V první polovině dvacátého století hráli v zámeckém divadle opět litomyšlští ochotníci - zejména v letech 1900-1904, před dokončením stavby Smetanova domu. Pozdější představení byla jen příležitostná; poslední záznam o ochotnickém představení (na osvětlovacím stojanu) je z roku 1922.

Ve třicátých letech bylo divadlo stejně jako další části zámku používáno k nejrůznějším slavnostním příležitostem - např. v roce 1934 se konal slavnostní koncert na počest Bedřicha Smetany.

Zaplněné hlediště divadla při představení nebo koncertě ve 30. letech 20. století (foto Fotoatelier Tachezy, Litomyšl) Sukovo kvarteto v zámeckém divadle v září 1934 (foto Fotoatelier Tachezy, Litomyšl)

Během druhé světové války používala zámek německá armáda; podle množství drobných předmětů nalezených pod jevištěm (zejm. kuřácké potřeby) je možné předpokládat, že i v této době se v divadle hrálo. V létě 1945 byli v divadle údajně ubytováni němečtí zajatci a později se rozšířil názor, že v té době bylo jeho zařízení zničeno.

V roce 1956 byl proveden průzkum, který dokázal, že zařízení divadla je poměrně dobře dochováno, a bylo rozhodnuto o jeho opravě a zpřístupnění veřejnosti. Na chodbě vedle divadla byla instalována výstava o divadle, kde byly kromě reprodukcí archivních materiálů shrnujících historii divadla vystaveny především modely divadla s jednotlivými kulisovými soubory. Modely byly vyrobeny za pomoci kolorovaných fotografií dekorací.

V roce 1971 byl vypracován nerealizovaný projekt na výrobu závěsného zařízení na dekorace, které mělo umožňovat prezentaci všech dekorací divákům. V plánu bylo i zpřístupnit divadlo spolu s okolními prostorami jako samostatný prohlídkový okruh.

V letech 1973-74 proběhla další oprava divadla. V letech 1975-1989 nebylo divadlo součástí prohlídky zámku; tou se opět stalo v roce 1990. Snad někdy v 80. letech byla demontována i výstava v chodbě u divadla; modely scén byly pak nějakou dobu umístěny na jevištní rampě.

Divadlo se v poslední čtvrtině 20. století používalo ke kulturním a společenským akcím - kromě divadelních představení a koncertů například ke slavnostním programům škol (předávání vysvědčení). Ničím neobvyklým nejsou natáčení v divadle - nejčastěji historických filmů.

V roce 1993 byla studenty a pedagogy litomyšlské restaurátorské školy vyrobena kopie bočních kulis francouzské zahrady a prospektu lesa, kopie byly instalovány na jevišti a jsou prezentovány jako francouzská zahrada (prospekt zahrady byl zničen). Při příležitosti natáčení TV filmu BBC byla v roce 1997 vyrobena stylizovaná dekorace rokokového salónu. Přestože dekorace naprosto neodpovídá charakteru Platzerových kulis, je od té doby pevně umístěna na jevišti a prezentována návštěvníkům.

Záběr z představení Zieglerova 'Milence a soka', uvedeného v dubnu 1998 v dekoraci zbrojířovy dílny (foto Pavel Vopálka) Inscenace opery H. Purcella 'Dido a Aeneas', Smetanova Litomyšl 1997 (foto archiv SL, o.p.s., Pavel Vopálka)

Ke dvoustému výročí prvního představení v zámeckém divadle sehrál litomyšlský ochotnický spolek Milislav (založený při této příležitosti) 23. dubna 1998 hru, která tu byla hrána jako vůbec první přestavení - Zieglerova "Milence a soka v jedné osobě", v dobovém překladu Prokopa Šedivého z roku 1800 a v novodobé úpravě. Představení, od premiéry několikrát úspěšně reprízované, se hrálo v Platzerově dekoraci zbrojířovy dílny. Jeho příprava vzbudila u skupiny ochotníků zájem o zámecké divadlo, jehož dosavadními výsledky jsou zatím provedené práce v divadle, vznik našeho sdružení i těchto stránek.

Divadlo se v současné době používá pro příležitostné produkce, především pro divadelní představení a komorní koncerty. Aktivity, neodpovídající dosud vždy významu této unikátní památky, by měly být postupně eliminovány. Pokud se podaří po nutných průzkumech a opravách uvést znovu do provozu technické vybavení divadla, mohlo by se litomyšlské zámecké divadlo stát jedním z mála míst umožňujících autentickou historickou divadelní produkci.

Zpět na začátek stránky |    | Zpět do hlavního menu |