Prehistorie filmu








Prehistorie filmu se zabývá tím, co přecházelo prvním úspěšným filmovým pokusům před rokem 1895. Jedná se o tisíciletý vývoj v zachycování pohybu, rozpoznání zákonitostí optiky a chemie.
 

Promítání filmu umožňuje  nedokonalost lidského oka. Doznívání zrakového vjemu je příčinou toho, že oči, které vnímají dvacetčtyři obrázků za vteřinu, je vnímají jako ucelený pohyb. Ještě před filmovými přístroji si lidé si vytvářeli iluzi pomocí různých hraček. Od roku 1826 je znám thaumatrop, což není nic jiného lepenkový kruh se dvěma obrázky po obou stranách a provázky upevněnými proti sobě. Když se kruh roztočil, oba obrázky splynuly v jeden. Kruh se zářezy byl základem fenakistoskopu. Vznikají další vylepšení jako stroboskop či zoetrop. Ve všech těchto přístrojích byly základem ručně malované kresby.

 
 
Předchůdcem filmové kamery byla camera obscura, což byla tmavá skříňka s malým otvorem v přední stěně, kterým pronikalo světlo a tak kreslilo převrácený obraz předmětů před otvorem. Později skříňky nahradila zatemněná místnost se zrcadlovými čočkami. Princip přístroje znali již staří Číňané a praticky ji začali využívat renesanční malíři v čele s Leonardem da Vinci.

 
 
Za předchůdce projektoru považujeme  kouzelnou svítilnu neboli laternu magiku. Obrácením principu camery obscury se dosáhlo jednoduchého zařízení, které promítá převráceně namalované obrázky z průhledné pásky na stěnu. Využití laterny magiky známe od druhé poloviny 17. století. Její zdokonalení umožnilo na konci 18. století Etienne Gaspardu Robertovi úspěšné veřejné projekce, při nichž udivoval diváky promítáním duchů, ďablů, kostlivců. 

 

Niepce

Daguerre
Abychom mohly dostat do pohybu skutečné obrázky, bylo nutné najít způsob, jak uchovat obrázek, kreslený světlem na zadní stěnu camery obcsury. Tento problém vyřešil vynález fotografie. První fotografii pořídil v roce 1823 Nicéphore Niepce. Louis J. Daguerre používá k fotografii kovové desky, pokryté citlivou stříbrnou deskou. Tento proces nazýváme daguerrotypií. Spolu s Angličanem Williamem Talbotem tak přichystali cestu skutečnému filmu. 

 


První stránka
obsah