O AUTOROVI TURISTIKA HORNÍ LOMNÁ RŮZNÉ LINX

> Horní Lomná <

 

turistický ruchfoto • historie: do roku 1900, po roce 1900

.


Horní Lomná - 1954

letecký snímek

Horní Lomná - 2004

Rozkošný pohled !

    Proti nám černá Kozubová se svým lesnatým předhořím. Po levé straně od nás hory Uplaz a táhlý Velký Polom zakrývající nám rozhled k pohoří moravskému, po pravé straně pak na hoře Velká Lonka objevuje se nám uprostřed bujného zelení dřevěná chatrč, jejíž obyvatelé blízcí jsou sice okem Jablunkovu a celému kraji rozloženému na Olze až po Těšín, svižné nohy horalů neobešly by však za několik dní, co oko chvilkou postřehlo.

    Před námi bujná říčka Lomná údolím se vine od Salajky. Vlnky její podél arcivévodské silnice druhou vyznačují cestu, avšak stříbrnou. Dvě tyto silnice v údolí úzkém mnoho místa zaujímají. Na některých místech nesměstanal by se proto vedle nich už žádná chalupa. Zato však mnoho chalup rozloženo je v jednotlivých stráních a tam, kde hory značněji se rozestupují, nachází se dědiny, nazvané taktéž Lomná. Všaktě toho jména zasluhuje říčka i dědina.“

.

    HORNÍ LOMNÁ - malebná obec, která spolu s Dolní Lomnou tvoří jedno z nejdelších (13 km) a nejhezčích údolí v Beskydech. Obec leží na toku říčky Lomné, od níž převzala i své jméno. Je vyhledávanou rekreační oblastí s četnými rekreačními objekty jak soukromými tak i podnikovými. Ideální východisko pro výstupy na hřebeny Beskyd. V blízkém okolí leží Velký Polom, Slavíč, Visaláje. Lze dojít na Lysou horu, vrch Javorový, po Č-S hranici na hraniční přechod Konečná a pokračovat až do Bílých Karpat. V zimě jsou v provozu dva lyžařské areály a k dispozici je i spousta hřebenových tras pro běžkaře. V obci se dochovaly se četné lidové stavení, především v oblasti Horního Přelače.
    V obci je několik bazénů, restaurace i hospody, spousta příležitostí pro ubytování, dobře zásobený a skoro neustále otevřený obchod. Spojení se světem zajišťují z Jablunkova autobusy ČSAD.

    Na snímku z roku 1954 stojí v „centru“ obce pouze (zleva) Sokolský srub a k němu patřící koupaliště na pravé straně, nad ním budova školy a mezi stromy vyčnívající věž kostela. Následovala výstavba obchodu, podnikových rekreačních chat a rodinných domků.


znak obce

 
    Popis znaku
• Zlato-modře polcený štít, vlevo vyniká půl slezské orlice, vpravo stříbrné pětkrát lomené břevno, provázené nahoře vyrůstajícím jehličnatým stromem, dole latinským jetelovým křížem, obojí zlaté.

    Pamětihodnosti
• Kostel sv. Kříže, staré chalupy z 18. stol. Nacházejí se zde dvě významné přírodní lokality – národní přírodní rezervace Mionší a přírodní památka Kyčmol.

     Zajímavosti
• Studánka se „zázračnou“ vodou - nachází se pod kostelem poblíž kapličky Panny Marie. Poutní místo opředené pověstí o tom, že voda ze studánky uzdravuje, v souvislosti s epidemií cholery na Jablunkovsku. Zobrazení studánky bylo i na pečeti používané kolem roku 1923. Nikdy nevysychá a nezamrzá.
• U silnice k osadě Hruška pozůstatky vodních hrází pro plavení dřeva. #1, #2
Kyčmol (přírodní památka, 0.1 ha) – drobná rašelinná louka s typickou vegetací.

    Současnost
• Počet obyvatel 409. Starosta – Petr Marosz, místostarosta – Josef Martynek, obecní zastupitelstvo – Ing. Oldřich Gajdušek, Jaroslav Kajfasz, Vladislav Stryczek, Stanislav Brózda, Vladislav Brózda. Kronikář – Jiří Krčmář.
• Obec patří pod okres Frýdek-Místek, kraj Moravskoslezský.

    Osobnosti
• Ferdinand Rzehaczek (1883-1916) – působil v Horní Lomné jako řídící učitel, zásluha o osamostatnění obce.

    Významné firmy
• Fa Gavlas – stolařství, dřevovýroba. Rekreační střediska: DS a. s. Třinec - chata Lačnov, chata Salajka, chata Sokolka, penzion Pod loučkou, penzion U Studánky, chata Slavíč. Rekreační střediska firem: Teplárny Karviná, Česká pošta Karviná, HZS okresu Karviná, města Bohumína, ČD Ostrava, okresního úřadu Karviná, OKD rekultivace Havířov, důl Doubrava.
• Lyžařské středisko SKI klub Karviná Horní Lomná - Přelač.

nahoru

© JA 2001-2005

outdoor (na) quick (tecka) cz