lososovité druhy

< Zpět     << Úvod

NELOSOSOVITÉ DRUHY


Naši jelci - všeobecná charakteristika

Poměrně častými druhy, lovenými v našich tocích na umělou mušku, jsou jelci. Mezi ně patří jelec proudník Leuciscus leuciscus, jelec tloušť Leuciscus cephalus a u nás poměrně vzácný jelec jesen Leuciscus idus.

Jelec proudník je z našich jelců nejmenší. Je poměrně náročný na množství rozpuštěného kyslíku ve vodě a vystupuje nejvýše proti toku. Jeho celková délka zřídka dosahuje30 cm. Úzká, zašpičatělá hlava přechází do štíhlého těla, které je kryto drobnými výraznými šupinami. Boky a břicho jsou stříbřité. Ploutve jsou poměrně velké, nepárové jsou šedé a párové se vyznačují mírně červeným nádechem. Řitní ploutev má zřetelné vykrojení, v postranní čáře se nachází 46 - 52 šupin.

Jelec tloušť bývá větší, dosahuje délky až 60cm a hmotnosti 5kg, obvykle však měří okolo 30cm. Není příliš náročný na obsah kyslíku ve vodě a vyskytuje se často i v úsecích pod zdroji znečištění. Žije ve všech pásmech našich řek, do nejvyšších partií pstruhového pásma však vystupuje ojediněle. Má protáhlé válcovité tělo a poměrně širokou hlavu s velikými ústy. Boky má zlatavé až měděné, se zřetelně tmavě orámovanými šupinami, které tvoří na boku mřížku. Párové ploutve i anální ploutev jsou červené, řitní ploutev je zaoblená nebo rovná, nikdy vykrojená.

Jelec jesen je rybou dolních úseků větších řek, v povodí Labe a Vltavy je poměrně vzácný, hojný je v dolním toku Dyje, Moravy a v Dunaji. Má protáhlé zavalité tělo, pokryté drobnými, zřetelně ohraničenými šupinami a dosahuje délky přes 40cm. Všechny ploutve, kromě hřbetní, jsou tmavě červené, řitní ploutev je vykrojená, v postraní čáře má 56 - 62 šupin.

Autor: Milan Hladík