Bateriový magnetofon Tesla Start Síťový magnetofon Tesla Sonet Duo Bateriový elektronkový přijímač Tesla Minor Anodové baterie, domácí výroba Tranzistorové přijímače na sluchátka z 60tých let, krystalka, modely a výrobky, Galenit a výroba ****** Jiné zajímavé stránky: |
Bateriové jednolampovky na sluchátka z let 60tých.
Český rozhlas 31. prosince 2021 ukončuje vysílání na středních a dlouhých vlnách. Všechna starší rádia s vestavěnou feritovou anténu od této doby nebudou už přijímat Český rozhlas.Stavebnice WN05010:V létech 1962 - 1965 byla v prodeji v ČSSR elektronická stavebnice Tesla WN 5010. Touto stavebnicí bylo možno sestavit různé typy jednoduchých rozhlasových přijímačů na sluchátko s jednou elektronkou Tesla 1F34, krystalek a výukový tónový generátor pro výcvik Morseových značek.
Každá součástka je umístěna na samostatné destičce, opatřené vodícími kolíky. Na základní děrovanou desku se položí tištěný návod - schéma, do které se takto dle předlohy nasadí jednotlivé destičky se součástkami, které se dle nákresů propojí vodičem. Jako anodového zdroje je použito 10 x plochých 4,5 voltových baterií a jako žhavícího zdroje je použito 1 x velkého 1,5 voltového monočlánku. Stavebnice je vybavena krom cívky středních vln i cívkou na krátké vlny. *** Jednolampovka:V těchto dobách vycházely různé návody na konstrukce přijímačů na sluchátka. Krystalky, jednolampovky a s nástupem prvních germaniových tranzistorů také přijímače tranzistorové. V dnešní době už těmito návody se nikdo prakticky nezajímá. Nástup počítačů a jiných výplodů moderní technologie dává této generaci jiný směr zábavy. V dobách počínaje nástupu rozhlasu a jeho vývoje měly tyto praktické návody význam a byly velmi oblíbené. Prohlídneme si schéma takové jednoduché jednolampovky na baterie.
Je vidět, že součástek je pramálo a tak stavíme elektronkové jednolampovky.
U všech výrobků jsem použil dobový materiál. Bakelitové skříňky, bakelitové knoflíky a součástky.
Dílna s montáží přijímačů na sluchátka Začínáme však s výrobou základní nosné desky a nýtování patentků pro pět devítivoltových baterií, které budou napájet anodový okruh zesilovací lampy.
Kompletně hotový lampový audion na sluchátka. Vlevo oscilátor, dále elektronka 1F34, následuje žhavící článek a dole devítivoltové baterie v sérii, jako 45V voltová anodová baterie. Praktické zkoušky. Poblíž místa zkoušek se nachází silný středovlnný vysílač rozhlasové stanice Praha. Tato stanice přehlušuje středovlnné pásmo jiných stanic. Při použití venkovní antény 10 m nad zemí v délce cca 20 m a uzemnění zakopané tyče ve vlhké zemině zachytím na této jednolampovce ve večerních a nočních hodinách mnoho stanic. Zvláště, když je na každé pozici ladícího kondenzátoru přesně nastavena zpětná vazba. Tento efekt je lepší po půlnoční hodině, kdy přestane vysílat středovlnný vysílač Prahy. Další elektronkový audion je s anodovou baterií mimo přijímač.
Vlevo vf tlumivka, elektronka, prostor pro žhavící článek, který je v držáku na spodním víku, dole vpravo oscilační ladící okruh. Výroba těchto výrobků připomíná staré zlaté doby mládí.
|