Louis Feuillade
1873 - 1925 

Nejvýznamějším režiserem Gaumontu, ale i francouzské kinematografie 10. let minulého století je bezesporu Louis Feuillade. Bývalý novinář začíná u Gaumonta jako scénarista, ale brzy přechází k režii. K prvním významným filmům patří kromě komedíí s Bébé (Renée Carlová) Narození Krista (La nativité, 1910) a především Křesťany lvům (Aux lions les Chrétiens, 1911). 
 
 
Narození Krista

 
Křesťany lvům

V roce 1911 začíná pracovat na seriálu Život jaký je (La vie telle qu'elle est,1911-1913),  reakci na americké Výjevy ze skutečného života. Série měla být pokusem o realismus, představovat úseky života bez zkrášlování a vlastní fantazie. 
 

 

V letech 1913-1914 natáčí Feuillade pět filmů, jehož hrdinou je Fantomas (Fantomas,1913). Filmy o tajemném maskovaném muži (René Navarro), jehož pronásledují neúnavný policejní komisař Juve (Édouard Bréon) a novinář Fandor (Georges Melchior) jsou adaptací "brakových" románů na pokračováni Pierra Souvestra a Marcela Allaina. Absolutní úspěch u obecenstva značí, že studio Gaumont konečně předstihl Pathé Fréres. 
 

Úspěch filmu přiměl Feuiladeho pokračovat v započaté linii.  Pochmurná atmosféra, hlavní hrdinka celá v černém, to jsou Upíři (Les vampires, 1915), další úspěšný seriál. Hlavní hvězda filmu herečka Musidora, se stává idolem vojáků v zákopech právě probíhající 1. světové války.
 

I v dalším roce vytváří Feuillade úspěšný seriál Judex - soudce živých a mrtvých (Judex, 1916). Tentokrát je v hlavní roli kladný hrdina, spravedlivý mstitel, detektiv  i soudce v jedné osobě zvaný Judex v podání Reného Crestého. Změnu v zaměření hlavního hrdiny si  vymohly reakce části veřejnosti nespokojené s glorifikací záporných hrdinů. I tento film se dočkal záhy svého pokračování. 
 

Seriálu, žánru, který Feuillademu přinesl největší uznání, zůstává režisér věrný i nadále. I když později nedosáhl takových úspěchů jako výše zmiňovanými, vytváří další pozoruhodná díla. V roce 1918 dvanáctiepizodový seriál Tih Minh (Tih Minh, 1918).
 

Vendémiaire (1918) značí první měsíc francouzského republikánského kalendáře (22. IX - 21. X) a je též úspěšný film Louise Feuilladeho.
 

Po dvanácti epizodách mají též filmy Barabáš (Barrabas, 1919) a Dvě pařížská děvčátka (Les deux gamines, 1920).
 


Barabáš

Dvě pařížská děvčátka

Z posledních filmů tohoto génia filmového serálu zmiňme alespoň dílo o dvanácti epizodách Parisetta (Parisette,1921) či Dráteníkova dceruška (Vindicta,1923) o pěti epizodách. 26. 2. 1925  ve věku 52 let Louis Feuillade v Nice umírá.
 


Parisetta

Dráteníkova dceruška

  
předchozí
obsah