menu Úvod Fotogalerie Štěňátka Kontakty



Pozor! Na této adrese již nebudou probíhat aktualizace. Stránky byly přesunuty na adresu zwilero.wz.cz.

Chov drsnosrstých jezevčíků od r. 1982

Chov je zaměřen především na pracovní využití tohoto plemene. Chovám na fenách, které mají ostrost, hlasitost a ověřeny skutečné schopnosti pro norování! Tyto feny kryji pouze prověřenými psy abych zachovala schopnosti a vlastnosti, pro které byl jezevčík vyšlechtěn. V této chvíli působí, nebo budou působit, v našem chovu tyto feny:

1. LEIDY Zwi-Le-Ro, nar. 1997, výborná + vítěz tř. mladých, ZV I.c., N 18 x I.c. = davič a vyhaněč: MSBL (SR) 1x CACT + 5x CACIT. Na přelomu r.2005/6 očekávám poslední vrh po této feně, která patří mezi nejlepší norníky ČR (v r.2004 byla nejlepším norníkem KCHJ ČR).
2. LAURA Zwi-Le-Ro, nar. 1997, výborná, ZV I.c., MSBL 5x I.c. = davič a vyhaněč. Obě tyto feny jsou dcerami City Zwi-Le-Ro (3x CACIT + klubový vítěz v norování) a Barda Staccato (nakolikanás. CACIT, všestranný pes, účastník MRK). V předcích mých fen najdete legendy našeho norování: Gero Jesenický hvozd, Terry Sariver, Dan Malá Klenovica.
3. CORA Zwi-Le-Ro, nar. 2003, velmi dobrá, ZV I.c., MSBL II. c. Start této mladé fenky na noře se sice nepovedl tak, jak bych si představovala, ale její otec – Maxi Vyva – začínal stejně. Cora se vyvíjí a její starty na noře nabývají na tvrdosti. V r. 2005/6 poprvé zasáhne i do chovu – pokud se vše zdaří jak má.
Rodiče Cory jsou Leidy Zwi-Le-Ro a MAXI Vyva.

Maxi je slovenský a mezinárodní šampion práce. Dvojnásobný vítěz Memoriálu Františka Sigeta, vítěz mezinár. soutěže v práci na barvě, vítěz klubové honičské soutěže, Evropský pohár jezevčíků ve všestranné práci v Německu II. c. - 6. místo a v Polsku 2. místo. Maxi získal několikrát tituly diviačar, CACT a CACIT. V norování získal v r. 2001 2. místo na MSBL a samozřejmě CACIT a CACT, v r. 2002 opět CACIT. Je jen málo jezevčíků, u kterých najdeme tak špičkové výkony na povrchu i v noře.

4. IRIS Zwi-Le-Ro je nejmladší potomek v naší stanici. Její matkou je Laura a otcem Dan z Vizovického podzámčí – vynikající norník a diviačar. Kariéru má tato fenka před sebou.

Chov patterdale teriérů - od r. 2000

Zkušenosti s tímto plemenem: PAT je malý psík (33 - 38 cm) vyšlechtěný původně v Anglii k lovu lišek, mývalů a jezevců v norách. Jeho povaha je zcela teriérská - živý a bystrý. Je dosti dominantní vůči jiným psům, takže se nedoporučuje trvalé spolužití více jedinců ve smečkách (a to bez ohledu na plemeno. PAT se zpravidla nebude podřizovat ani psovi mnohem většího plemene než je sám). Psi jsou schopni do jisté míry spolu venku pracovat, ale na „bydlení“ je lépe mít pro každého zvláštní kotec - maximálně lze kombinovat fenu se psem. V rodině je velmi milý k lidem i dětem. Postrádá jakoukoliv agresivitu vůči lidem, ale je i dobrý hlídač, většinou není zbytečně uštěkaný.

PAT se zdá ideálním psem pro dnešní myslivost. Používá se především k norování, kde se ostrostí může srovnávat s jagteriéry. Na povrchu jde o plemeno velmi ovladatelné a poslušné! Je možno jej používat k dohledávkám, naháňkám na černou zvěř i při vodní práci. Zkušenosti zatím ukazují, že plemeno - jako celek - není příliš hlasité na stopě. (Pozor! Je tím míněna teplá stopa zvěře na povrchu - zajíc, srnčí..-, nikoliv hlasitost v noře!). Někteří jedinci jsou úplně němí, někteří sledují hlasitě pouze zvěř, kterou vidí. Jsou samozřejmě jedinci, kteří vykazují hlasitost tak, jak ji známe i u jiných plemen. Stopu zvěře PAT sleduje, ale velmi rychle se vrací. Je mu naprosto cizí několikahodinové pobíhání po lese a přebíhání ze stopy na stopu. Neustále si kontroluje, kde má pána. V noře se PAT vesměs projevují hlasitě – pokud na to mají dostatek času. PAT většinou přechází do bleskového útoku, jen někteří jsou vyhaněči. U některých jedinců bývá i rozdíl v práci na cvičné noře a v přírodě.

Je také potřeba upozornit na to, že PAT vyspívá poměrně pozdě – až ve 2. roce věku. Není dobré jeho výcvik uspěchat a chtít po něm věci, na které ještě není dostatečně vyzrálý. Toto platí hlavně pro norování, kde později znamená lépe. PAT je pes nabitý energií, je velmi pohyblivý a proto se domnívám, že by se skvěle uplatnil i pro výcvik agility. Již malá dvouměsíční štěňátka mají úžasnou koordinovanost pohybu a bystrost. Zevnějšek PAT je téměř bezúdržbový. Má krátkou, ale velmi hustou srst, která skvěle odpuzuje vodu. I ve sněhu je dosti pohyblivý neboť není ověšem sněhovými koulemi jak vidíme např. u dlouhosrstých plemen. Srst je dobré občas pročesat kartáčem, jiná úprava není nutná.


Využití patterdale teriéra pro myslivost v ČR

Nám myslivcům a majitelům PAT velmi zkomplikovala život novela zákona o myslivosti z r. 2001. PAT je plemeno neuznané FCI (mezinár. kynologickou federací). Vyplývá z toho, že nemůže získávat na mezinárodních akcích tituly CACIB (což je na mezinárodních výstavách) a tituly CACIT (což je kandidát na mezinárodního šampiona práce). PAT může získávat pouze CAC nebo CACT. Myslivcům to však nijak nevadilo, měli psa pro využití v myslivosti. To bylo do začátku r. 2002, kdy začala novela platit. V novele zákona se však praví, že lovecky upotřebitelným psem může být pes loveckého plemene, po složení patřičných zkoušek a plemene uznaného FCI. A právě v tom jednom slově leží „zakopán pes“. Z hlediska tohoto zákona přestal být PAT považován za lovecky upotřebitelného. Tím pádem jej přestali brát i ke zkouškám (kromě zkoušek vloh, ale ty nejsou o lovecké upotřebitelnosti, mají však význam z hlediska chovu). V současné době je tedy pro „patíky“ patový stav. Starší jedinci, kteří ještě v dobách platnosti starého zákona složili zkoušky a mají vydány patřičné certifikáty, stejně nemohou být mysliveckými sdruženími vykazováni jako lovecky upotřebitelní. Chovatelé PAT se snažili najít cesty jak tuto věc napravit, ale dokud nedojde k novele zákona, žádné výjimky nejsou možné. Přesto zájem myslivců o plemeno stále je, mnozí říkají, že „potřebují psa na práci a ne na papíry“. Věřím však, že kdo vydrží, jednou se přece jen změny v zákoně dočká.


V mém chovu v současné chvíli působí, nebo budou působit, tyto feny:
1. CECILKA Hod´s (černé barvy), nar. 1999:
Výstavy:

NV Brno 2001: Vl + CAC + vít. tř. pracovní.

Oblastní výstava Třebíč 2003: V1 + vítěz tř. pracovní + oblastní vítěz

Práce:

BZ I.c. - vítěz s plným počtem bodů

Klubové BZH I.c. - vítěz s plným počtem bodů + CACT.

LZ II.c. (hlas 0, barva 3, ostatní 4).

N 84 bodů.

MSBL (SR) r. 2002 a 2003 4x II. c. (0.36 ZP. 0.26 ZP).
Fena pracuje v noře jako davič nebo vyhaněč, v praxi již vyhnala několik lišek.
2. ELIŠKA Srdcové eso (červené barvy), nar. 2000:
Výstava: NV Brno 2001: V1 + CAC + vít. tř. otevřené + BOB (vítěz plemene).
Práce: - ZV II.c. (hlasitost 0, ostatní 4).
3. XENA Zwi-Le-Ro (černé barvy), nar. 2002:
Výstava: Mv Č. Budějovice 2003 Výborná 3
Práce: MSBL (SR) I.c. – vyhaněč.
Matkou Xeny je Cecilka, otcem už nežijící vynikající pes Nuttall´s TARKA. Fenka je malého vzrůstu což jí usnadňuje práci v jakékoliv noře.

Chov výmarských ohařů - od r. 1998

V současné době neodchovávám štěňata výmarských ohařů. Zakladatelka chovu Perla z Dančí paseky je již v zaslouženém „důchodu“. Její dcera Aida Zwi-Le-Ro není chovná z důvodu klešťového skusu. Obě feny se tedy věnují pouze lovu.





© weblevne.wz.cz