Listonos světlý Phyllostomus discolorJižní Amerika
Základní popis: Středně velký druh, celková délka je 12 cm, rozpětí křídel přes 30 centimetrů. Zbarven je tmavě hnědě. Na nose má výrůstek v podobě kopí. Obývá velké dutiny stromů ve kterých vytváří kolonie čítající 200-400 kusů. Ty se dále dělí na harémy, které tvoří jeden samec, 1-12 samic a mláďata. Tyto harémy jsou zřetelně odděleny. Kromě nich se zde ještě nachází samčí skupinky. Skupiny nejsou pevně vázané, zvířata v harémech se občas střídají a vedoucí samci obměňují. Vampýři se živí drobnými obratlovci, hmyzem i sladkým ovocem. Dožívají se 12-16 let.
Chov a krmení: Tyto zajímavé vampýrky lze chovat i ve velmi malé nádrži, kde se rozmnožují. Pár s mláďaty můžeme umístit do ubikace 50 x 60 x 80 cm. Samozřejmě, že jejich životní projevy lze lépe pozorovat ve větší nádrži. Optimální je velikost alespoň 150 x 100 x 200 cm. Povrch stěn obložíme dřevěnými deskami s kůrou nebo hrubým korkem. Strop není nutné obkládat neboť většinou čile šplhají jen po stěnách. Ubikaci doplníme svislými kmeny o průměru alespoň 15 cm. Jako úkryt poslouží trsy umělých květin. Teplota postačuje v rozmezí 22-26° C. Na vlhkost nejsou nároční a i při dlouhodobém chovu v prostředí s jen 40-60% vlhkostí nebyly pozorovány žádné zdravotní komplikace. Rozmnožují se 1-2 krát ročně. Rodí jediné úplně holé mládě. Zpočátku se přidržuje samice. Ta pokud se jde nakrmit je někdy předává dalším samicím, které se ně starají. Velikosti dospělých dosahují ve věku 2-3 měsíců.
Misky na krmení a vodu umístíme na stěny ubikace, aby k nim mohla zvířata sešplhat. Pro větší skupinu umístíme více misek, aby se všechna zvířata dostala k potravě. Základem krmné dávky je na drobné kousky nakrájené ovoce (jablka, banány, kivi, hrušky, měkké ovoce, citrusy příliš nemilují) a zelenina (mrkev, rajčata, okurky, paprika, salát). Jednu třetinu tvoří živočišná složka-myšata, nastříhané myši, švábi, cvrčci, sarančata, můžeme přidat i drůbeží nebo libové hovězí maso, vnitřnosti a uvařené vejce. Jako doplněk podáváme tvaroh, vařenou rýži a ovesné vločky ochucené dětskou přesnídávkou, jogurty a kompoty. Potravu dotujeme vitamíny a mineráliemi (Roboran H, B komplex, Murnil a vápník). Na pití podáváme vodu nebo černý čaj.
 
(Text je převzat z "Velká kniha pro chovatele savců", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 2000)