LOGO Psychologies
Úvod Knihy Příspěvky Léky Pošta Odkazy


Léčiva podporujíci nervový systemKalicor [piracetam]


Lecithin


KALICOR
PIRACETAM

Výrobce :
Lek, Pharmaceutical and chemical Company, Slovinsko

Složení :
Účinná látka : piracetamum (piracetam) 400 mg v jedné tobolce (kapsli).
Pomocé látky : laktóza.

Indikační skupina :
Psychostimulans, nootropikum.

Charakteristika :
Kalicor příznivě ovlivňuje regulace buněčných funkci, zejména v nervových buňkách, zvyšuje energetické zásoby centralního nervového systému a tak posiluje nejen činnost nervových buněk, ale i jejich odolnost vůči nepříznivým vlivům (nedostatek kylíku, toxické účinky chemických látek, poranění). Přípravek má příznivé účinky na koordinaci pohybů a paměťové schopnosti.

Piracetam neovlivňuje normální spánkový rytmus, nemá tlumivé účinky a neovlivňuje funkce tzv. vegetativního nervového systému.

Piracetam se dobře vstřebává ze zažívacího ústrojí a nejvyšších koncentrací v krevní plazmě dosahuje za 30 minut po podání. V organismu nepodléhá látkové přeměně (metabolismu) a vylučuje se v nezměněné podobě ledvinami.

Indikace :
Kalicor je určen k léčbě následujících onemocnění a stavů :

- zeslabení poznávacích funkcí u starších osob (zhoršení paměti, soustředění, bdělosti a poruchy chování); v těchto případech je možné zahájit léčbu bez doporučení lékaře.

V následujících případech je nutné se o vhodnosti úžívání přípravku poradit s lékařem :

- kornatění cév v mozku (mozková ateroskleróza),
- alkoholické delirium a predelirium,
- stavy po mozkovém krvácení (mrtvice - iktus),
- stavy po poruchách zásobení mozku kyslíkem a poruchách jeho prokrvení,
- stavy po otřesu mozku (postkomoční syndrom),
- lehká mozková dysfunkce u dětí.

Kalicor, tobolky, mohou užívat dospěli, mladiství a děti od 3 let věku.

Kontraindikace :
Kalicor, nesmí být užíván v případech známé přecitlivělosti (hypersensitivity, alergie) na jakoukoliv složku přípravku, při těžké poruše činnosti ledvin a při současné léčbě připravky obsahujícími hormony štítné žlázy.

V průběhu těhotenství a po dobu kojení se Kalicor neužívá.

Vzhledem k lékové formě (tobolky) není tento přípravek vhodný pro podávání dětem mladším 3 let.

Nežádoucí účinky :
Kalicor je obvykle dobře snášen, ale ve vzácných případech, zejména při překročení doporučené dávky, se mouhou vyskytnout nežádoucí účinky. Mohou se objevit příznaky zvýšeného pohybového neklidu, zneklidněnost, třes a nespavost. U něktrých pacientů byla pozorována zvýšená únavnost a ospalost. Ve výjimečných případech se mohou projevit zažívací potíže (pocit na zvracení, zvracení, průjem, bolesti žaludku).

V ojedinělých případech bylo popsáno zvýšení tělesné hmotnosti, pocit sucha v ústech a příznaky kožní přecitlivělosti (kopřívka, vyrážka).

Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívaní přípravku poraďte s lékařem.

Interakce :
Účinky přípravku Kalicor a účinky jiných současně podávaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez předpis. Jestliže Vám bude jiný lékař předepisovat nebo doporučovat nějaký další lék, informujte ho, že užíváte Kalicor. Než začnete současně s přípravkem Kalicor užívat jakýkoli volně prodejný lék, poraďte se s Vaším ošetřujícím lékařem. Současné užívání přípravku Kalicor a léků s obsahem hormonů štítné žlázy nebo léků povzbuzujícich centrální nervový systém (léků pro léčbu duševních nemocí - neuroleptik) může vést ke zvýšeni výskytu nežádoucích účinků piracetamu.

Dávkování a způsob použití :
Pokud lékař neurčí jinak, užívají dospělí obvykle 1-2 tobolky třikrát denně. Na doporučení lékaře lze tuto dávku zdvojnásobit, v případě dobrého účinku lze dávku snížit na 1 tobolku třikrát denně. Odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být nejméně 4 hodiny. Poslední denní dávku je vhodné užívat asi 2-4 hodiny před spaním. Tobolky se užívají celé, nerozkousané, a zapíjejí se větším množstvím tekutiny.
Dávkování a délku úžívání v případě poruchy činnosti ledvin urči lékař.
Celková léčba je dlouhodobá, obvykle trvá několik týdnů i měsíců, nejméně však 3 týdny. O delším užívání se poraďte s lékařem

Upozornění :
O vhodnosti užívání přípravku Kalicor s jinými léky se poraďte s lékařem.
Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 3 týdny. Pokud se během této doby příznaky nezlepší nebo se naopak zhorší, či se objeví nežádoucí účinky nebo jiné neobvyklé reakce, poraďte se o dalším užívání přípravku s lékařem
Přípravek vzhledem ke své lékové formě neni vhodný pro děti do 3 let věku.
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.

Info :
Cena v lékarně ... 50 Kč
Volně prodejné, balení po 30 tobolkách.

ZPĚT

LECITHIN

Výrobce :
WALMARK, spol. s r.o., Třinec, Česká Republika

Složení :
Učinná látka : Lecithin 1000g v jedné tobolce.
Pomocné látky : želatina, glycerol, sojový a kokosový olej.

Charakteristka :
Lecithin je přítomen v každé buňce lidského těla a těší se zvláštnímu zájmu vědců. Pomáhá při transportu a přeměnách tuků v těle a při rozpouštění tukových a cholesterolvých usazenin. Je nezbytný pro udržení cholesterolu ve žluči v rozpustné formě a pomáhá tak zabraňovat tvorbě žlučových kamenů. Hraje důležitou úlohu v udržení zdravého nervového systému, je přítomny v ochranných obalech nervových vláken. Navíc hlavní složka lecithinu cholin je nezbytná pro přenos impulzů z jedné nervové buňky k druhé, a to je životně důležité pro všechny fyzické a mentální funkce lidského organizmu. Nejlepšími zdroji lecithinu jsou sojové boby, rostlinné oleje lisované za studena a žloutky.

Účinky :
- Nezbytný pro činnost mozkových buněk.
- Blahodárně ovlivňuje paměť a jiné mozkové funkce.
- Pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a tuku v organizmu.
- Chrání játra před zvýšeným ukládáním tuků.
- Příznivě ovlivňuje kvalitu pokožky.

Upozornění :
Určeno pro zvláštní výživu.
Není vhodné pro děti do 3 let !

Dávkování :
1 - 2 tobolky denně.

Info :
Cena v lékarně ... 80 Kč
Volně prodejné, balení po 30 tobolkách.


ZPĚT