Život bez drog

Je libo marihuanu?

Kouřením ke smrti!

Šálek plný jedu


Zpět na lidská práva

Na úvodní stránku

ŠÁLEK PLNÝ JEDU

Podle tradice někdy kolem roku 850 n.l. jistý arabský pastýř jménem Kaldi učinil překvapivý objev. zjistil totiž, že jeho kozy, které byly obvykle značně klidné, jsou náhle jako bez sebe. Skákaly a pobíhal více než kdy jindy. Přišel na to, že se do tohoto stavu dostávají po požití bobulí jednoho keře. Kaldi bobule ochutnal sám a zažil první historicky doložené kávové opojení: nezvyklé rozjaření a pocit čilosti. O svém objevu pověděl svým kolegům pastevcům a ti to řekli vesničanům. do sedmnáctého století se pití kávy rozšířilo po všech arabských zemích a do Evropy.

V této době je celková světová spotřeba kávy téměř pět miliónů tun ročně. Kdyby Kaldi a jeho kolegové v té době mohli provést rozbor kávového zrnka, pochopili by, proč jsou tak rozjaření. Právě v kávovém zrnku by našli mnoho různých sloučenin. Nejdůležitější z nich je právě kofein, který má povzbudivé účinky na lidský organismus, zvláště na nervový systém. Kofein je droga patřící do skupiny xanthinů. Jeho jiná podoba v čaji se nazývá theofylin a v kakau theobromin. Dnes jsou káva a čaj díky své jedinečné vůni a povzbuzujícím účinkům rozšířeny po celém světě. Pro většinu lidí je vůně kávy příjemná a vábná, ovšem kofein, který vás na jedné straně může pozvednoutm vás na druhé straně zase shodí dolů. Má totiž jisté tělesné a psychologické účinky, které jsou škodlivé vašemu zdraví.

Kofein a organismus

Kofien vyvolává lehkou euforii, zvýšenou bystrost a zdánlivě snižuje únavu. Také se tváří, jako by zmirňoval bolesti hlavy, vzrušivost a nervozitu. Ale většina z těchto účinků je zcela iluzorní. Kofein nemá žádný vliv na mechanismus únavy organismu! Teď můžete namítnout, že máte zkušenost s tím, že po vypití kávy jste byli pozornější, bystřejší, čilejší atd. Ale to je omyl! Káva vám od únavy nepomohla. Váš organismus byl po vypití kávy stejně unavený jako předtím, jenže jste o tom už nevěděli. Vaše reakce a reflexe se dočasně zlepšily, ale zanedlouho klesly na ještě nižší úroveň, než před jejím užitím.

Kofein působí na centrální nervovou soustavu. Zmobilizuje náš mechanismus rezerv pro případ nouze tak,že zvýší obsah cukru v krvi, výkon srdce a tep, stejně jako krevní tlak. Způsobí, že naše ledviny začnou vylučovat více moči, zvýší rychlost dýchání. jak to dokáže? Tím, že náš organismus prostě "omámí", zdroguje. Nepřináší nám žádné kalorie, výživné látky ani vitamíny. Jenom nás "vysává". Kofein v nás vytváří iluzi - je tedy hercem. A dobrý herec způsobí, že jím vytvářená postava vypadá skutečně. Kofein vytváří iluzi pohody a zdraví. Pokud stále žijeme v představách o své energii a čilosti, tak se může stát, že jednou spadne opona za naším zdravím.

Kofein a pavouci

Dr. Mervyn a G. Hardinge a jeho spolupracovníci z fakulty univerzity Loma Linda provedli tento pokus (s pokusy nesouhlasíme, ale uvádíme je zde, protože citujeme původní studii - dodatek DL). Lékaři nejprve studovali stovky pavouků a způsob jak snovají své sítě. Nalezli přitom jeden druh, který vytváří krásné, symetrické a velké sítě a ten si vybrali pro svůj výzkumný projekt. Přesně naměřili velice malou dávku kofeinu,kterou pomocí supertenké jehly vpíchli do pavoukova těla. Každý pavouk tak dostal dávku odpovídající dvěma šálkům kávy. Poté lékaři studovali pavoučí sítě. Všechny byly zdeformovány. Byly malé, měly málo kružnic a dokonce měly i groteskní tvary. Před podáním kofeinu měly sítě 30 až 35 kružnic. Ještě 48 hodin po podání kofeinu byly sítě deformované a měly jen 12 až 13 kružnic, deformace byla znatelná ještě 72 hodin po podání drogy. Pavouci začali pracovat normálně teprve po 96 hodinách!

Žádná droga nedokáže vyléčit únavu. Vyléčit ji dokáže jen vhodná životospráva. Pokud běžně užíváte kofein, může se vám zdát nemožné přestat pít kávu, čaj nebo colu. Ale jakmile jednou zakusíte, jak se vaše zdraví zlepšilo a vaše nervy už nejsou uměle bičovány, budete se divit, proč jste s kávou nepřestali dřív.

Závěr

Závěrem ještě několik stručných rad,které jsou shrnutím toho, co je pro naše zdraví z tohoto pohledu nejdůležitější:
  • Vyhněte se iluzím vyvolávaných kofeinem - nejlépe tak, že přestanete pít kávu, čaj, colu a jiné nápoje obsahující kofein.
  • S abstinenčními příznaky po vynechání kofeinu se vyrovnáte tak, že budete pít co nejvíce studené vody, zpomalíte svou obvyklou činnost a každý den budete cvičit.
  • Pokud máte rádi teplé nápoje, zkuste bylinkové čaje nebo kávové náhražky, které neobsahují kofein ani tanin.
  • Choďte spát brzya spěte dlouho.
  • Začněte doopravdy žít - bez kofeinového "biče".
Zdroj: Znamení doby 1/93
Kniha o zdraví
IB


nahoru