Dreyfusova aféra


V roce 1894 byl židovský důstojník francouzského generálního štábu Alfred Dreyfus na základě zfalšovaných dokumentů obviněn ze špionáže, zatčen a odsouzen k doživotní deportaci. Později, když vyšly tyto skutečnosti najevo, vojenská mašinérie brání opětovnému projednání případu. Teprve na nátlak pokrokové veřejnosti je v roce 1899 obnoveno soudní řízení. V nespravedlivém procesu je přihlédnuto k "polehčujícím okolnostem" a Alfred Dreyfus je odsouzen na deset let vězení. Následně je prezidentem Emilem Lobetem omilostěn, ale teprve v roce 1906 plně rehabilitován.
 

Dreyfusova aféra
1899
Georges Mélies

Mélies ve svém díle (220 m) pečlivě rekonstruje proces a nezakrytě stojí na straně stíhaného důstojníka. Ve Francii v té době ještě neexistovala filmová cenzura, což mu umožňuje vyyjádřit svůj názor na celou aféru. Film měl dvanáct obrazů, jež popisují důležité okamžiky případu jako Dreyfusovo zatčení, vyhnanství v Ďábelských ostrovech, sebevraždu plukovníka Henryho, atentát na advokáta Laboriho, vojenský soud v Rennes roku 1899 i odchod Dreyfuse do vězení. 


 
Dreyfusova aféra
1907
Ferdinand Zecca a Lucien Nonguet 

Film je posunut až do své současnosti a zachycuje též Dreyfusovu rehabilitaci. 


 
Dreyfus
1930

Případ se stal černým svědomím Francie a tak od roku 1920 do roku 1950 zakazuje cenzura jakékoliv promítání filmů o Dreyfusovi, které později vznikly mimo Francii. Významný je především německý Dreyfus režiséra Richarda Oswalda s Fritzem Kornerem v hlavní roli.


 
Případ kapitána Dreyfuse
1937

Nejznámější snímek popisující aféru je bezesporu americký Případ kapitána Dreyfuse (The Life of Emile Zola). Film natočil německý režisér William Dieterle s Paulem Munim v roli Emila Zoly a Josephem Schildkrautem jako Alfrédem Dreyfusem. Dílo získalo Oskara za nejlepší film roku 1937, J. Schildkraut pak Oskara za nejlepší vedlejší mužskou roli. 


 
Dreyfusova aféra
1995

Z televizního zpracování Yvese Boisseta a Jorge Sempruna.


předchozí
obsah