Zebra Chapmanova Equus burchelli chapmanniAfrika na jih od řeky Zambezi
 • Řád:     LICHOKOPYTNÍCI Perissodactyla
 • Čeleď: Koňovití Equidae
 • Zebra stepní Equus burchelli hojně obývá velké území na východě Afriky od jižního Sudánu a Keni až po Namibii, Botsvanu a Mosambik na jihu. Je nejhojnější ze všech zeber. Pruhování směřuje od zadních nohou do středu těla. Nejseverněji žije zebra Böhmova E.b. böhmi. Je nejrozšířenější subspecií. Černé a bílé pruhy se pravidelně střídají a zasahují i na nohy. Tlama je černá a nad ní je hnědá skvrna. Je často chována v zajetí pro svoji klidnou povahu. Jako zvláštní poddruh se někdy udává i bezhřívá forma této zebry. Zebra Chapmanova E. b. chapmanni (na snímku) žije na jih od řeky Zambezi. Mezi tmavými pruhy má hnědavé mezipásy. Pruhování sahá i na nohy, ale je zde úzké a nevýrazné. Podkladová barva je nažloutlá. Chová se poměrně často. Zebra damarská E.b. antiquorum je vzácnější než předchozí poddruhy. Má nejjižnější rozšíření. Pruhování na kýtách téměř splývá s podkladem a na nohách je ještě více potlačené než u zebry Chapmanovy. Hnědé mezipruhy jsou i na hrudníku. Chová se řidčeji. Zebra Burchelova E.b. burchelli byla vyhubena počátkem 20. století.
  Zebra Grévyho Equus grevyi obývá Keňu, Etiopii, Somálsko a jižní Sudán. Najdeme ji v křovinatých i travnatých stepích. Ze všech zeber je největší. V kohoutku měří okolo 150 cm a váží až 400 kg. Hřebci jsou větší než klisny. Pruhování je velmi jemné a husté, zasahuje až nad kopyta. Ozývá se hlasem, který připomíná oslí hýkání. Žije v malých skupinkách nebo jednotlivě. Hřebci obhajují zejména v době říje svá teritoria a jsou útoční i v zajetí. V zoologických zhradách je často chována.
  Zebra horská Equus zebra se vyskytuje ve dvou poddruzích. Zebra Hartmanové E.z. hartmannae se vyskytuje v horských oblastech Angoly. Má také husté, jemné pruhování, které sahá na nohy. Na horní části zadku má úzký pás příčných pruhů a na kýtách je pruhování široké. Na krku má výrazný kožní lalok. Výborně šplhá. Žije v malých skupinkách okolo deseti členů. Zebra kapská E.z. zebra je velmi vzácná a byla téměř vyhubená. Žije v horských rezervacích nedaleko Kapského Města. V zoologických zahradách setento poddruh téměř nechová.
  Zebry se chovají ve větších travnatých výbězích. Na zimu musí mít k dispozici vytápěnou stáj. Vyhovuje jim teplota okolo 18° C. Ve venkovních výbězích se stepní zebry chovají ve skupinkách s jedním hřebcem a několika klisnami. Horské a Grévyho zebry se musí chovat zvlášť a samec se raději jen připouští na páření nebo alespoň odděluje na noc. Dobře aklimatizovaná zvířata lze pouštět na kratší dobu do venkovních výběhů i v zimě. Před pářením dochází k bojovým hrám. V menších skupinách mohou agresivní samci pokousat samice na krku a na hřbetě. Zebra Grévyho je březí 350-390 dnů, zebra horská 345-375 dnů a zebra stepní 360-375 dní. Před porodem se březí samice oddělují a zařazují do stáda až po několika dnech. Matka musí být první dva dny s mládětem. Pokud je musíme odebrat v této době samice je později již nepozná a nelze ho k ní vrátit. Mláďata jsou citlivá na chladné a vlhké počasí. Mláďata jsou kojena nejméně šest měsíců, někdy pijí více než rok. Samice pohlavně dospívají ve 3-4 letech, samci ojeden až dva roky později. Krmí se trávou, senem, přidává se jim krmná řepa, mrkev a oves nebo granulované směsi. V zajetí se všechny druhy množí.
   
  (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)