Fantomas 

Fantomase, nejslavnější  postavu "brakové"  francouzské literatury 20. století vytvořili dva novináři Marcel Allain a Pierre Souvestre. Své romány o lupiči-gentlemenovi,  neohroženém hrdinovy v černém plášti, s maskovanou tváří a s dýkou v ruce začali zvěřejňovat od roku 1911 v nakladatelství Fayard. Souboj tohoto fantoma s komisařem Juvem a neohroženým novinářem Fandorem, ve kterém se nepolapitelný Fantomas zjevuje na zcela nečekaných místem, aby stejně nepochopitelně zmizel, přilákal filmaře již v roce 1913. Ve filmu  Fantomas (Fantomas, 1913) v režii Louise Feuilladeho se v roli Fantomase objevuje René Navarre, komisaře Juveho hraje Edouard Bréon a novináře Fandora Georges Melchior.
 

Velký úspěch si vynutil další pokračování a tak rychle za sebou vznikají další čtyři snímky: Juve kontra Fantomas (Juve contre Fantomas,1913), Mrtvý, který zabíjí(Le mort qui tue,1913), Fantomas kontra Fantomas (Fantomas contre Fantomas,1914), Falešný úředník(Le faux magistrat, 1914).
 

Ve zvukové éře natáčí maďarský režisér Paul Fejös  francouzský snímek Fantomas (Fantomas,1932) s Jeanem Gallandem jako Fantomasem a Thomym Bourdellem coby komisařem Juvem.
 

Další verze vzniká krátce po válce. K filmu Fantomas (Fantomas, 1946) reřiséra Jeana Sachy napsal scénář Jean-Louis Bouquet  a ve filmu hrají Marcel Herrand (Fantomas), Alexandre Rignault (Juve), André Le Gall (Fandor), Lucienne Le Marchand (Lady Beltham), Simone Signoret (Helene), Yves Deniaud, Georges Gosset
 
 

Brzy vzniká další adaptace Fantomas proti Fantomasovi (Fantomas contre Fantomas, 1948). Film režíroval Robert Vernay a hráli  Maurice Teynac (Fantomas), Alexandre Rignault (Juve), Yves Furet (Fandor),  Aimé Clariond, Balpetré, Marcelle Chantal. 
 

Nejslavnější verze vznikají v šedesátých letech. Fantomas(Fantomas,1964)  v režii André Hunebella je posunut do komediální roviny. Jean Marais zde vystupuje ve dvojroli maskovaného lupiče Fantomase a úspěšného novináře Fandora, jeho protivník komisař Juve v nezapomenutelné kreaci Louise de Funese je oním nepříliš chápavým, ale o to horlivějším služebníkem zákona. V ženských rolích jsou jimi důstojnými protějšky Mylene Demongeotová (Hélene)a  Marie-Hélene Arnaudová (lady Belthamová). 
 

Fantomas se zlobí (Fantomas se déchaine,1965) navazuje na úspěšný první díl.
 

Veleúspěšnou sérii uzavírá snímek Fantomas kontra Scotland Yard (Fantomas contre Scotland Yard, 1967).
 

Tímto se kapitola o Fantomasovi uzavírá. Od konce 60. let  se nikdo nepokusil na filmových plátnech oživit FANTOMASE!
 


předchozí
obsah
následující