Rozšíření paměti modelů u RC vysílačů Robbe/Futaba |
||
Další sekce:
Stránka je optimalizována na prohlížení v rozlišení
Design: Z. Zvědělík jr. |
CAMPac modul:CAMPAc modul je výměnná paměť EEPROM. Jejím vložením se např. základní paměť vysílače FC-18, umožňující uložení dat o dvou modelech, rozšíří o dalších jedenáct modelů. Dostupné jsou moduly s různými kapacitami. V případě použití “největšího” z nich je možné uložit data až 47 modelů. Základní provedení má 16 kbitů. CAMPac modul je jednoduše zasunut do vysílače. Nepotřebuje žádnou zálohovací baterii a při jeho vytažení z vysílače se data modelů neztratí. Protože modul se dá poměrně jednoduše a levně (cca. 60Kč) vyrobit, existuje v podstatě neomezená možnost vytváření “knihoven” s programy a jejich zálohami.
Výroba CAMPac:Základní 16kbitové provedení CAMPac obsahuje pouze plošný spoj, konektor a dvě součástky. Elektroničtí “puritáni” mohou do napájení přidat filtrační kondenzátor 100k. Konkrétně: paralelně k pinům 4 a 7 konektoru. Mechanických provedení se vyskytuje více druhů: “Poctivé” s plošným spojem je k mání na adrese: http://www.ncws.com/rcrock/clonepac.htm Trošku “fušerské” na dírkované destičce je zde . Ať tak nebo tak, chodí obě dvě. Problémy může způsobit pouze konektor s nezvyklou roztečí 2mm. Ten se dá nahradit zkrácenou kontaktní lištou z GM Elektronic. Všechny další součástky tam lze objednat také. Potřebné údaje jsou zde: GM Electronic Zásilková služba: Paměť 24LC16D má v GM katalogové číslo 414-038 a stojí do 40Kč, kontaktní lišta má katalogové číslo BTKxxG a stojí do 20Kč. Dvě x v kat. čísle lišty udávají počet pinů, který jde po pěti (05, 10, 15, 20). Pro tento účel je nejvhodnější 15, protože rozříznutím přes pin 8 dostaneme dvě lišty po potřebných sedmi. Snažit se o výrobu většího CAMPac nemá smysl – zatím se to nikomu nepodařilo, protože originál 64 kbit obsahuje speciální zákaznické obvody. Dalo by se to obejít “znásobením” výše uvedeného zapojení s vícepolohovým přepínačem připojujícím postupně napájecí napětí k jedné z více paralelně spojených pamětí 24LC16D. Teoreticky je to možnost schůdná, ale CAMPac lze ve vysílači jednoduše vyměnit za jiný a tak takové experimenty nestojí za zvýšenou námahu a sníženou spolehlivost. Osobně to nikomu nedoporučuji.
Data v CAMPac:CAMPac není nic jiného, než sériová paměť EEPROM do které si vysílač zapisuje data. Technicky není žádný zvláštní problém data z něj data “vycucnout” do PC a tam je archivovat, zapisovat zpět a případně i modifikovat. Prakticky zde ovšem nastávají problémy. Každý typ vysílače (FC-16, 18, 28 …) ale má svou vlastní datovou strukturu a vzájemně si v datech nerozumí. Pro stažení, zpracování a úpravu dat existují různé programy na PC, ale na Internetu jsem našel pouze verze určené pro FC-28. Ač jsem poměrně zvídavý, rozhodně nemíním strávit týdny práce zkoumáním co každý z 16 k bitů znamená a jak s ním FC-18 zachází. Tedy na možnost upravovat a prohlížet programy FC-18 v PC zatím tiše zapomeňme. Futaba mapu paměti zcela jistě neuvolní a nezbývá než čekat na šílence, který to vyexperimentuje. Osobně mi to moc zajímavé nepřipadá, protože programovat model “na sucho” bez možnosti vidět, jak se co fyzicky projeví, je dost přitažené za vlasy. Má-li někdo opravdu cukání "vykuchat" z CAMPac data, najde vše potřebné zde.
Novinky kolem CAMPac:V poslední době Robbe/Futaba provedla dvě zásadní věci:
V CAMPac je naprogramováno jedenáct ukázkových modelů – 7 plošníků, 4 vrtulníky. Modely jsou ze stavebnic vyráběných firmou Robbe a jsou vybrány tak aby obsáhly většinu typů modelů – házedla, větroně s jednoduchou i složitou mechanikou křídel, motorové cvičné, fun-fly i F3A modely, vrtulníky Moskito a Futura v základním i 3D provedení. Zdá se, že si v Robbe/Futaba uvědomili známou věc o nepřehlednosti návodu k FC-18 a pokusili se to tímto způsobem řešit. Musím říci, že celkem úspěšně. K modulu je dodáván více jak 30-ti stránkový návod popisující potřebné doplňky vysílače, jejich zapojení a nastavení. Pro každý model je uveden seznam potřebného vybavení, propojení letové části soupravy a co, jak a kde je naprogramováno. Navíc jsou popsány i postupy přizpůsobení programu pro jiný podobný model. Asi vzhledem ke zmiňovanému informačnímu dluhu firma přímo doporučuje kopírování a rozšiřování programů z ukázkového CAMPac přičemž tyto musí být doplněny i návodem. Celkově hodnotím toto doplnění kladně, ale jako všude i zde jsou nějaké mouchy. Hlavní a pořádnou masařkou je jazyk. Návod je dodáván tříjazyčný: německy, anglicky a francouzsky. V češtině nic. Mluvil jsem s dovozcem a k nedostatku došlo přehlédnutím výskytu nového dokumentu v krabici. Pravděpodobně to brzo odstraní. Popisy v návodu se mi jevily jako velmi užitečné – nejen pro majitele FC-18, ale i pro majitele podobných souprav. Inspirace a zkušeností není nikdy dost. Proto jsem celý návod přeložil s tím, že jej zveřejním na těchto stránkách. Nejprve jsem zde tyto informace nabízel k prodeji, ale nyní po uplynutí určité doby od překladu, mne práce do toho vložená “přebolela” a tak tu máte k dispozici vše potřebné. S copyrightem si nemusíte dělat starosti, Robbe Futaba přímo doporučuje tyto informace šířit – za podmínky, že CAMPac je doprovázen návodem. Tu to je: V případě dotazů, návrhů a komentářů pište bez obav na výše uvedené adresy nebo volejte na +420 724 228 021. Zdeněk Zvědělík |