Hroznýšek pestrý Eryx colubrinusEgypt až Tanzánie, Jemen
Hroznýšovití Boidae jsou většinou hadi dorůstající velkého vzrůstu. V okolí kloaky mají dva drobné drápky, což jsou zbytky končetin. Dá se podle nich určovat i pohlaví. Samci je totiž mají větší než samice. Hlava je zřetelně oddělené od těla. Na rozdíl od ostatních hadů mají vyvinuty oba laloky plic. Na hlavě mají zvláštní termoreceptory, které rozlišují teplotní rozdíly několik desetin stupňů celsia. Tak vlastně mohou vyhledávat svou nejdůležitější potravu-teplokrevné živočichy. Svou kořist zabíjí uškrcením. 80 druhů obývá tropy a subtropy celého světa.  Hroznýši praví Boinae jsou velkou pdčeledí obývající v 54 druzích tropy subtropy celého světa. Největší výskyt mají v Jižní Americe. Oproti krajtám mají jinak stavěnou lebku a jsou vejcoživorodí. Patří k nim největší had vůbec-anakonda velká Eunectes murinus. Žije v okolí vodních toků v povodí Amazonky. Dorůstá délky téměř deseti metrů a váhy přes 150 kg.
Hroznýšci rodu Eryx žijí v Africe, Asii a hroznýšek turecký Eryx jaculus se vyskytuje i v jihovýchodní Evropě. Žijí na zemi i pod zemí na suchých pouštních, polopouštních a stepních biotopech. Mají malou hlavu s rypákem přizpůsobeným k rytí. Oči jsou velmi malé. Jsou drobní obvykle dorůstají velikosti okolo 60 cm, nejvíce však do 1 metru. Aktivní jsou v noci, ve dne se rádi sluní. Druhy z mírného pásma přezimují v různých štěrbinách. Živí se malými hlodavci a ještěry. Jsou rovněž vejcoživorodí, březost trvá 3-4 měsíce.
Hroznýšek pestrý se vyskytuje v Africe. Chovají se v teráriu s vyšší vrstvou jemného písku, do kterého se zahrabávají. V teráriu ještě bývá několik kamenů nebo kůra jako úkryty a miska na vodu. Teplota se udržuje v rozmezí 25-28° C s nočním poklesem na pokojovou teplotu a možností vyhřátí na 35° C Krmí se menšími myškami a krysaty. Samice rodí okolo 10 mláďat dlouhých 10-15 cm. Mláďata po prvním svlékání loví myšátka. Dospívají do třech let. Na snímku je poddruh Eryx colubrinus loveridgei.
 (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)