
Endokrinologický ústav- Centrum pro diagnostiku a léčbu obezity
Lidé chtějí stále častěji hubnout s pomocí odborníků. Vyhledávají proto soukromé i státní ústavy či kliniky, kde jim vymyslí dietu a cvičební program "přímo na tělo". Jedním z nich je i Centrum pro diagnostiku a léčbu obezity.
Obezitologické oddělení vzniká v roce 1982 na IV. interní klinice 1. LF UK FNI. V roce 1987 byla otevřena Obezitologická jednotka na IV. interní klinice 1. LF UK FNI a poté v roce 1997 se již jako Centrum pro diagnostiku a léčbu obezity stává součástí III. interní kliniky 1. LF UK VFN. Na tomto oddělení byla zřízena i lůžka pro pacienty a prováděl se zde 5-ti týdenní hubnoucí program. Z důvodu povodní v roce 2002 bylo však centrum přesunuto na dnešní adresu, tedy do Endokrinologického ústavu na Národní třídě v Praze.
Na fungování oddělení se podílí vedoucí oddělení, lékař, klinický psycholog, dietní sestra a tři další sestry, které se pravidelně střídají. Pacienti vždy tráví 20 minut u lékaře, 1hodinu u psychologa, který provádí individuální konzultace u indikovaných pacientů a vyšetření před výkony bariatrické chirurgie, a 40 minut u dietní sestry, která informuje pacienty o správné výživě. Centrum se zabývá diagnostikou a léčbou především těžších stupňů obezity. Na oddělení je také možnost stanovení obsahu tukové tkáně v těle, stanovení rozložení tuku (převážně v oblasti břicha nebo v oblasti hýždí), hodnocení záznamů příjmu potravy počítačem a doporučení správné skladby potravy pro konkrétního pacienta, vyšetření energetického výdeje metodou nepřímé kalorimetrie, a tedy stanovení energetické úspornosti a schopnosti spalování tuků. Léčbou je kombinace diety, kontrolované fyzické aktivity a změny chování, doplněná dle potřeby farmakoterapií, popřípadě chirurgickou léčbou (bariatrická chirurgie) ve spolupráci s pracovišti specializovanými na bariatrickou chirurgii.
![]() zdroj: Tereza Zíslerová |
Pacienti se objednávají telefonicky, popřípadě osobně na doporučení praktického či obvodního lékaře. Každý den přichází na oddělení až na 20 nových pacientů. Poté docházejí pravidelně 3x až 4x za rok. Nejčastějšími pacienty jsou ženy v průměru kolem 40 až 60 roku života, především tedy ženy kolem přechodu. Dále ženy po porodu, ale i sportovci, kteří po skončení s pravidelnou fyzickou zátěží okamžitě přibírají na váze. Ale najdou se tam i pacienti z opačné strany, tedy anorektičky.
![]() zdroj: Tereza Zíslerová |
Úspěšnost oddělení bohužel není tak velká. Ale je to více vinou pacientů nežli lékaře. Lékař a sestry se snaží především přesvědčit obézní lidi, aby změnili životní postoj. Hlavně aby zapomněli na tzv. fast foody a co více, aby sportovali. U léčby obezity je totiž nejdůležitější vůle pacientů a snaha uvědomit si, jak žít zdravě. Podle slov dietní sestry Pavly Kalouskové, která se na fungování centra podílí již od 90. let, bylo nejúčinnější lůžkové oddělení. Lidé si tam sami připravovali jídlo a pod tvrdým dohledem si uvědomovali chyby nejen ve stravování. Řada pacientů se bohužel nedonutí zbavit se určitých stravovacích zlozvyků, proto není divu, že můžeme nalézt i takové nemocné, kteří docházejí na oddělení dokonce již pátým rokem. A nebo naopak pacienty, kteří zhubnou, ale po ukončení návštěv centra opět naberou zpět na původní váhu.
![]() zdroj: Tereza Zíslerová |
Oddělení obezitologie také pravidelně pořádá programy hubnutí. Jedná se o zájezdy jak po České republice, tak i do zahraničí. Během programů se pořádají zajímavé přednášky, lidé si připravují speciální jídla a hlavně hodně sportují. Zájezdy jsou velmi účinné, proto se stávají stále oblíbenějšími.
Obezita se stává celosvětovým problémem. Bohužel zatím nemá tak velké následky, proto si lidé neuvědomují vážnost této, troufám si i říct, nemoci. Obezita je mnohdy spojena s problémy s klouby a to především s kyčlemi a koleny, ale také se srdečními chorobami. Za hlavní příčinu lze považovat životní styl. Lidé tráví mnoho času v práci u počítače, večer doma u televize. Nemají čas sportovat a co hůře, jsou líní sportovat. A stále se rozšiřující tzv. fast foody nesou také svou vinu.
Otázkou však je na kolik moc nadváha vadí. Současnou společnost lze rozdělit na jakési dva pomyslné tábory. Jedni, kteří jsou sice "tlustí", ale jsou spokojeni se svým životem natolik, že nehodlají měnit své návyky. A druzí, kteří jsou až jakoby "zblblí" vyzáblostí modelek a jsou schopni utratit neuvěřitelné částky za všechny možné hubnoucí prostředky, hubnoucí programy či životu nebezpečné plastické operace tedy hlavně liposukce, což je modelace žádaných partií snížením podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku.
Bohužel se obezita stále více objevuje i u dětí. Děti se méně a méně pohybují a více a více tráví svůj volný čas u televize či počítače. U dětské obezity se zpravidla zdůrazňuje budoucí nebezpečí, že z obézních dětí vyrostou i obézní dospělí, ve zvýšené míře ohrožení diabetem, kardiovaskulárními chorobami a dalšími chronickými nemocemi. Ukazuje se ale, že již samy obézní děti začínají trpět "dospělými" chorobami. Pediatři se u nejtlustších dětí a adolescentů začínají setkávat s hypertenzí, dyslipidémiemi, na inzulinu nezávislým diabetem (NIDDM) aj. Kdyby takový trend měl pokračovat, důsledky pro zdravotnictví, ale i pro celou společnost by byly katastrofální.
Obezita je nemoc! To by si měl uvědomit každý. Ale každý z nás je svého štěstí strůjcem, proto je jen a jen na Vás, co si se svým životem počít.
Zdroje:
Neperiodika
TOMSOVÁ, Lenka. Fit po česku. 1. vydání. Praha: HAK - HUMOR A KVALITA. 1994. ISBN 80-900776-8-4.
DOBERSKÝ, Přemysl, HORÁČKOVÁ, Jitka. Abychom netloustli. 2. vydání. Praha: Avcenum, zdravotnické nakladatelství, n. p. 1976.
Elektronika (internetové adresy)
http://www.endo.cz
živé zdroje
KALOUSKOVÁ Pavla- dietní sestra
PŘIBYLOVÁ Renata- sestra
Tereza Zíslerová
19b@email.cz