Před časem jsem se vrhnul do pátrání po původu příjmení Janalík (údajně prapůvodem z Maďarska) a začal rozplétat rodinné vztahy, kontaktovat dosud neznámé příbuzné, či nositele stejného příjmení.

  Mí předkové byli protestanti v rekatolizovaném Holešovsku a byli to většinou mlynáři  >>více o větrných mlýnech . Spoustu informací jsem načerpal od 80-ti letého prastrýce Vladimíra z Pacetluk, v jehož větvi se mlynářské řemeslo udrželo nejdéle. Pamatuje si na spoustu příbuzných, spoustu podrobností, je celkově zajímavý člověk.

 

Na tomto místě bych vás chtěl informovat o >>výsledcích mého pátrání. V případě, že uvedené informace můžete jakkoli doplnit, ozvěte se mi.         neúpl. vývod 16 předků>>

 

 

Pomocí mi byly stránky kde je možno najít spousty užitečných informací.

 

Dále jsem zjistil:

     V České republice dnes žije 202 nositelů tohoto příjmení.

     Drtivá většina na Moravě (tel. seznam)

     Koncovka ..lík je specialitou Holešovska (Rymice, Roštění, Kostelec, Prusínovice)

     František Janalík - je spisovatel a humorista.

     V USA žije Frank Janalík, bohužel nic bližšího o něm jsem zatím nezjistil

     Jedna z pratet -Hermína-dostala pozvání k návštěvě strýce v USA, ten jí zakoupil lodní lístek na Titanik, pro nemoc však neodcestovala...

     Pan Zmeškal z Dřevohostic vzpomínal před prastrýcem Vladimírem na policejního radu -Janalíka ve Vídni - byl prý velmi spravedlivý...

 

Nejslavnější nositel tohoto příjmení

Vincenc Janalík

Významnou osobností milotické farnosti byl P. Vincenc Janalík, který patřil mezi ty, kteří se v minulém století podíleli na národním obrození.

Narodil se 21.1. 1804 v Rymicích u Holešova. Po studiích bohosloví a filizofie byl vysvěcen na kněze a jako kaplan nastoupil do Milotic, kde působil až do 11.8. 1846.

P. Janalík znal, jak dalce škodí prostému lidu nevzdělanost a zaostalost a snažil se na něj dle svých možností literárně působit. K tomu ho nabádal i P. Fr. Sušil(sběratel lidových písní, zvyků,..), který byl jeho bývalým spolužákem. Janalík měl pouze německé vyšší školy, snažil se o zdokonalení v rodném jazyce. Ve větší literární práci mu bránilo jeho kněžské zaměsnání, neboť v té době byla milotická farnost rozsáhlá, patřily k ní i Vacenovice, Skoronice, Vlkoš, Mistřín a Svatobořice. Janalík vybízel farníky k úctě k zemřelým a k udržování hrobů. Z vděčnosti za ochraná v dobách cholery (18312,1836,1849) byla jeho zásluhou postavena na milotickém hřbitově kaple ke cti sv. Rocha, ochránce proti moru.

Janalíkovo národní uvědomění bylo spol´jeno s cyrilometodějským uvědoměním, jehož spoluzakladatelem se stal v r. 1850. Byl prvním sušilovcem na Slovácku a stal se vzorem svým nástupcům, hlavně P. Františku Weberovi(poslanec v moravském i říšském sněmu). Kromě mnoho článků napsal i několik knih- Přátelé, Věrná Róza, Láska, Rodina Důvěrova.

Zavedl spolky na podporu zámořských misií, založil "spolek střídmosti" pro který získal l000 Lidí v milotické farnosti. Ze vzpomínek stařečku , kteří P.Janalíka znali je vzomínka- díky Janalíkovi byly Milotice s okolím ušetřeny pohromy opilství a milotická děvčata byla proto oblíbená a vychledávaná jako dobré hospodyně.V okolí se říkávalo:"Ať má něco, nebo nic enom dyš je z Milotic."

P. Janalík plně chápal význam psaného slova pro obrození našeho lidu i kněžstva, zvláště na venkově. Např. v článku "Hody" brojí proti rozpustilým zvykům na hodech , jako bylo stínání káčera nebo shazování kozla z kostelní věže a poukazuje na záslužnější zvyky zakládání a svěcení křížů, ve formě rozhovoru otiskuje vlastní kázání. Mezi milotickými farníky rozšířil první české katolické noviny, kam také psal. Byl to kněz nedlouhého života, ale naplněného neobyčejnou mírou duchovní práce pro dobro církve a národa, které mu ztělesňovala farnost, živí věřící lidé, zua něž nesl toli kstarostí , aby je probudil k životu náboženskomravnímu a zároveň k vřelé lásce k mateřskému jazyku a Národu. Zemřel v Miloticích 23.8. 1855 ve věku 51 let a byl pochován u kaple milotického hřbitova.

 

 

Další zajímavé stránky s touto tématikou

www.rodclan.cz  

http://ilcik.cz/info/vyhledavace