Úvod | Lyžování v Evropě | Sněhové zprávy | Lyžování v Česku | Technika | Humor | Odkazy | Různé | Fotoalba | Novinky

 

Francie | Itálie | Švýcarsko | Rakousko | Německo | Ostatní

Serre Chevalliere, Alpe D'Huez, Les 2 Alpes - březen 1999

Nadmořská výška:    1200 - 3525 m. n. m

Serre Chevallier

Ve fotoalbu z tohoto střediska je pouze několik fotek (víc se nějak nepodařilo zachovat, protože v té době jsem vůbec neuvažoval o tom, že bych je mohl prezentovat tímto způsobem) z naší úplně první cesty do Francie. Serre Chevallier bylo první středisko, kam jsme ve  Francii zavítali a moc rádi na něj vzpomínáme. Napoprvé to bylo moc pěkné, i když zrovna ten rok jsme přímo v Serre Chevalliere měli trochu smůlu se sněhem, kterého nebylo tolik, kolik je tam běžně zvykem (tedy asi 250cm). Ale i tak jsme první den se zatajeným dechem přímo zírali na nekonečné bílé pláně kolem. 

     V hodnocení Skiatlasu je toto středisko zařazeno do „první ligy“ a hodnoceno pěti hvězdičkami. Není to oblast krkolomných sjezdů a vyloženě adrenalinových sjezdovek, ale je to středisko, patřící mezi ta s největším počtem červených. Celková rozloha činí asi 250 km sjezdových tratí ve výškách od 1200 do 2800 m.n.m. Tratě jsou moc krásné a rozmanité. Celá oblast se jmenuje Grand Serre Chevallier a leží na rozhraní rezervací Parc National des Ecrins a Parc Régional du Queyras. Údajně patří mezi nejkrásnější ve Francii. Tvoří ji asi 40 km dlouhé údolí, ve kterém se nachází čtyři samostatná střediska. Celá oblast leží těsně na hranici s Itálií, která se při cestě tam projíždí podstatnou částí. Hranice se přejede průsmykem Montgenevre a ihned se klesá do údolí a přijíždí se do prvního střediska oblasti, do Brianconu(je tu krásné historické centrum s histotrickým opevněním z dob Ludvíka XIV.). Následuje Chantemerle, Villeneuve a Le Monetier, od něhož pak je jen několik kilometrů do La Grave, proslulého především terény pro extrémní lyžování. Bydleli jsme v Chantemerle, do něhož se na závěr lyžování sjíždí po poměrně dlouhém sjezdu velice pěknou černou (je olympijská, pojmenovaná po francouzském lyžaři jménem Luc Alphand). Jak je ve většině francouzských středisek dobrým zvykem, lze celou oblast projet bez použití skibusu (ten jsme použili pouze ráno a odpoledne při dopravě od a k hotelu). Tato oblast se ale také trochu vymyká pojetí ostatních francouzských středisek, protože je tvořena klasickými městečky, nikoliv středisky, postavenými právě a pouze kvůli lyžování přímo na sjezdovkách. Svoje terény si tady určitě najde každý. Naše zkušenost je taková, že první tři dny jsme jedinou sjezdovku nejeli dvakrát. Asi 50 km odsud se pak nachází střediska Alpe d’Huez a Les 2 Alpes. Je tady ale asi 250 km sjezdových tratí, z toho hodně pěkných červených (podle Skiatlasu patří toto středisko mezi ta, která jich mají úplně nejvíc). 

Alpe D'Huez

Toto středisko jsme navštívili na pouhý jeden den v rámci celodenního výletu. Velkým lákadlem je tady nejdelší černá sjezdovka v Evropě, která se jmenuje Sarenne. Další, velmi známou sjezdovkou je černá jménem Tunel. V době naší návštěvy byla ale ještě trochu černější, než černá. Tomuto středisku už dlouho dlužím alespoň trošku podrobnější povídání, tak se to budu snažit brzy napravit.

Les 2 Alpes

I do tohoto střediska jsme se dostali jen na jeden den, ale líbilo se nám tu velmi už proto, že bylo nádherné počasí a nahoře na ledovci, odkud je možné se dostat do La Grave, bylo moc pohodové a s odstupem let a změn lyžařských technik perfektní carvingové lyžování. Sjezd ze sjezdovek do střediska je pak poměrně ostrý a kdo se nechce dlouze "motat" po turistickém sjezdu, užije si po celodenním lyžování pěkné černé svezení. I v případě tohoto střediska se musím polepšit a splatit dluh v podobě detailnějšího popisu.

Na závěr alespoň odkazy na webové stránky jednotlivých středisek.

Oficiální stránky jednotlivých středisek:

Serre Chevalliere
Alpe D'Huez

Les 2 Alpes

Designed © JHSoft 2004