Home FotoAlbum

 

         Klasická epopej - Odysseia - byla napsána Homérem v 8. století př.n.l.  a byla zdrojem obdivu a zkoumání od dob svého stvoření.

 

    Literární názory na Odysseiu mají za to, že Homérovy popisy Ithaky jsou v realistickém slohu, zatímco jeho popisy bájných bytostí a podsvětí jsou výtvorem  básnické obrazotvornosti. 

 

    Tyto stránky jsou pokusem o stručnou korelaci Homerových popisů Ithaky se současnou topografii Ithaky- v r. 2002. 

 

Krátký úvod:

Homér: starověký řecký básník  narozen někdy v 9. či 8.  století př.n.l.  Odysseia je jednou z Homérových epopejí. Popisuje široce a barvitě 10ti letou Odysseovu cestu  z Troje zpět na Ithaku.

Odysseus: podle Homéra: byl králem na Ithace a okolních ostrovech. Byl povolán do 10ti leté války u Troje. Po zkončené válce jeho cesta zpět domů trvala dalších 10 let. obrázek

Ithaka: malý ostrov na západním pobřeží Řecka- v Jónském moři. Místo Odysseova palace - pevnosti, kde jeho věrná manželka Penelopa a syn Télemachos  čekali na jeho návrat. mapa

 

     Otázka zda Homerova zobrazení dávných událostí jsou pravdivá, byla asi rozřešena před 150ti lety H. Schliemannem. Tento úspěšný objevitel archeologických pozůstatků Troje, Mykén a Tirynsu byl velký obdivovatel Homéra a pevně věřil zejména v pravdivost Homérových topografických popisů. Schliemannovy výsledky vedly k objevení do té doby neznáme mykénské periody řecké historie datované do doby zhruba mezi 1500-1100 př.n.l.. Interpretace mykénské topografie vedla k názoru že řecké mýty mají svůj původ právě v této době  Nilsson.

    Interpretace Homérových topografických popisů v Odysseie je poněkud komplikovanější. Výborný úvod a přehled této problematky se může najít v knize  J. V. Luce.

    Čím je toto zkoumání srovnávací topografie zajímavé? Studium historie vede k poznání. Pozorování a studium míst popsaných před 3000 roky je vzrušující a  poučné. Byl-li Homér pravdivý v topografických popisech, mohly být jeho popisy jiných událostí též pravdivé? Byl tudíž Odysseus skutečný král na Ithace? Kde pak mohlo být jeho sídlo? Byli "bohové" kolem něho skuteční? (Erich von Däniken si myslí, že to byli vlastně dávní kosmonauti). [Z lékařského hlediska Ambrosie a Nektar které dávaly bohům nesmrtelnost resp. dlouhověkost musela být směs multivitaminů, stopových prvků, anti-oxidantů, proti-zánětlivých léků a stabilizátorů  lysosomů ....]

 

 

Úvodní poznámky k topografii Homérovy Ithaky.

 

    Současné jméno ostrova Ithaky je totožné se jménem které používá Homér. Totéž nemůže být řečeno o dalších ostrovech popisovaných Homérem (Od.9, 21-4):

    I V Ithace, patrné z dálky, mám obydlí, pohoří na ni 
Neriton chvějící listím jest viděti, ostrovu vhodných 
k bydlení hojně je vůkol a jeden je druhému blízko: 
Dulichion i Same a Zakynthos porostlý lesem. 
Ithaka sama je nízka a nejvýš se rozkládá v moři, 
k západu, ostrovy druhé pak k východu leží a slunci, 
drsná, však pěstounka mládců je výborná-nemohu věru 
nad svou rodnou vlast nic sladšího na světě uzřít. 
překlad: O. Vaňorný. 

    Bez zacházení do velkých podrobností, prof. Luce-ho logické  závěry a interpretace jmen se zdají být přijatelné a jsou jak následuje:

Homerův název        současný název

Ithaka  =                  Ithaka   

Dulichion =             Lefkada

Same =                    Kefalonia

Zakynthos =             Zakynthos

Všechny tyto ostrovy leží blízko pospolu v Jónském moři.

    Foto explorace topografických míst kde Odysseus přistál, míst která navšívil a míst se vztahem k jeho sídlu jsou obsahem další stránky -FotoAlbum .

Obsah následující stránky FotoAlbum:

1) Forkýnova zátoka.
2) sluj Nymf.
3) Krkavčí skála, Arethusa.
4) Odysseusův palác.
5) Láertův sad
6) Otázka Asteris.

 

 

 

 

prosím napište mi E-Mail máte-li jakékoliv otázky či připomínky:

polasekj@seznam.cz

 

This page was last updated on 12/13/02 .