Jak jsem potkal ryby

Ota Pavel

 

 

Ota Pavel: Ota Pavel (Popper), český prozaik a novinář, žil v letech 1930 až 1973. Otec Leo byl Žid, matka Herma byla Češka. Ota byl až do konce 60. let znám jen jako vynikající sportovní reportér. Avšak dvě povídkové autobiograficky laděné knihy z počátku 70. let (Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby) ho rázem vyzvedly mezi významné současné prozaiky. V únoru 1964 na zimních olympijských hrách v Innsbrucku onemocněl těžkou duševní chorobou. Další díla: Dukla mezi mrakodrapy (1964); Plná bedna šampaňského (1967); Pohár od Pánaboha (1971); Syn celerového krále (1972); Pohádka o Raškovi (1974)
 

 

Poznámka: Původně byly vydány pouze dva svazky: Smrt krásných srnců (autorovy vzpomínky na dětství) a Jak jsem potkal ryby (autorův vlastní život, hlavně o rybách). Třetí svazek, Zlatí úhoři, vyšel poprvé roku 1991 v necenzurované podobě, je rozdělen do tří částí a obsahuje většinu povídek z obou dvou předešlých svazků.
 

KNIHA

 

Jak jsem potkal ryby

Vydání: nakladatelství HAK; v Praze 2002
Foto: archív
Literární druh: povídky
Forma: ich-forma
 

 

DĚJ:
Místo: Československo: Praha, Bránov, Křivoklát, Vranská přehrada, Buštěhrad, Skochovice, Kročehlavy...
Doba: asi 1936 až asi 1970
 

 

Postavy: Ota Popper/Pavel - syn Lea a Hermy Leo Popper/Pavel - narodil se 19. 7. v Buštěhradě, český žid,  nadšený rybář a zahrádkář, prodavač u Elektroluxu -> prodavač spon na kšandy -> prodavač mastí proti svrabu  -> prodavačmucholapek Herma Popperová/Pavlová - narozena v Kročehlavech, Češka, Leova manželka Hugo a Jiří - Otovi starší bratři Karel Prošek - z Luhu pod Bránovem, Leův nejlepší kamarád Holan - Proškův vlčák Karolina - Proškova žena, s níž měl šest dětí
 

 

Děj:

DĚTSTVÍ:

KONCERT Za doby Rakouska (kdy na křivoklátském hradě seděl kníže pán Max Egon Fürstenberg) měl Karel Prošek jako nejlepší rybář v kraji dovoleno chytat ryby všemi způsoby – jen úhoře musel nosit knížeti. Když kníže odjel, mohl už lovit jen na prut. Prošek měl však svůj způsob – „na práskandu“ (šel proti tekoucí vodě, aby ho ryby neviděly a občas práskal svým žlutým bambusovým prutem – bičem bez navijáku). Jednou se přišli podívat Popperovi a Leo se s Proškem náramně skamarádil. Prošek pak učil Otovy bratry i Otu chytat ryby. 

ČERNÁ ŠTIKA Otovi (6 let) starší bráškové, kteří ho moc nebrali, chytali na ostrůvku do ruky ryby v zelených řasách. Jednou sem zabloudila černá štika. Chtěli ji chytit, ale nepovedlo se – ani Otovi, jenž ji měl na dosah.

MOJE PRVNÍ RYBA Prošek udělal Otovi prut, z lískového dřeva. Ota na něj pak chytil okouna. Jeho hlavu s kůží Prošek přitloukl na vrata stodoly, aby všichni věděli, že se v Luhu pod Bránovem zrodil další rybář. Ota se tím velice chlubil, až jednou hlava z vrat zmizela – nejspíš ji sundal Prošek, jemuž už Otovo chování zase začínalo lézt na nervy.

SOUBOJ O ŠTIKY Bratři vzali Otu konečně do party. Béda, Leův kamarád ve stejných letech, se jednou rozhodl, že to Leovi a Proškovi v rybách ukáže, a vyjel na štiky k Čertově skále. Ota se to dověděl, a tak vyjeli s Proškem na štiky k Brvě, k štičím tůním. Bédu tak předčili. Leo pak Bédovi pod akátem, kde se mluví pravda, prozradil jejich štičí místo.

POD ŠÍMOVIC SKÁLOU Prošek, Leo, Hugo, Jirka a Leo chodili večer kolem vysoké červené skály z opuky - Šímovy skály - pod jez na parmy.

JAK JSME S TATÍNKEM SERVÍROVALI ÚHOŘŮM Leo a Ota chtěli chytit hodně úhořů, aby si je mohli vyudit. Připravili si na ně šňůru, na kterou navázali rousnice. Ota, ač neuměl plavat, pak musel šňůru s kamenem na konci vzít a jít s ní do divoké řeky, až by byla napnutá. Voda však natolik zdivočela, že se Ota málem utopil. Tak musel Leo syna vytáhnout a úhoře mohli zapomenout.

BÍLÉ HŘIBY Popperovi šli do křivoklátských lesů na roští. Narazili na stráň plnou bílých hřibů. Měli z nich velikou radost, ale Herma plakala – říká se, že když je hodně hub, bude válka; před 1. světovou válkou prý také rostlo tisíce bílých hřibů, a pak přišla bída a  nouze… Příští rok ČSR zabrali Němci. A pak vypukla 2. světová válka…

MŮŽOU TĚ I ZABÍT V Buštěhradě byly rybníky dva – Starý a Nový, který měl břehy z cihel a kamenů. Ten starý si Ota vyhlídl na kapry. Musel si však dávat pozor na porybného Zárubu. Jenže jednou ho Záruba chytil. Ota si už myslel, že ho zbije, ale Záruba jen řekl: „Křič!“ a začal dělat, jako že ho bije. Sehráli tak pro Němce divadlo a Záruba pak Otovi poradil, aby raději chodil na ryby do Nového rybníku.

DLOUHÁ MÍLE Hugo dříve pracoval v Koníčkovic mlýně, kde vykrmoval kapra, kterého tam zapomněli při výlovu. Když však Hugo musel do koncentráku, prozradil toto tajemství Otovi – na nejhorší časy. Ota se tam tedy vypravil a dovolil se Koníčka, který o zapomenutém kaprovi neměl ponětí, zda si může zachytat. Kapr Otovi zabral, ale vzal mu i prut. Tak se Ota pustil do vody za prutem – a za kaprem. Koníček ale Otu vytáhl z vody, a když zjistil, že kapr tam vskutku byl, vzal loďku a kapra si chytil pro sebe. Otovi dal jen šupiny.

 

ODVÁŽNÝ MLADÝ MUŽ:

U PROŠKŮ PO VÁLCE Popperovi zase bydleli v Praze, a tak ihned po válce se Ota vydal na Křivoklát, za Proškem. Chtěl si zavzpomínat na své dětství.

MALÝ PSTRUH Na Skřivanském potoce se kdysi usadil Jarka Franěk se svou ženou. Býval kdysi rozvědčíkem v Indočíně, v Anamu. Pod Nezabudicemi pak postavil stánek s pitím a nazval jej Anamo. O kus dál postavil na potoce restauraci U rozvědčíka. Fraňka zabili za války Němci ve věznici Plötzensee. Sama v křivoklátských lesích tu zůstala paní Fraňková. Když se sem Ota přijel podívat, šel na pstruhy. Dostal jednoho malého, ubodal ho. Pstruha dal paní Fraňkové, ale té bylo mladé ryby líto. Ota si uvědomil, jaký byl hrubián.

DLOUHÝ HONZA O tom, jak se Ota vydla na kanoi po Lužnici s vysokým bývalým konferenciérem Honzou. Plánovali měsíční cestu, mnoho věcí s sebou neměli - spoléhali na Honzovu "hubu", Otovy ryby...

S PONORKOU NA RYBY Polská admiralita Otu pozvala do vojenské ponorky Sup, jejíž kapitánem byl Czeslaw Obrebski. Byl tam také admirál Boleslaw Romanowski, o kterém si Ota myslel, že je to chovatel králíků, byl starý. Ve skutečnosti to byl nejstatečnější velitel ponorky za druhé světové války. Ota si s sebou vzal pod bundu svůj skládací prut.

PALAMIDY Ota byl již ženat s Věrou, měli spolu syna. Byli na dovolené u Černého moře v Bulharsku. Bulhaři je vzali na lov dravých mořských ryb - palamid.

 

NÁVRATY:

PUMPRDENTLICH Pumrdentlich – Leovo slovo, nikdy nevěděl, co to přesně znamená, ale rád jej používal. („Je to výborný, ale přitom to stojí za hovno. Jde krásná dáma nádherně oblečená, všichni přihlížející jsou paf, a ona přitom šlápne do hovna.“) Leo chytil na přehradě u Skochivic pětikilového sumce – pumprdentlicha (krásného, ale malého sumce). V hospodě ale řekl, že měl 20 kg, a tak se na něj všichni chtěli jít podívat. Maminka naštěstí přemluvila Duška, který měl u rybářů autoritu, aby jako řekl, že ten sumec má fakt 20 kg nejmíň. Nakonec se po Skochovicích rozneslo, že Leův sumec měl alespoň 50 kg.

ŽEHLIČKA Hugo, Jirka i Ota již trochu zestárli, začali jim růst bílé vlasy. Chtěli si znovu připomenout mládí, a tak se rozhodli, že každý rok spolu pojedou stanovat na týden k těm nejkrásnějším řekám. Tentokrát jeli Hugovou Žehličkou. Na Rozvědčíku naložili 4 basy piva a pokračovali dál za Skryje. Žehlička však náklad už nedokázala uvézt, a tak zahučela z kopce zpátky do Berounky. Na jejich tábor v Luhu pod Skryjemi je pak dotáhly krávy, auto bylo zcela zničené. Užili si nakonec sice skvělý týden, ale Hugo Žehličku odmítl opustit. Zabydlel se u ní a pak pro něj musel přijet náklaďák z jeho fabriky, se ženou Elou.

PŘIJEĎ, BÁJEČNĚ SI ZACHYTÁŠ! Hugo pozval Otu z Vinohrad do Zbečna na Berounku, aby si zachytali. Ota už měl tři syny: Jana, Petra, a Jirku. Chytali jen řízky, ale báječně se pobavili.

ZLODĚJ PRUTŮ Na Ohři s Pavlovými jednou rybařil Walda Freud z Podbořan a námořník Půhoný z Prahy, který si z cest přivezl japonské pruty. Měl z nich takovou radost, že je téměř nepoužíval, měl je jen na dívání. Jednou v noci mu je někdo ukradl. Ota toho zloděje viděl, ale myslel si, že je to Hugo. Prapodivně se choval, tak si Ota pomyslel, že se zbláznil. Horoskop bratrům totiž jednou předpověděl, že se někdo z jejich rodiny jednou zblázní. Druhý den zloděj pruty vrátil – nejspíš si jen chtěl zachytat. „A pak už jsem takhle na ryby s brášky dlouho nejel, Horoskop vyšel. Zbláznil jsem se já a pět let jsem strávil v ústavu pro duševně choré. Ryby tam nejsou. Jen králové, císaři, Napoleoni, Kristové, Afrodity, kněžny Libuše a Panny orleánské.“

JAK JSME ZAHYNULI NA RYBÁCH

JAK JSME NEZAHYNULI NA RYBÁCH

BOTY MADE IN ITALY

ZLATÍ ÚHOŘI Ota nachytal Leovi k narozeninám 11 zlatých úhořů. Nechal je vyudit u Franciho – ten je ale přesolil. Otu to mrzelo. Leo se rozhodl Otovi splatit tento dluh, než zemře. Zlaté úhoře nikdy nechytl, ale nachytal jich 11 postupně. Byla to tvrdá „práce“. Vždy, když nějakého toho úhoře chytil, pozval si Otu a úhoře mu naservíroval na másle. Tak mu postupně splatil dluh 11 úhořů. Pak zemřel, v Třebotově. Ota trochu jeho popela vhodil do Berounky – Leovy nejoblíbenější řeky.

Citát: "Ti nejskvělejší lidé jsou ti nejskromnější. To jenom hlupáci a ubožáci potřebují o sobě mluvit, aby sami ve svých očích vyrostli."

"Když je hodně hub, bude válka." - Herma

Jazyk: spisovný (hovorová čeština) a nespisovný (slangová čeština)
Neznámá slova: sumáři - lidové označení pro sumce; rousnice - žížaly; čudla - malá ryba; řízky (hrouzci dlouhovousí) - nástražné rybičky, loví se na ně štiky; střevle - rybičky, na které se chytají boleni; boleni draví (latinsky aspius aspius) - ryby "stříbrní zabíječi"; parmy - druh ryb; cajk - vlasec; solinka - slabá německá imitace; slup - dřevěné koryto na chtání úhořů; grondle - vidlice na napichování; kmínka - druh alkoholu; štoudev - nádoba
Počet stran: 157 stran
 

 

   

 

Zpět na Klasiku

Domů