Jak napsat přihlášku?

Na přihlášku není obecně závazný tiskopis.
Přihláška musí obsahovat náležitosti dané zákonem (§ 20 zákona o konkursu a vyrovnání a § 42, odst. 4, a § 79 občanského soudního řádu) a dále musí být splněny podmínky, kdo přihlášku podepisuje, resp. kdo jedná před soudem (zejména § 20, § 21, § 21b, § 24, § 25, § 25a občanského soudního řádu).



Úvodem - Přihláška

Jednotliví konkursní věřitelé podávají u konkursního soudu ve dvou stejnopisech přihlášku své pohledávky. Tuto přihlášku je nutno podat vždy, ať jsou důkazy o existenci pohledávky sebelepší, ať je i pohledávka z dřívějška potvrzena soudem. Protože k nepřihlášené pohledávce se v konkursním řízení nepřihlíží.
Přihlásit lze i promlčenou pohledávku.
Přihlášku je možno podat i později, než ve lhůtě, kterou určí soud v usnesení o prohlášení konkursu (zpravidla 30 dnů). Nejdéle lze podat přihlášku do dvou měsíců od prvního přezkumného jednání; pokud si věřitel není lhůtou jist, je lépe přihlášku podat.
Podáním přihlášky u soudu se zastaví běh promlčecí doby této pohledávky (tzn. zejména není možné, že by se během konkursu pohledávka promlčela)
Je-li přihláška vadná, vyzve správce věřitele k odstranění vad spolu s poučením, jak vadu odstranit a s poučením o zákonných povinnostech.
Za podanou přihlášku pohledávky se neplatí soudní poplatek.

Pojmy - orientační vysvětlení:
Přednostní pořadí: Většina pohledávek zaměstnanců má přednost a přihlašuje se v 1. třídě (pokud nejde o pohledávky za podstatou, které uhradi správce hned). Ostatní pohledávky se přihlašují ve 2. třídě. Třetí třída neexistuje.
Oddělené uspokojení: Může jej uplatnit věřitel, který má nějakou věc v zástavě. Oddělený věřitel bude uspokejen z prodeje této zástavy.
Právní moc: Rozhodnutí, proti kterému se nelze odvolat, je pravomocné. Zpravidla jde o rozhodnutí, u kterého uplynula lhůta k podání odvolání, nebo jde o rozhodnutí v odvolacím řízení, kde další odvolání není možné.
Vykonatelná pohledávka: Pohledávka, kde u pravomocného rozsudku uplynula lhůta k plnění ze strany dlužníka. Vykonatelná pohledávka je pohledávka, se kterou by bylo možno zahájit exekuci. Může jít o nejen rozsudek, ale i o rozhodnutí orgánu, nález rozhodce, nález finančního arbitra, notářský nebo exekutorský zápis s doložkou vykonatelnosti.


Zákon o konkursu a vyrovnání

Konkursní věřitel u soudu podá dvojmo přihlášku.
U každé pohledávky uvede důvod a výši. Není možné, jak je zvykem z ostatních soudních podání, napsat "pohledávka x Kč s příslušenstvím". Příslušenství musí být výslovně pojmenováno (např. úroky z prodlení, smluvní pokuta ap.) a musí být vyčísleno.
Pohledávky v cizí měně je nutno přepočítat na koruny české.
Nepeněžní pohledávky a pohledávky nejisté výše je nutno ocenit alespoň odhadem.
Vykonatelnou pohledávku (zjednodušeně řečeno "odsouzenou pohledávku") je nutno doložit listinou o vykonatelnosti.
Konkursní věřitel uvede, zda uplatňuje oddělené uspokojení (např. ze zástavy) a zda uplatňuje přednostní pořadí (u hypotéčních zástavní listů nebo u nároků z pracovního poměru).


Výňatek ze zákona o konkursu a vyrovnání
§ 20
Přihlášky pohledávek

(1) Konkursní věřitelé přihlásí své pohledávky, a to ve lhůtě stanovené v usnesení o prohlášení konkursu, i když se o nich vede soudní řízení nebo se provádí výkon rozhodnutí. Současně uvedou, zda uplatňují oddělené uspokojení (§ 28), jakož i jiné důvody pro přednostní pořadí při rozvrhu.
(2) Přihlášky pohledávek se podávají u soudu dvojmo. V přihlášce je třeba zvlášť uvést důvod a výši každé přihlášené pohledávky. K přihlášce je třeba přiložit kopie listin, z nichž jednotlivé pohledávky vyplývají. Jde-li o pohledávku v cizí měně, je třeba ji přepočítat podle kursu vyhlašovaného Českou národní bankou ke dni prohlášení konkursu. Jde-li o peněžitou pohledávku neurčité výše nebo o jiný nepeněžitý nárok, musí být jeho hodnota odhadnuta a vyjádřena v penězích. Jde-li o pohledávku vykonatelnou, je třeba to prokázat listinou opatřenou potvrzením o její vykonatelnosti nejpozději při přezkumném jednání, jinak se pohledávka pokládá za nevykonatelnou.
(3) Jestliže přihlášenou pohledávku nelze pro neúplnost nebo jiné vady přezkoumat, vyzve správce věřitele, aby přihlášku do 15 dnů od doručení výzvy doplnil nebo opravil; současně jej poučí, jak je třeba opravu nebo doplnění provést. K pohledávkám, jejichž přihlášky nebyly ve stanovené lhůtě řádně doplněny nebo opraveny, stejně jako k nevyčísleným pohledávkám, se nepřihlíží; o tomto následku musí být věřitel správcem poučen.
(4) Přihlásit lze i pohledávku vázanou na podmínku. Ručitel takto přihlašuje svoji pohledávku, která mu vůči úpadci vznikne, bude-li za něho plnit jeho závazek vůči věřiteli. Obdobně přihlašují své pohledávky i osoby, jejichž věci, práva nebo pohledávky zajišťují pohledávky oddělených věřitelů vůči úpadci (§ 27 odst. 5).
(5) Správci doručí soud stejnopis přihlášky včetně příloh. Z přihlášených pohledávek sestaví správce neprodleně seznam, v němž uvede, které pohledávky uznává a které popírá a z jakého důvodu. Do seznamu se nezařazují pohledávky, ke kterým se nepřihlíží (§ 20 odst. 3 a § 22 odst. 2), pohledávky, které jsou vyloučené z uspokojení (§ 33), a pohledávky uvedené v § 31 odst. 2 a 3. V seznamu je třeba zvlášť uvést oddělené věřitele (§ 28) a jednotlivé třídy konkursních věřitelů (§ 32 odst. 4). U každého věřitele musí být uvedeny jeho jméno a bydliště (obchodní jméno nebo název, sídlo a identifikační číslo), popřípadě další údaje potřebné k jeho identifikaci, důvod a částka jeho pohledávky. U oddělených věřitelů je třeba navíc označit věc, právo nebo pohledávku, která zajišťuje jeho pohledávku.
(6) Správce přezkoumá přihlášky především podle úpadcových obchodních knih a jiných dokladů a vyzve úpadce, aby se k sestavenému seznamu přihlášek vyjádřil. Tento seznam předloží soudu.
(7) Účastníci jsou oprávněni u správce nahlédnout do seznamu přihlášených pohledávek, který vyhotoví správce, a do dokladů o těchto pohledávkách.
(8) Přihláška pohledávky má pro běh lhůty pro promlčení a zánik práv stejné účinky jako uplatnění práva u soudu.


Občanský soudní řád

Procesní normou v konkursním řízení je občanský soudní řád.
Kromě ustanovení zákona o konkursu a vyrovnání musí přihláška splňovat i podmínky stanovené občanským soudním řádem:
Zejména osoba, která přihlášku pohledávky podepsala musí být k tomu oprávněna: Fyzická osoba jedná osobně, za právnickou osobu statutární orgán nebo jeho předseda, pověřený zaměstnanec, prokurista. Své oprávnění musí prokázat: U fyzické osoby netřeba, u právnické osoby se prokazuje jednající osoba výpisem z obchodního rejstříku, pokud je v něm uvedena, nebo písemnou plnou mocí. Konkursní věřitel může být zastoupen i advokátem.
Přihláška musí obsahovat označení konkursního věřitele (jméno a příjmení nebo název nebo firmu, adresu bydliště nebo sídla, identifikační číslo u podnikatele, a označení úpadce a uvedení, že se týká konkursního řízení (je vhodné uvést i spisovou značku soudu). Po vylíčení všech skutečností konkursní věřitel uvede, čeho se domáhá (zapsání pohledávky do seznamu přihlášených pohledávek), přihlášku datuje a podepíše.


Výňatek z občanského soudního řádu ohledně obsahu podání (přihlášky pohledávky)
§ 42
...
(4) Pokud zákon pro podání určitého druhu nevyžaduje další náležitosti, musí být z podání patrno, kterému soudu je určeno, kdo je činí, které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsáno a datováno. Je-li účastník zastoupen advokátem, může být podpis advokáta nahrazen otiskem podpisového razítka, jehož vzor byl uložen u soudu, kterému je podání určeno. Podání je třeba předložit s potřebným počtem stejnopisů a s přílohami, tak, aby jeden stejnopis zůstal u soudu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis, jestliže je to třeba.

§ 79

(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení a bydliště účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá. Ve věcech vyplývajících z obchodních vztahů musí návrh dále obsahovat identifikační číslo právnické osoby, identifikační číslo fyzické osoby, která je podnikatelem, popřípadě další údaje potřebné k identifikaci účastníků řízení. Tento návrh, týká-li se dvoustranných právních vztahů mezi žalobcem a žalovaným (§ 90), se nazývá žalobou.


Výňatek z občanského soudního řádu ohledně jednajících osob
§ 20

(1) Každý může před soudem jako účastník samostatně jednat (procesní způsobilost) v tom rozsahu, v jakém má způsobilost vlastními úkony nabývat práv a brát na sebe povinnosti.
...

§ 21

(1) Za právnickou osobu jedná
a) její statutární orgán; tvoří-li statutární orgán více fyzických osob, jedná za právnickou osobu jeho předseda, popřípadě jeho člen, který tím byl pověřen, nebo
b) její zaměstnanec (člen), který tím byl statutárním orgánem pověřen, nebo
c) vedoucí jejího odštěpného závodu nebo vedoucí jiné její organizační složky, o níž zákon stanoví, že se zapisuje do obchodního rejstříku, jde-li o věci týkající se tohoto závodu (složky), nebo
d) její prokurista, může-li podle udělené prokury jednat samostatně.
...
(5) Každý, kdo jedná za právnickou osobu, musí své oprávnění prokázat. V téže věci může za právnickou osobu současně jednat jen jediná osoba.

§ 21b

(1) Za obec a za vyšší územně samosprávný celek jedná ten, kdo je podle zvláštního zákona oprávněn je zastupovat navenek, nebo jejich zaměstnanec, který tím byl touto osobou pověřen.

§ 24

(1) Účastník se může dát v řízení zastupovat zástupcem, jejž si zvolí. Nejedná-li se o zastupování podle § 26 nebo podle § 26a, může být zvoleným zástupcem účastníka jen fyzická osoba. V téže věci může mít účastník současně jen jednoho zvoleného zástupce.

§ 25

(1) Zástupcem si účastník může vždy zvolit advokáta. Advokátu lze udělit pouze plnou moc pro celé řízení (dále jen "procesní plná moc").

§ 25a

(1) Účastník si může zvolit zástupcem též notáře; notář může účastníka zastupovat jen v rozsahu svého oprávnění stanoveného zvláštními předpisy.57) Notáři lze udělit pouze procesní plnou moc.


Na přihlášku není obecně závazný tiskopis.
Přesto jako vodítko: Vzor přihlášky


* Úvodní stránka *
* Co je to konkurs? * Jak napíši přihlášku? * Vzor přihlášky * Co je přezkumné jednání? *

Poslední aktualizace: 6. 7. 2005