Osvětlení bylo velmi důležitou součástí barokního i klasicistního divadla. V divadle se svítilo svícemi a olejovými či lojovými lampami. Ty byly umisťovány především na rampě a mezi bočními kulisami, ve větších divadlech v portálu nebo nad ním a někdy také mezi sufitami. Osvětlení mělo poměrně nízkou intenzitu a bylo rovnoměrně rozptýlené; bylo důležitou složkou při vytváření perspektivního efektu a celkového dojmu z představení. V dnešním intenzivním předním osvětlení se velká část zamýšleného vizuálního účinku nemůže uplatnit.

V litomyšlském divadle se dochovala světelná výsuvná přední světelná rampa a stojany na osvětlení bočních kulis. Hlediště bylo kromě dochovaných svícnů na sloupech mezi lóžemi osvětlováno lampičkami nebo svícemi umístěnými v nikách na stěnách. Původní svícny v hledišti jsou dnes elektrifikovány.

Současné elektrické osvětlení pochází z oprav divadla v 50. a 70. letech 20. století. Velmi nevhodné jsou především zářivky, osvětlující schodiště k lóžím. Rekonstrukce elektroinstalace a revokace původních světelných podmínek je jedním z hlavních bodů zamýšlených prací.

Pohled mezi boční kulisy na novodobé stojany s osvětlením (jb) Mechanismus ke spouštění světelné rampy (jb)

V přední části jeviště je umístěna světelná rampa. Jde o prkno po obou stranách nápovědní budky, kde je dnes po třech žárovkách; v obou prknech jsou pravidelně rozmístěné otvory sloužící k uchycení lampiček nebo svíček (podle literatury zde původně byly plechové miskovité lampičky s olejem).

Rampa je uzpůsobena ke spouštění do podjevištního prostoru, čímž se docilovalo potemnění scény. Děje se tak otáčením hřídelí (klikou) s převodem na řetěz upevněný přímo na rámu rampy. Ta se pohybuje ve svislých drahách podobných kolejničkám kulisových rámů. V současnosti brání v pohybu rampy necitlivě vedená elektroinstalace, spojující pevně rampu s okolní konstrukcí. Rampa je dnes vybavena šesti žárovkami.

Boční osvětlení zajišťovaly stojany na lampičky, stojící za každou boční kulisou: prkna s "podstavcem" na spodní straně a s bodcem nahoře. Stojany jsou v současnosti uloženy v podjevištním prostoru, kam byly umístěny někdy v 1. polovině 20. století. Dnes osvětluje boční kulisy kovový stojan se žárovkou.

Původní osvětlovací stojan instalovaný mezi bočními kulisami (jb) Detail původního osvětlovacího stojanu s drátěnými oky na uchycení lampiček (jb)

Bodec původního stojanu se otáčel ve skobách s otvorem, které jsou připevněny na trámu stropní konstrukce mezi kulisami; otáčením stojanů kolem osy se docilovalo stmívání a opětného osvětlení scény. Na stojanech jsou částečně zachována drátěná oka k osazení lampiček (12 na jednom stojanu).

Zpět na začátek stránky |    | Zpět do hlavního menu |