Bojga stromová Boiga dendrophilaJižní Asie, Indonésie, Filipíny
Bojgy jsou skupina asi 23 druhů užovek se zadními rýhovanými jedovými zuby. Jed je pro menší živočichy velmi toxický, ale jsou známé i případy smrtelné otravy i u člověka. Obývají teplé oblasti  Asie a Afriky. Většinou jsou potravně specializovaní na lov ještěrů.
Bojga stromová má svalnaté, ze stran sploštělé tělo. Dosahuje délky 2-2,5 metru. Má svislou zorničku. Je rozšířená v Jižní Asii, Indonésii a na Filipínách. Obývá tropické pralesy i mangrovové bažiny. Nejčastěji se vyskytuje na stromech a keřích, na zem slézá jen vyjímečně. Aktivní je v podvečer a v noci. Loví ptáky, ještěry, hady občas loví i netopýry a ryby. Jsou útočné a kousavé. Většinou však kousnutí u člověka nezpůsobí žádné potíže, protože jej nezasáhne zuby, které jsou až v zadu v tlamce. Nelze ji však podceňovat. Je známo několik případů těžkých otrav.
Chovají se velkých nádržích hustě zarostlých tropickým rostlinstvem. Vybavení tvoří větve a vyvýšené plošinky, na kterých odpočívají. Vhodný je i bazén s vodou. Vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost, časté rosení a teplotu okolo 26-29° C s mírným nočním poklesem. V zajetí někdy odmítají náhradní potravu, jako jsou myši a krysata. Nejčastěji začnou přijímat kuřata, ryby nebo malé ještěry. Občas se rozmnožuje. Odchov není jednoduchý. Samice snáší okolo 10 kusů vajec. Inkubace trvá přes tři měsíce. Mláďata také někdy odmítají předkládanou potravu.
 
 (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)