Komici francouzského němého filmu



 
 

 

Až do vzniku 1. světové války vévodí filmovým komediím Francouzi. Teprve v Americe Mack Sennett jim odebírá tuto navládu. Nejslavnějším komikem této doby byl bezesporu Max Linder.
 

Rigadin

S ním soupeřil Charles Prince zvaný Rigadin. Většinu jeho filmů točil Georges Monca, ve světě byl znám jako Moritz, Tartufini, Prenz atd. 


 
 
André Deed

Ale již před nimi existovala spousta jiných, skvělých komiků. Jedničkou v nich byl André Deed. Tento komik vytváří u Pathého postavu "Boireaua", typického nešiku převzatého z humoristických časopisů. U nás byl znám pod jménem Lemánek. V roce 1909 odjíždí tento přední komik do Itálie a vytváří zde další úspěšné veselohry pod názvem Cretinetti.


 
Rómeo Bosetti

Vedle Deeda patřil k dalším předním komikům firmy Pathé Rómeo Bosetti.


 
 
Deset žen pro jednoho manžela

Společnost Pathé začala točit veselohry s honičkami již v roce 1905. Tak vznikají pod dohledem F. Zeccy a André Heuzeho filmy jako Honba za parukou, Sedm žen na jednoho muže, Postel na cestách, Deset žen pro jednoho manžela.


 
 
Onésime

Nejúspěšnějším komikem Gaumontu se stal Ernest Bourbon zvaný Onésime. Tohoto cirkusového klauna režiroval Jean Durand, jehož komično je založeno na velké dávce zřeštěnosti a ničení všeho možného. Takovým typickým filmem je Rembrandt z ulice Lepic. 

Vznikají i další komediální seriály, např. Miminko, úspěch sklidil i film Drahota potravin (Le cherté des vivres, 1911, Alfred Machin). Na trhu vznikne vzpoura kvůli drahotě. Povolaná ozbrojená moc kapituluje před hněvem hospodyněk. Četníci a vojáci se mění ve zdvořilé prodavače, ženy nakupují potraviny se slevou.
Po vypuknutí 1. světové války zlatá éra francouzkých komiků němého filmu definitivně končí. Max Linnder i André Deed jsou v zahraničí.  Nadvlády se ujímá Amerika a Max Sennett i se svým hlavními trumfy - Keystonským sborem policajtů, kráskami v plavkách a -  Charlesem Chaplinem.


předchozí
obsah