé plošinky umístěné na stěnách. Na podestýlku můžeme použít hobliny, slámu nebo drcenou kůru. Ubikace má mít celou řadu budek a úkrytů, kterých má být asi dvojnásobný počet než je počet chovaných zvířat. Budky můžeme zavěsit i na stěny ubikace. Moko jsou někdy vůči sobě agresivní a musí mít možnost uniknout a ukrýt se. Příčiny vzájemné agresivity nejsou přesně známé, někdy se napadají samci navzájem, jindy na sebe doráží samice a nezřídka dochází i k zabití mláďat. K vzájemným potyčkám dochází i na poměrně velkém prostoru. Takto postižené zvíře trpí stresem a příčinou úhynu mohou být také zanícená poranění po kousancích. Často napadané zvíře raději včas odstavíme, bohužel se je již většinou nepodaří zařadit zpět do skupiny. Velkým problémem je do takové uzavřené skupiny přiřadit nové zvíře. Pokud chceme seznámit navzájem neznámá zvířata spojujeme je ve větším prostoru, který neznají. K porodům dochází během celého roku. Samice je březí 75 dnů a rodí jedno až dvě, výjimečně tři  vyspělá mláďata, která jsou osrstěná, vidí a brzy po porodu rychle běhají. Po několika dnech začnou přijímat pevnou stravu. Mláďata odstavujeme asi ve dvou měsících věku, pohlavně dospívají  v půl roce života.
Krmení se příliš neliší od potravy morčete domácího. Denně se jim podává seno, zelené krmení a větve listnatých a ovocných stromů. Tuto potravu musí mít k dispozici po celý den. Jednou denně dostávají jablka, mrkev a další kořenovou i listovou zeleninou a krmnou řepu. Potrava se doplňuje o zrniny (oves, kukuřice, pšenice, ječmen..), granulované krmiva pro přežvýkavce a tvrdé pečivo. Stejně jako morčata vyžadují vysoké množství vitamínu C v potravě, zejména v zimě jej musíme doplňovat v podobě preparátů, které jej obsahují (např. Celaskon, C-compositum...). Přidávat můžeme i další univerzální vitamínové a minerální preparáty (Roboran H, Supervit S, Konvit Neo...).
 

(Text je převzat z "Velká kniha pro chovatele savců", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 2000)