I nenarozené děti
mají právo na život

Kdy začíná lidský život?

Nitroděložní vývoj

Interrupce

Interupce versus znásilnění, incest...

Alternativy

Jak můžeš pomoci?


DOKUMENTY

Abortivní
antikoncepce

RU 486

Zdroje


Zpět na lidská práva

Na úvodní stránku

ABORTIVNÍ ANTIKONCEPCE

Metody regulace početí

Pro začátek si vysvětleme z čeho slovo antikoncepce pochází a co vlastně znamená. Anti - proti a conceptio znamená početí. Antikoncepce bývá definována jako ochrana před těhotenstvím - nebo ochrana proti početí. Ve skutečnosti je to něco, co přímo zabraňuje početí dítěte. Míníme tím zásah člověka. Je to umělé zneplodnění. Je to zásah do reprodukčních orgánů nebo do samotného sexuálního styku. Některé prostředky nezamezí oplodnění samotného vajíčka, ale zabrání uhnízdění (implantaci) vajíčka již oplozeného (embrya) v děloze. Antikoncepcí, ale nemusí být každý způsob, kterým se vyhýbáme narození dítěte.

Například metody přirozené regulace početí nelze považovat za antikoncepci v pravém slova smyslu. Protože jejich podstatou je pohlavní zdrženlivost v určitých obdobích (plodných dnech), ať již ke zjištění těchto období používáme jakékoliv pozorovací způsoby. Je nutné si uvědomit, že neuskutečněním styku v plodném období, počítání v kalendáři či měření teploty nijak neovlivňuje pochody v organismu, neovlivňuje plodnost. Proto vlastně nepůsobí proti početí. Na druhé straně už nemůžeme považovat za antikoncepční prostředky přípravky abortivní! Tyto přípravky nezabraňují početí, ale již ničí oplodněné vajíčko vypuzením z dělohy. Jedná se tedy o ranný abort - potrat. Antikoncepční prostředky jsou ve skutečnosti též nepřirozeným zásahem do organismu, ale působí antikoncepčně a nemají abortivní účinky. Samozřejmě, že tyto prostředky se od sebe liší indexem spolehlivosti, ale to už je o něčem jiném...

Metody regulace početí
Přirozené Nepřirozené
antikoncepční
Nepřirozené
abortivní
Hlenová (ovulační) Přerušení soulože Nitroděložní tělíska (Dana)
Teplotní Kondom, pesar Postkoitální piluka v určitém
dávkování Postinor, Neogest
Čípková (sebevyšetřovací) Výplachy pochvy Tablety v normálním průběžném užívání Norbiogest, Monogest, Neogest aj.
Metody kombinované Lokální krémy, želé, čípky  
  Pilulky zabraňující ovulaci  
  Sterilizace  


Abortivní "antikoncepce" hormonální

1. KLASICKÁ HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE
Je metodou, která ve srovnání s ostatními antikoncepčními metodami nejméně selhává - říká se, že je nejvíce spolehlivá. Otěhotnění v důsledku selhání metody se udává v rozmezí 0,2 - 1,0 na 100 žen, které ji užívaly po dobu jednoho roku. Spočívá v denním užívání pilulky s hormony (nebo s hormonem) po dobu tří týdnů. Potom následuje sedmidenní pauza, během které obvykle začíná, případně i končí, pseudomenstruace (nepravá menstruace). Pak následuje znovu třítýdenní užívání pilulky.

Nejnovější antikoncepční pilulky obsahují dva hormony. První je podobný estrogenům, ženským pohlavním hormonům, které vytvářejí vaječníky během celého cyklu. Druhý je podobný gastagenům, hormonům žlutého tělíska vaječníku ve 2 polovině menstruačního cyklu. Oba druhy hormonů v pilulkách jsou syntetické (chemicky vyrobené) a tyto gastageny se nazývají progestageny. Syntetické i přirozené gestageny se společně nazývají progestiny. V současné době se nejčastěji používají hormonální antikoncepční pilulky se stálým obsahem estrogenů a progestinů.

Způsob antikoncepčního účinku kombinované estrogen - progestinové antikoncepce, jak se vyvinula do současné doby, je komplexní, účinkuje v mnoha směrech. Především je to blokáda ovulace, tj. blokáda uvolnění vajíčka z vaječníků. Děje se tak zásahem do složitého způsobu hormonální regulace mezi podvěskem mozkovým a vaječníky a vyššími centry. Především je tlumeno vyplavení hormonu stimulujícího zrání folikulu (hormonu FSH) a hormonu luteinizačního (LH), který působí na přeměnu prasklého folikulu ve žluté tělísko. Stupeň útlumu závisí na denní dávce estrogenu v tabletce. Čím je dávka estrogenu nižší než 0,050 mg, tím má útlum tvorby FSH a LH menší spolehlivost. U tzv. "moderní" antikoncepce - orálních (ústy přijímaných) kombinovaných estrogen-progestinových antikoncepčních tablet se denní dávka pohybuje převážně v rozmezí 0,030 - 0,035 mg.

Na blokádě ovulace se podílí též druhá složka kombinované antikoncepční tablety, tj. složka progestinová. Tato složka má ještě další uplatnění. Nefyziologicky (nepřirozeně) účinkuje na sliznici děložní v první fázi jejího cyklu. Na sliznici dochází k nepravidelným chaotickým změnám, které znemožňují uhnízdění zárodku člověka (účinek abortivní - potratový)! Dále nepříznivě ovlivňuje hlen krčku děložního: je ho méně, jeho vazkost je vyšší a má pozměněnou strukturu, takže průnik spermií tímto změněným prostředím je ztížen.

2. MINIPILULKA
Netradiční metoda hormonální antikoncepce. Oproti klasické pilulce obsahuje jen jeden z obou hormonů, a to progestin ve velmi nízké dávce. Bere se denně bez přestávky. Působí změny hlenu děložního krčku, které jsou v podstatě stejné jako u klasické pilulky. Významně ovlivňuje a narušuje sliznici děložní, a tak ztěžuje uhnízdění zárodku člověka (potratový účinek). Nezřídka vede i k nepravidelnému děložnímu krvácení. Ovulaci ale blokuje minipilulka velmi nespolehlivě. Její výhodou je, že odpadnou všechny nepříznivé vedlejší účinky estrogenové složky klasické pilulky, avšak její index spolehlivosti je velmi nízký = 5,00 %.

Hormonální antikoncepce po styku. Nejde v pravém slova smyslu o žádnou antikoncepci - zabránění početí - ale o zábranu toho, aby se počatý zárodek člověka v děložní sliznici uhnízdil nebo aby se již uhnízděný zárodek dále v děloze rozvíjel (potratový účinek).

3. PILULKA PO STYKU
Na našem trhu je to přípravek Postinor, který obsahuje progestin v mnohonásobně větší dávce, než jaká je v minipilulce. Bere se a účinkuje do jedné hodiny po styku. Lze jej použít nejvýše jednou za týden. Má za následek poruchy cyklu a nepravidelné krvácení. Uplynula-li od pohlavního styku delší doba, ordinují se hormony obsažené v klasické pilulce, ale ve vysoké dávce (více tablet najednou). Že takové počínání je nadmíru škodlivé, je zcela zřejmé.

4. MIFEPRISTON - nebo jinak řečeno - RU 486.
I když tento přípravek je využíván pouze ve Francii a Velké Británii, myslíme si, že ho zde musíme zařadit a podat o něm základní informace. RU 486 je antihormon, který působí proti progesteronu, hormonu žlutého tělíska vaječníku. Způsobuje odumření celého systému zakořenění zárodku človíčka v děložní stěně. Zárodek pro nedostatek výživy a kyslíku chřadne, odumírá a nakonec se odlučuje spolu s krvácející sliznicí dělohy. Užívá se při otěhotnění po vynechání první menstruace - to je na začátku druhého měsíce těhotenství matky (délku těhotenství počítáme od posledního dne měsíčků!). Tedy stáří malého dítěte od početí je asi dva týdny. Prakticky se pilulka užívá po bezpečném potvrzení těhotenství, po vynechání měsíčního krvácení - nejdříve od osmnáctého nebo devatenáctého dne stáří plodu, spíše o několik dnů později. V té době dítěti v děloze maminky již tluče srdíčko, vznikají jednotlivé tkáně, má základ mozku. Užívá se nejvýše do sedmého týdne těhotenství. Pokud se preparát užije samotný, zabije 85% počatých dětí. Následuje-li po něm zásah prostaglandinem, je zničeno 95% i více počatých dětí.

Další fakta: Způsobí smrt tisíců žen v zemích Třetího světa. Po užití RU 486 obvykle následuje dlouhé a silné krvácení. V jedné větší studii se hovoří o tom, že u jedné ženy ze sta je nutné zastavit toto krvácení zákrokem D and C (tj. násilným rozšířením děložního krčku a výškrabem dutiny děložní). To už se ovšem provádělo za přísně kontrolovaných klinických podmínek a při vysoké úrovni lékařské péče. Ve vesnicích Třetího světa mají být tyto preparáty rozdávány zdravotníky, kteří pak odejdou. A tam, vzhledem k časté předchozí chudokrevnosti mnoha žen, je další silné a dlouhotrvající krvácení po nasazení RU 486 mnohem nebezpečnější. V mnoha osídlených oblastech tam neexistují ani nemocnice s možností chirurgického zastavení krvácení ani dostupné transfúze krve, takže mnoho těchto žen zemře vykrvácením.

Způsobuje těžké vývojové vady u dětí, které po RU 486 přece jen přežijí. K poškození plodů dochází z těchto dvou příčin: RU 486 zbaví vyvíjející se dítě životně důležitého hormonu progesteronu a to v kritickém okamžiku organogeneze, ve chvíli, kdy se formují tělesné struktury a orgány. Prudce jedovatý umělý steroid RU 486 zabije většinu nenarozených dětí, ale nikoli úplně všechny. Ty, které přežijí, budou mít s velkou pravděpodobností těžké vady včetně těžkých znetvořenin končetin, podobných těm, které byly zaviněny preparátem Thalidomide. RU 486 může mít podobný účinek jako preparát DES, který se používal v 60. letech k prevenci samovolného potratu a který se však projevil později jako chemická časovaná bomba. RU 486 může také v těle reagovat tak, že vytvoří volné radikály, které se mohou napojit na DNA - základní genetický stavební útvar našeho těla. Tímto způsobem mohou vzniknout deformity plodu, které se projeví buď hned po porodu anebo třeba až po dvaceti i více letech jako různé malformace nebo i zhoubné nádory, podobně jak tomu bylo po použití DES. Je také možné, že volné radikály po aplikaci RU 486 se spojí s mateřskou DNA a způsobí tak rakovinu nebo vývojové vady i u následujících generací.

Nepříznivé účinky hormonální antikoncepce

Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, nejčastěji trpí onemocněním srdce a vysokým krevním tlakem, změnami pigmentace kůže, riskují srážení krve, srdeční infarkt a mrtvici. Toto riziko se zmnohonásobuje, jsou-li zde další rizikové faktory, jste-li např. starší pětatřiceti let nebo když kouříte. Dalším závažným vedlejším účinkem bývá poškození jater. Dále se mohou vyskytovat migrény, nevolnosti, nervozita, deprese, bolesti v prsou, přibývání na váze, změny sexuální vnímavosti a nepravidelné krvácení. Velice často se v různých studií diskutuje o nebezpečí zhoubného nádoru (karcinomu) prsu. Jednoznačně však tato doměnka nebyla prokázána.

Preparáty

Na závěr celého oddílu o hormonální "antikoncepci" vám předkládáme seznam nám známých hormonálních preparátů: Neogest(CS), Diane(D), Anovlar(YU), Marvelon(D/A), Femovan (D), Gynovin (A), Non-Ovlon (D), Cilest (D/A), Ovidon (H), Steridil (D/A), Microgynon (D/ A), Oviol (D), Ovanon (D/A), Triquilar (D), Trinordiol (D/ A), Tristep (D), Trisiston (D), Trinovum (D/A), Trisegnes (DK), Tetragynon (D), Postinor (H), Monogest (CS), Norbiogest (CS) atd. V seznamu nejsou přípravky rozděleny do skupin klasické a netradiční hormonální antikoncepce.

Abortivní "antikoncepce" nehormonální

NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO
Nazývá se též IUD, z anglického intrauterine device. Je to druhá nejrozšířenější metoda ženské antikoncepce. Z doměnek o způsobu účinku je nejvíce přijímána ta, že IUD jako cizí těleso vyvolává obrannou reakci, která se projevuje v tom, že kolem tělíska se začnou ve značné míře shlukovat zvláštní druhy bíých krvinek (makrofágy), které jsou jakousi zdravotní policií těla. Jsou schopny doslova požírat cizí mikroorganismy i cizí předměty. Nitroděožní tělísko je pro ně nadměrným soustem. Velice vhodnou "potravou" jsou pro ně spermie. To je nejspíše nejzávažnější antikoncepční účinek tělíska. Současně tělísko negativně ovlivňuje nitroděložní tekutinu a vyvolává změny ve sliznici dělohy. Měď, kterou mnohá tělíska uvolňují, působí na spermie toxicky, poškozuje je a tím snižuje jejich oplodňovací schopnost. V některých případech však může tělísko svými vlivy na děložní sliznici bránit v uhnízdění zárodku člověka (potratový účinek). Nitroděložní tělíska mají vysokou antikoncepční spolehlivost (index spolehlivosti = 3%), ale zasahují rozhodně do tělesných pochodů.

Další fakta: Vedlejší účinky nebo též řečeno komplikace pocházející z používání nitroděložních tělísek bývají nejčastěji tyto: poruchy měsíčního krvácení, bolestivé děložní stahy, záněty v oblasti děložní branky a vejcovodů. U žen, které někdy měly nitroděložní tělísko, dochází pětkrát až desetkrát častěji k těhotenství v dutině břišní nebo vejcovodech než u žen, které je nepoužívaly!

Závěr

Pochopitelně, že v tomto zastavení nad abortivní " antikoncepcí" jsem určitě opomenul na nějaké zajímavé a důležité prvky, ale cílem bylo vás především okrajově seznámit s touto poněkud zlehčovanou problematikou. Mimo to, že tu nejsou rozebírány ostatní antikoncepční metody, je tu záměrně vypuštěna pasáž o morálních důsledcích používáním antikoncepce. Je to totiž velice obsáhlé téma na samotný článek. Jedno je však jasné: antikoncepce není pouhým technickým opatřením, ale nejčastější pohnutkou pro její použítí je touha po depersonalizovaném sexu, nekomplikující život! Jsou pochopitelně i vyjímky...


nahoru