Prehistorie filmu
Konec 19. století



E. Muybridge

Zoopraxiscop
 
První záběry skutečného pohybu zachytil anglický fotograf Eadweard Muybridge (1830-1904) v roce 1872. Kalifornský milionář Leland Stanford ho požádal, aby zjistil, zda v určitém bodě klusající kůň zvedne zároveň všechna čtyři kopyta. Práce mu trvala šest let. Vytvořil k tomu sérii fotografických přístrojů, ktaré se spouštěly provázkem přetrhlým klusajícím koněm. V roce 1878 fotografie za obrovského zájmu zveřejňuje, a dokazuje, že kůň se opravdu na chvíli "vznáší". 

 



E.-J. Marey
Na výzkumy E. Muybridge navazuje fyziolog a ornitolog Etienne-Jules Marey (1830-1904), který již delší dobu prováděl pokusy se zvířaty v pohybu. Po zhlédnutí pokusů E. Muybridge se rozhodl sestrojit fotografickou pušku, jednoduchou kameru schopnou snímat sérii obrázků (1882). V ní jako první též používá od roku 1889 celuloidový filmový pásek vytvořený Eastmanem. Rok předtím zdokonaluje svůj aparát tak, že mu umožňuje vkládat více obrázků za sebou do jednoho rámečku.

 


Některé americké prameny považují za první filmy ty, které natočil  v roce 1888 v Leedsu Louis Le Prince (1842-1???). Zachovaly se z nich dva fragmenty. Jeden ukazuje záběry ze zahrady Princeova tchána, druhý zachycuje dopravu na mostě v Leedsu. Údajně používal performaci (děrování na okraji svitku filmu) a maltézský kříž (ozubené kolo) pro krokový posun materiálu. V roce 1890 Le Prince sestrojil nový promítací přístroj, který jel ukázat do Francie. 16. září 1890 nasedá v Dijonu do vlaku, ale do Paříže již nikdy nedorazil. Zmizel beze stopy a policie nikdy nedokázala vysvětlit jeho záhadné zmizení.





 


předchozí
obsah