Úvod | Lyžování v Evropě | Sněhové zprávy | Lyžování v Česku | Technika | Humor | Odkazy | Různé | Fotoalba | Novinky

 
 

LYŽE A VÁZÁNÍ

Po letech, strávených na lyžích Tyrolia (mimochodem nebyly špatné) a Fischer (nic moc, ale službu udělaly; byly to lyže klasických parametrů a carvingové jsem zatím nezkoušel), to u mne byla krátká epizoda na lyžích HEAD Cyber 18 a 24 (ty byly skvělé). Všechny byly osazeny vázáním Tyrolia. Od  roku 2000, kdy jsem po asi ročním váhání změnil značku, si nás získaly francouzské lyže DYNASTAR. Jedny byly Dynastar Max Speed s vázáním Salomon 900S se systémem Pro Pulse (toto vázání bylo nahrazeno novějším provedením a už se nevyrábí; je spolehlivé, ale má složité mechanické provedení, což občas přináší menší problémy především v údržbě). Ty se ale na začátku sezony odporoučely do lyžařského nebe, protože při jednom ostrém oblouku jedna z lyží nevydržela a pod vázáním praskla (dokumentuje obrázek o kousek níže).

maxspeed.jpg (21796 bytes)                     Dynastar Max Speed už nefunkční...   Prasklina je docela nenápadná...                                                                            

Lyže Dynastar Max Speed       (a stav poté, co jedna z nich nevydržela začátek sezony 2002/2003...)     Vázání Salomon 900S

Druhé lyže jsou rovněž Dynastar, ale Outland 9 se sportovním vázáním LOOK TX 7.5 s deskou Max Plate (výborné a esteticky moc pěkně vyvedené vázání - jedno z nejhezčích, které znám).

    uotland.jpg (22456 bytes)                       look_tx.jpg (20591 bytes)

Lyže Dynastar Outland 9                                  Vázání LOOK TX 7.5

Lyže Dynastar Max Speed jsem tedy v lednu 2003 nahradil slalomkami ATOMIC SL:9 Beta Race, model 2002/2003 (na obrázku je sice model o rok mladší, ale k zásadní změně v konstrukci ani v barevném provedení nedošlo) s vázáním od stejné firmy. Po jedné kompletní sezóně "testování" můžu prohlásit, že jsou to zatím nejlepší lyže, na kterých jsem měl možnost do té doby jezdit. Perfektní pro carving.  Vynikající a úžasně držící na ledu i zmrzlém sněhu. Přesné a bez vibrací při vyšších rychlostech.

                          

A protože změna je život, putovaly lyže Dynastar Outland 9 do bazaru, na jejich místo nastoupily moje ATOMIC SL:9 Beta Race a já jsem se poohlédl po jiné značce. Malé "výběrové" řízení nakonec vyhrály v prosinci 2004 lyže HEAD Worldcup i.SL Chip CP13 s vázáním Tyrolia Free Flex Plus 8, které ve své konstrukci obsahují elektronický obvod (chip), který společně se speciálními "inteligentními" vlákny upravuje, v závislosti na charakteru terénu a jízdy, vlastnosti lyže, která se tak vlastně pružně přizpůsobuje změně podmínek. Lyže mají poměrně velmi radikální boční krojení a tomu odpovídá i jejich poloměr, který je 11,1 m. Lyže jsou poměrně tvrdé, vyžadují od lyžaře dost síly, ale poté, co je pozná a zvykne si na ně, odmění se stabilitou, klidem a výborným držením na zmrzlých a ledovatých tratích. Určitě to tedy byla dobrá volba.

                          

I když existuje spousta zdrojů, které nabízí značné množství informací o lyžích i vázání, pokusím se o poskytnout informace "lidovějšího" charakteru. V dnešní době je výběr techniky velmi rozmanitý a vybere si asi každý, ať už preferuje kvalitu nebo hledá optimální kompromis mezi cenou a kvalitou. Musím však konstatovat, že ne vždy jsou lyžaři dostatečně objektivní a vybírají si lyže, které svým "výkonem" značně předčí jejich lyžařské kvality. A výsledek? Zklamání, přímo úměrně rostoucí s cenou výbavy anebo zbytečně nevyužité schopnosti lyží. Osobně doporučuji (vlastní zkušenost) orientovat se při výběru lyží i vázání na menší (nejlépe ale značkové) prodejce a raději zapomenout na "velkoprodejny", které prodávají všechno možné i nemožné sportovní zboží, ale málokdy zde dostanete fundovanou radu. A rada "co je nejdražší, to je nejlepší" asi není ta, kterou bychom hledali. A nebývá ani pravdivá. Velké rozdíly jsou totiž už mezi jednotlivými výkonnostními řadami jednotlivých výrobců. Jak tedy postupovat při výběru? V první řadě je nutno vzít na vědomí, že dnešní lyže, obecně nazývané carvingové (dnes už téměř zbytečně, protože "jiné" lyže se už pro komerční využití ani nevyrábí), jsou lyže s velkým bočním krojením, jehož poloměr je závislý zejména na určení jednotlivých modelů. Není však zcela pravdivé tvrzení, že pro začínající lyžaře jsou vhodné pouze lyže s malým bočním krojením, tedy lyže s velkým poloměrem. Spíše by mohlo platit, že carvingová lyže je vhodná pro každého a umí všeobecně to, co lyže dřívějšího (klasického) typu, jenomže líp. Obecně lze říct, že čím je větší krojení, tím menší lyže můžeme vybrat (výjimkou nejsou lyže délky kolem 150 cm pro lyžaře, jejichž výška je někde mezi 170 a 180 cm).

Designed © JHSoft 2004