Krátkosrstka   

odrážka

Home

odrážka

Novinky

odrážka

Plemeno
odrážka Historie
odrážka Standard
odrážka Povaha
odrážka Zdraví
odrážka Dědičnost barev
odrážka Články

 

odrážka

Chov v ČR

odrážka

Chovatelské stanice

odrážka Štěňátka + odchovy
odrážka Import
odrážka Krycí psi

 

odrážka

Chov ve světě

odrážka

Chovatelské stanice

odrážka Štěňátka
odrážka Krycí psi

 

odrážka

Rodokmenovník

 

odrážka

Výchova štěněte

odrážka Odběr
odrážka Doma
odrážka Socializace
odrážka Časté dotazy

 

odrážka

Akce, výstavy

odrážka

Proběhlé

odrážka

Chystané

 

odrážka

Odkazy

 

odrážka

Kontakt

 

odrážka

Návštěvní kniha

 

Výchova doma

Čistotnost

Když si přineseme domů nový přírůstek v podobě malého štěňátka, nemůžeme očekávat, že už bude vše umět:))) Častým dotazem je jak naučit štěníka čistotnosti. Základem je zavést režim a dodržovat určité zásady. Je třeba si také uvědomit, že štěník nemá do 4.měsíce plně funkční svěrače a tím pádem není schopen vydržet.

Já u svého prcka zavedla režim 6 - 12 - 6. V tyhle doby jsem ho krmila. Před každým krmením jsme byli tak 10 - 30minut venku, aby jsem s ním nemusela hned po jídle. A v mezičase chodil do třetího měsíce každé dvě až tři hodiny + jednou až dvakrát za noc, do pátého každé tři až čtyři hodiny bez venčení v noci a od pátého vydrží bez problémů i 8hodin. Dnes v 8měsících vydrží celou mou pracovní dobu tj. od 6:15 do 17:15, ale jakmile přijdu, tak hned vyrážíme ven:o) Velkou výhodou bylo, že jsem byla v tu dobu doma, takže pesan chodil pomalu na každé venčení opravdu ven. Venku vždy přišla pochvala během čůrání i kakání a doma za případné nehody nedostával ani novinama ani vyrácháním čumáčku. Tyhle metody většinou vedou k opaku. Je lepší malé štěndo vychovávat jemně a pomocí pamlsků než silou.

 

Poslušnost

Další časté dotazy směřují k tomu jak naučit pejska poslouchat. Krátkosrstá kolie se cvičí velmi snadno ba řekla bych i sama:)) Samozřejmě to nelze bez vaší pomoci a učení. Správný páníček je ochoten a schopen si s pejskem hrát i cvičit během celé procházky. Ze začátku je třeba naučit pejska slyšet na jméno. Nejdříve si tedy nějaké konkrétní musíme vybrat....pak na pejska často voláme a lákáme ho například na jídlo, hračku, tím, že běháme a neustále jej oslovujeme vybraným jménem. Většina pejsků rychle pochopí, že je tak oslovujeme a začnou na jméno "slyšet". Jakékoli cvičení by mělo probíhat hrou a za pomoci pamlsků. Je třeba štěníka podporovat a nadšeně chválit a ne ho potrestat. Hlavním povelem, který musí prcek umět velmi dobře, je přivolání. Je na vás jakožto majitelích, zda chcete se psem například absolvovat zkoušky, nebo jen  chcete, aby poslechl. Pokud to první, učíme pejska povely podle cvičitelského řádu, kterému se později budeme věnovat. Já osobně používám povelu "Ke mně!". Stejně tak můžete v druhém případě používat pocem, pojď honem apod. Hlavní je, abyste pejska naučili, že přijít je pro něj výhoda. Já učila Neldu "přivolávačku" od prvního dne na piškotek a hru. Zavolala jsem ho, sedla na bobek, usmála se a když běžel ke mně, tak jsem ho chválila. A takhle jsem to opakovali nejen při vyhraněných situacích, ale ze začátku hlavně doma a v klidných místech, kde nás nikdo nerušil.

Další povely, které psa učíme je sedni, lehni, zůstaň, ve městě třeba i chodník, čekej apod. Pokud budete hledat pomoc a rady na cvičácích, dávejte si pozor, aby vás nenutili do psa kopat, cukat s ním do alelujá apod. Cukání může velmi vážně poškodit hrtan, navíc je pro psa zbytečně stresující, zvlášť malé štendo. Všechno se dá naučit "po dobrém", ale může to trvat o chvilku déle. Avšak pes pracuje s větší chutí. Pokud se vám něco nebude zdát, nebojte se zeptat a nechte si to vysvětlit. A nebude-li se vám to líbit, nedělejte to jen proto, že to někdo jiný používá na jiné plemeno. KK je velmi citlivá a zvlášť jako štendo a nepotřebuje tyto metody výcviku!!!

 

Výcvik

KK je vhodná k jakémukoli výcviku. Není třeba cvičit s ní tvrdě, velmi rychle pochopí co se od ní žádá. U nás jsou KK zastoupeny v záchranářském výcviku, sportovní kynologii i slepeckém výcviku.

Chcete-li s KK provádět výcvik, je vhodné učit jí od začátku potřebné povely. Se štěníkem můžete chodit na cvičák většinou od 3měsíců, jako vhodný termín se určuje půl roku. Osobně si myslím, že s KK je lepší začít cvičit hned, velmi lehce a jen pomocí kladné motivace míčkem, hračkou, pamlskem. Například stopy, štěkání na povel, přivolání můžete učit už 3měsíčního prcka. Samozřejmě je to také zvíře od zvířete...ale rozhodně musíte pesana rozvíjet od mala a nenechat ho růst jak dříví v lese. To ovšem neznamená drilovat se psem výcvik denně hodinu, dvě...spíš lehounce cvičit během procházky, hrát si, honit se....tak abyste z toho měli oba radost. Například během hodinové procházky po parku, lese poli apod...můžete hrou učit aportovat (nejlépe tak, že házíte předmět, pesan ho donese a vy se s ním chvilku přetahujete...aby si nezvykl aportek zahodit před vámi, ale naopak aby ho chvíli držel), zkoušíte přivolání...ale ne tak, že každých pět minut psa přivoláte....prostě jednou za 20minut zkusmo...ve chvíli kdy se nic neděje, aby si to pejsa nespojil s tím, že běží pes, panička mě volá a dává na vodítko....vždycky by měl dostat nějakou odměnu...podrbání, hračku, přetahování  o něco, hození aportku, piškotek apod. U mladých zvířat se doporučuje házet předmět za sebe s roztaženýma nohama, aby pes přiběhl rychle a mohl vás podběhnout. My jsme to učili na změnu polohy těla...ve chvíli kdy Nelda slyšel na jméno a chtěla jsem ho přivolat, tak jsem zapískala, zavolala jméno a povel ke mně a jakmile se pesan otočil a podíval se na mě, tak jsem si dřepla na bobek a usmívala se...u nás to zabíralo nejlíp.

 

Výstavy

Většina z nás by určitě měla radost, kdyby jeho pejsek byl ten nejlepší. Dá se říci, že takovéto ocenění můžeme získat na výstavě psů, kde jsou posuzováni jedinci našeho plemene v několika třídách, rozdělených podle věku(dorost, mladí, mezitřída, otevřená, veteráni), dřívějších ocenění(šampióni) a pracovních zkoušek(pracovní třída). Vždy jsou rozděleni na feny a psi. Psi chodí jako první, postupně podle tříd - nejdříve dorost, pak mladí, mezitřída, otevřená, šampióni, veteráni. to samé u fen. Posuzuje rozhodčí, který by měl mít k danému plemeni potřebné znalosti standardu, pohybu apod. Většinou potkáte na výstavách ty samé rozhodčí, zvlášť když jezdíte často. Přesto můžete u jednoho a toho samého získat jednou výborné ocenění, jindy budete poslední. Vše záleží na předvedení psa, jeho kondici a taky samozřejmě na momentální náladě pana rozhodčího - jsou to taky jen lidi. Je slušností pozdravit, když vejdete do kruhu poprvé (myšleno v případě, že předvádíte více psů v jeden den u jednoho rozhodčího), usmívat se a chovat se slušně. Není moc vhodné rozhodčím odmlouvat, jen si to tím zhoršíte. Vyslechněte si jeho názor, můžete doplnit příčinu dané vady, chyby pohybu apod., ale rozhodně se nedohadujte o umístění. Ještě jedna velmi velmi důležitá věc...hlídejte si pořadí v kruhu, je-li vás tam víc. Na začátku dostanete přidělené číslo a to máte v kruhu nalepeno na stehně nebo košili, tak aby bylo vidět. Bohužel se může stát, že zapisující človíček se nekoukne jestli jste seřazeni správně a už mohou vznikat první problémy, protože podle čísla bude titul připsán někomu jinému. Na výstavy je třeba se hlásit většinou dva a někde i víc měsíců dopředu. Je dobré stíhat první uzávěrku, neb je někdy o dost levnější. U fen je dobré mít výstavy naplánované mimo hárání, protože s háravkou na výstavu nesmíte. Stejně jako se psem nemocným či březí fenou. Před výstavou je nutné nechat psa prohlédnout u vašeho veterináře, zda je zdráv a vet vám dá do očkovací ho průkazu či Europassu razítko a podpis, že pes je zdravý. Toto nesmí být starší tří dnů a bez tohoto a řádného očkování vztekliny, vás na výstavu nemusí pustit.

S sebou vemte nejlépe sedátka, deku nebo pelíšek pro pesana, vodu, něco na zub a nějaké pamlsky do kruhu.

 

Jak připravit pejska na výstavu

Doplníme zase příště:)