ZlatohlávciAfrika
  • Kmen:       ČLENOVCI Arthropoda
  • Nadtřída:  Šestinožci Hexapoda
  • Řád:          Brouci Coleoptera
  • Čeleď:      Vrubounovití Scarabaeidae

  •  

    Brouci jsou všeobecně známým hmyzím řádem. Počet druhů se odhaduje na několik set tisíc. Takové množství druhů vyniká obrovskou tvarovou variabilitou. Mohou být velcí od několika desetin milimetru až po téměř dvacet centimetrů. Typickým znakem všech brouků jsou krovky. Je to přeměněný první pár křídel v tuhý krunýř. Pod nimi je teprve druhý pár blanitých křídel pomocí nichž létají. Brouci se rozmnožují vajíčky, která kladou do různých materiálů. Z vajíček se líhne larva, která se vůbec nepodobá dospělcům. Larva se během růstu svléká a pak se zakuklí. Z kukly vyleze dospělý brouk, který již neroste. Brouci mají tedy proměnu dokonalou. Celkový vývoj může u větších druhů trvat i několik let. Krása některých druhů brouků vždy lákala k chovu v zajetí. Chovají se zejména tropické druhy zlatohlávků, které se poměrně dobře rozmnožují.
    Na snímku je zlatohlávek rohatý Eudicella gralli, který se vyskytuje v západní Africe.
    Nejčastěji chovaný zlatohlávek Pachnoda peregrina pochází z Afriky. Je dlouhý 25-30 mm. Jako u mnoha dalších druhů brouků je u nich vyvinut pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost). Sameček má na břichu výraznou rýhu. Při dobré péči se velmi dobře rozmnožuje, proto se někdy jeho larvy nazývané ponravy používají ke krmným účelům.
    Pro zlatohlávky postačuje středně velké skleněné terárium. Shora musí být dobře zakryté, neboť brouci dobře létají. Na dno se umístí asi 10 cm vysoká vrstva rašeliny, trouchu a listí. Tento substrát se musí vydezinfikovat třeba horkou párou. Zavlečení roztoči nebo plísně by mohly zničit celý chov. V nádrži musí být ještě kus kůry nebo větve na které brouci rádi sedí a vyhřívají se. Teplota v chovu musí být alespoň 26-28° C a vlhkost okolo 70-80 %. Samička snáší do půdy několik desítek vajíček. Z nich se líhnou larvy, které před kuklením dosahují velikosti až 60 mm. Kuklí se v substrátu, kde si vytváří kokon pomocí vylučovaného výměšku. Při nižší teplotě se neúměrně prodlužuje vývoj, který normálně trvá 2-3 měsíce. Při teplotách pod 20° C se vývoj zastavuje úplně. Brouci požírají sladké ovoce (banány, citrusy, hrušky, jahody, třešně...). Dále jim přidáváme strouhanou mrkev, salátové listy a tvaroh. Larvy přikrmujeme ovesnými vločkami a strouhanou zeleninou a ovocem.
     

    (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)