NOVINOVÉ ČLÁNKY
Koncert pomáhá setkání přátel

Blatná - Pěvecký sbor při Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích, který nedávno sbíral nadšené ohlasy při koncertním turné v Itálii, vystoupí v pátek v Blatné.

Řada členek Pěveckého sboru jihočeských učitelek je ze strakonického regionu. "Koncerty jsou vždy příležitostí k setkání s přáteli," poznamenala spolupořadatelka blatenského koncertu a členka souboru Marcela Veselá. V Blatné žije již 21 let a působí zde jako psycholog.

Soubor vystupuje velice často v zahraničí, ale samozřejmě zpívá i v jižních Čechách. Po červnovém chrámovém koncertu v Týně nad Vltavou, kde spoluúčinkovalo Stamicovo kvarteto, uskuteční svůj příští koncert v kraji Ladislava Stehlíka. Na zámku v Blatné uvede mimo jiné také kantátu Františka Chodury Jihočeskému kraji na texty bělčického rodáka Ladislava Stehlíka.

Marcela Veselá uvedla, že již nejde o ryze dívčí těleso posílené o "staré" hlasy absolventek Střední pedagogické školy v Prachaticích. "Střechu nad hlavou nám poskytlo Biskupské gymnázium v Českých Budějovicích. Je to výrazné ulehčení dojíždění na zkoušky," poznamenala členka sboru a dodala, že zároveň přišlo i oživení souboru jak v podobě gymnziálního mládí, tak mužské složky a nástrojové skupiny. Marcela Veselá věří, že vystoupení sboru v Blatné bude inspirací k obnově činnosti místního sboru, který nese jméno Úslavan.

Při zahraničních cestách navštívil jihočeský soubor nedávno již podruhé Itálii. Kromě řady cest do Německa, Rakouska nebo na Slovensko, opakovaně koncertoval v Holandsku, Švýcarsku a Francii. Pěvecké umění předvedl sbor rovněž v Estonsku, Skandinávii, Anglii a Maďarsku.

Strakonické listy, 2.11.2000. Autorka: Dagmar Divišová

Učitelky navštívily také Lurdy

České Budějovice  - Velikonoční svátky se staly příležitostí vystoupit v zahraničí i pro Pěvecký sbor jihočeských učitelek, který působí při českobudějovickém Biskupském gymnáziu. Týdenní cestu po Francii sbor ukončil až o Velikonocích v proslulém mariánském poutním místě - Lurdech.  

Ačkoli jihočeští hudebníci odcestovali do Francie zejména s duchovním repertoárem, zpívali i světské skladby. "Nastudovali jsme Pergolesiho barokní oratorium Stabat mater, ale i současné skladby - od Zdeňka Lukáše zazněla Missa brevis a od Petra Ebena Česká truvérská mše. Na repertoáru máme i množství drobných věcí, jako je Loutna česká Michny z Otradovic nebo například černošské spirituály," uvedl sbormistr Theodor Pártl. Duchovní hudbu vystřídali členové sboru například Dvořákovými písněmi, ale i francouzskými lidovými skladbami. 

Pro členy sboru se stalo koncertní turné i duchovní poutí. Do Francie s nimi odcestoval i učitel teologie Bohuslav Richter, který sloužil mši přímo v jeskyni Zjevení Panny Marie. "Lurdský areál je skutečně nevšední místo, doslova sám vede člověka k meditaci, což jsme poznali i my osobně. Zejména na členech sboru, kteří nejsou výrazně křesťansky orientováni," dodal Pártl.  

Pěvecký sbor jihočeských učitelek existuje už šestatřicet let, kromě domácích i zahraničních koncertů má na svém kontě i řadu rozhlasových i televizních záznamů a dvě samostatné gramofonové desky. Založil jej dosavadní sbormistr Theodor Pártl na prachatické pedagogické škole, ale od roku 1993 působí při Biskupském gymnáziu. "Mezi členy jsou i studenti, což nám umožňuje zpívat i skladby s mužskými hlasy. Ale tradiční název jsme si ponechali, přece jen pod ním existujeme už dlouho," vysvětlil Pártl.

Mladá fronta DNES, 8.4.1999. Autor: (ze)

"V čas jásavý, v čas rozjasněný, ať, Pane, jedno jsme..."

Pěvecký sbor jihočeských učitelek při Biskupském gymnáziu v Č. Budějovicích, vedený svým sbormistrem mgr. Theodorem Pártlem, se ve dnech 11. - 13. října 1996 spolu s ředitelem gymnázia mgr. Zdeňkem Dvořákem zúčastnil v rakouském Mariazellu poutě středoevropských národů, která se konala pod heslem Křesťané budují Evropu. Asi dvoutisícové poutní městečko zářilo po všechny dny podzimním alpským sluncem stejně jako sváteční náladou.

PSJU zpíval mimo jiné v sobotu dopoledne v kapli sv. Pramene, kde nejsou varhany, Truvérskou mši Petra Ebena za doprovodu kytary, flétny a hoboje. V nedělní mši národů, kterou v bazilice sloužil pražský arcibiskup kardinál dr. Miloslav Vlk, zpíval latinskou Missu brevis rovněž současného českého skladatele Zdeňka Lukáše. Vystoupení na sobotním shromáždění v naplněném sále Benediktina, kde přednášeli přední evropští křesťanští politikové, za ČR Vilém Holáň, přineslo sboru nevšední ohlas a další zahraniční pozvání.

K svátečním chvílím patřila zastavení na křížové cestě ve stráni nad bazilikou, nešpory s vídeňským kardinálem dr. Franzem Königem i večerní světelný průvod městem, rozezpívaný lidovými duchovními písněmi zúčastněných národů (Čechů, Slovinců, Chorvatů, Rakušanů, Němců, Maďarů). Všechna setkání byla prostoupena vzájemným porozuměním.

Vše radostné stejně jako vše smutné v lidském životě podléhá času, a tak skončilo i mariazellské setkání a v nedělním podvečeru jižní Čechy přivítaly své poutníky, obohacené o vzpomínky i duchovní setbu.

Aktuality / Setkání, 15 / 1996. Autor: (th)