GAUMONT 
 

Největším soupeřem firmy Pathé Fréres  v době před první světovou válkou je filmový koncern Gaumont založený Léonem Gaumontem v roce 1895. Původně se specializoval na prodej fotografických přístrojů a papírů, záhy se zabývá okrajově též výrobou filmů.
 


La féé aux choux

Alice Guyová
La féé aux choux
1896

S Gaumontem spolupracuje mladá Alice Guyová, která se stává první režisérkou na světě, neboť již v roce 1896 natáčí film La féé aux choux a dále např. Nehoda telecí hlavy (1898) 


 
 
Sen kuřáka opia
Victorin Jasset (1905)

Dalšími vyznamnými postavami společnosti Gaumont na přelomu století jsou Henri Gallet a především Victorin Jasset. V roce 1905 firma buduje svůj  první filmový ateliér v Butte-Chaumont u Paříže. Zde Jasset natáčí první významné filmy jako je Sen kuřáka opia a ve spolupráci s Alicí Guyovou dvacet pět minut dlouhý Kristův život (La vie du Christ, 1906), další z pašíjových filmů, který je však již zpracován náročnější formou. Po neshodách s Léonem Gaumontem Jasset odchází, aby své nejlepší filmy  natočil pro společnost Eclair.

Uměleckým vedoucím se po něm stává Louis Feuillade, vůdčí osobnost francouzského filmu v desátých letech. Gaumont  v roce 1907 firmu reorganizuje a na jejím financování se podílí bankovní sektor. To umožňuje zvyšovat produkci a též spolu s pověstnou přísností Léona Gaumonta vede k tomu, že se společnost stává nejvážnějším sokem Pathého. Gaumont uměl reagovat na situaci na trhu. Protiváhou k filmu d'art je série snímků zvaná Život jaký je (La vie tellequ'elle est, 1911-1913). Louis Feuillade se v této sérii snaží oprostit divadelní křečovitosti a místo vzdálených historických témat oslovit diváka " úryvky ze skutečného života". Podařilo se mu to pouze částečně, místo proklamovaného realismu se přiklání spíše k naturalismu.
 
 

 
Rembrandt z ulice Lepic
Jean Durand (1911)

Gaumont natáči rovněž oblíbené honičkové filmy, ve kterých vynikají režiséři Jean Durand a Emil Cohl a herci Migé, Bourbon, René Dary.


 
Červená chryzantéma
Leonce Perret (1911)

Pro Gaumonta pracovali mnozí další  filmaři. Jedním z nich byl Léonce Perret, režisér, který dal vyniknout v řadě filmů mladé herečce Suzanně Grandaisové,  jako v díle Červená chryzantéma. 


 
Dítě Paříže
Léonce Perret (1914)

Nejlepší film L. Perreta je toto melodrama. Ve filmu hrají Louis Leubas (Edmond Le Bachelier), Suzanne Privatová (Marie-Laure), Maurice Lagrenâe (hrbáč) a další. 

Hlavní rozvoj společnosti Gaumont však přichází se seriálovými filmy Louise Feuilladeho a jeho největším trhákem té doby a tím je -  FANTOMAS!


předchozí
obsah