Krajta vodní Liasis macklotiNová Guinea
Hroznýšovití Boidae jsou většinou hadi dorůstající velkého vzrůstu. V okolí kloaky mají dva drobné drápky, což jsou zbytky končetin. Dá se podle nich určovat i pohlaví. Samci je totiž mají větší než samice. Hlava je zřetelně oddělené od těla. Na rozdíl od ostatních hadů mají vyvinuty oba laloky plic. Na hlavě mají zvláštní termoreceptory, které rozlišují teplotní rozdíly několik desetin stupňů celsia. Tak vlastně mohou vyhledávat svou nejdůležitější potravu-teplokrevné živočichy. Svou kořist zabíjí uškrcením. 80 druhů obývá tropy a subtropy celého světa.  Krajty Pythoninae se vyskytují v Africe, jihovýchodní Asii, Indonésii a Austrálii. Podčeleď tvoří 23 druhů středně velkých až velkých hadů. Na rozdíl od hroznýšů snáší vejce, samice je obtáčí svým tělem a po celou dobu inkubace je hlídá. Vajec bývá několik desítek. Pomocí svalových záškubů zvyšuje tělesnou teplotu a vejce zahřívá. Samice "sedí" na vejcích dva měsíce. Během této doby většinou nežere. Vylíhlá mláďata měří okolo 30-50 centimetrů. V prvních týdnech po vylíhnutí nežerou. Teprve po prvním svlékání začnou lovit potravu. Velmi rychle rostou a v jednom roce mohou dosáhnout až 2 metrů. Postupně se růst zvolňuje, ale nezastavuje se ani v dospělosti.
Krajta vodní Liasis mackloti
Krajty tohoto rodu obývají Austrálii, Novou Guineu a Indonésii. Nejmenší druhy např. L. childreni dosahují sotva 1,5 metru. Největší krajta ametystová L. amethistinus však dorůstá přes 6 metrů, vyjímečně až 8 metrů. Oproti ostatním velkým krajtám je však štíhlá. Většinou jsou agresivní a kousavé. V zajetí se již celou řadu druhů podařilo rozmnožit.
Krajty vodní chováme ve větším teráriu. Žijí na Nové Guinei. Dorůstají 2,5 metrů délky. V teráriu udržujeme teplotu 26-28° C. rády šplhají i po větvích. Jeho součástí by měl být i malá bazének ve kterém se rády koupou. Jsou velmi žravé a dokáží přemoci i dost velkou kořist. V zajetí zůstávají kousavé a při jakékoli manipulaci v teráriu neustále útočí. Také tento druh se pravidelně rozmnožuje. Inkubace trvá 60-70 dnů.
 
 (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)