gSmart 3 funguje!

Další sekce:

 

Stránka je optimalizována na prohlížení v rozlišení 
800 x 600

 

Design:

Z. Zvědělík jr.
Zwjedosh

Při předcházejících pokusech s focením pomocí upraveného foťáčku gSmart 3 Mini došlo v důsledku rušení k úmrtí použitého modelu P-13 Speciál. Událost jsem popsal v článku, kde jsem se zároveň ptal na zkušenosti s rušením v souvislosti s použitím tohoto zařízení.

Ozval se mi Miloš Zajíc, tvůrce interface mezi gSmart a přijímač. Dle jeho informace v prvních sériích dodávaných upravovaných foťáčků nebyl osazen vyhlazovací kondenzátor C1. Ten ostatně chybí i na fotkách vnitřností upraveného gSmartu. Pokud není použit, připojovací kabel funguje jako anténa a vysílá rušení z procesoru interface a můžou vznikat problémy.

Foťák jsem kuchnul a kondík tam opravdu nebyl. Proto jsem přímo na procesor položil keramický kondenzátor 100 nF a připájel jej mezi vývody 1 a 4 procesoru. Přívody musí být co nejkratší. Pro klid duše jsem ještě celý interface zafixoval několika kapkami tavného lepidla.

Mezi tím byl vyléčen i P-13 Speciál, přesněji řečeno přestavěn na P-13 MUMU. MUMU je nick kamaráda, který mi za menší poplatek vyrobil nové křídlo. Křídlo má mírně větší rozpětí (v centroplánu o jedno pole navíc) a v levém křídle má prostor pro foťák. Ten je zřetelný na levé fotografii jako tmavší čtverec u kořene levého křídla.

                  

Model byl nejprve zalétán bez fotoaparátu, jeho letové vlastnosti se proti originálu ještě poněkud zlepšily. Pak jsem do něj instaloval fotoaparát s přidaným kondíkem a důkladně vyzkoušel dosah. Žádné rušení ani zhoršení dosahu jsem nezaznamenal.

Pak šel model do vzduchu. Let byl naprosto normální a bez jakýchkoli problémů s rušením. Vyrobil jsem nějaké fotky, ale díky už před startem téměř plné paměti  se mi na pár pořízených záběrech nic zajímavého nepodařilo ulovit. Mám jen pár fotek trávy a lesa. Důležité je ale to, že teď už opravdu vše funguje jak má.

        

 

Varování: 

Máte-li gSmart Mini zakoupený od Mustek už se zabudovaným interface, prověřte nebo si nechejte prověřit přítomnost filtračního kondenzátoru C1. Pokud není osazen, můžete mít problémy s rušením, které jsem si užil i já.

Rozhodně si přezkoušejte dosah a spolehlivost přenosu řídicích signálů bez a s fotoaparátem. Zaznamenáte-li zhoršení dosahu, nespoléhejte na to, že "to nějak dopadne". Dopadne, ale nejspíše na zem. Překontrolujte ten kondenzátor - s největší pravděpodobností bude chybět!

 

Zpět

Domů