Smrt krásných srnců

Ota Pavel

 

 

Ota Pavel: Ota Pavel (Popper), český prozaik a novinář, žil v letech 1930 až 1973. Otec Leo byl Žid, matka Herma byla Češka. Ota byl až do konce 60. let znám jen jako vynikající sportovní reportér. Avšak dvě povídkové autobiograficky laděné knihy z počátku 70. let (Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby) ho rázem vyzvedly mezi významné současné prozaiky. V únoru 1964 na zimních olympijských hrách v Innsbrucku onemocněl těžkou duševní chorobou. Další díla: Dukla mezi mrakodrapy (1964); Plná bedna šampaňského (1967); Pohár od Pánaboha (1971); Syn celerového krále (1972); Pohádka o Raškovi (1974)
 

 

Poznámka: Původně byly vydány pouze dva svazky: Smrt krásných srnců (autorovy vzpomínky na dětství) a Jak jsem potkal ryby (autorův vlastní život, hlavně o rybách). Třetí svazek, Zlatí úhoři, vyšel poprvé roku 1991 v necenzurované podobě, je rozdělen do tří částí a obsahuje většinu povídek z obou dvou předešlých svazků.
 

KNIHA

 

Smrt krásných srnců

Vydání: nakladatelství HAK; v Praze 2002
Foto: archiv, Vratislav Tachezy
Literární druh: povídky
Forma: ich-forma
 

 

Poznámka ke knize: První vydání souboru povídek Smrt krásných srnců vyšlo v Československém spisovateli roku 1971 v této podobě (r. 2002 nakladatelství HAK). Druhé vydání vyšlo roku 1973 ve stejné úpravě, ale byla z něj cenzurním zásahem vyřazena "protisocialistická" povídka Prase nebude.
 

 

DĚJ:
Místo: Československo: Praha, Bránov, Křivoklát, Vranská přehrada, Buštěhrad, Skochovice, Kročehlavy...
Doba: asi 1936 až asi 1970
 

 

Postavy: Ota Popper/Pavel - syn Lea a Hermy Leo Popper/Pavel - narodil se 19. 7. v Buštěhradě, český žid, nadšený rybář a zahrádkář, prodavač u Elektroluxu -> prodavač spon na kšandy -> prodavač mastí proti svrabu  -> prodavač mucholapek Herma Popperová/Pavlová - narozena v Kročehlavech, Češka, Leova manželka Hugo a Jiří - Otovi starší bratři Karel Prošek - z Luhu pod Bránovem, Leův nejlepší kamarád Holan - Proškův vlčák Karolina - Proškova žena, s níž měl šest dětí ing. Václav Jehlička - majitel firmy DERSOL, vynálezce mucholapek BOMBA-CHEMIK Vrastislav Nechleba - slavný umělec, Leův přítel František Korálek - manžel krásné židovky Irmy, ředitel firmy Elekrolux Irma - manželka Korálka, židovka
 

 

Děj:

NEJDRAŽŠÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ Leo pracoval ve firmě Elektrolux. Měl vcelku dost peněz, a tak si koupil v Kročehlavech od doktora Václavíka rybník – prý se šestikilovými kapry. Jednoho v tom rybníce totiž skutečně viděl. Když však začal výlov, v rybníce se našel pouze jeden kapr – jen ten jeden jediný šestikilový. Proto se naštvaný Leo doktorovi pomstil: když si u něj Václavík objednal ledničku (za stejnou cenu, jakou dal Leo za rybník), poslal mu ledničku bez vnitřku. Tak si byli vyrovnaní – „ ten rybník taky neměl vnitřek a jinak vypadal moc hezky“.  

VE SLUŽBÁCH ŠVÉDSKA Leo se stal v prodeji vysavačů a ledniček mistrem světa – asi hlavně díky paní Irmě, do které byl zamilován. Jednou přišel na vzorkovém veletrhu ke stánku Lea slavný pan Nechleba a chtěl si koupit ledničku. Pozval tedy Lea do Akademie. Začali si povídat a stali se z nich přátelé. Pan Korálek toho chtěl využít a nechat si od Nechleby nakreslit svou ženu Irmu. Leo tedy s pana Nechlebu přemlouval (a měl na tom i svůj vlastní zájem – když Irmu miloval, myslel, že si u ní „šplhne“). Malíř se nakonec nechal ukecat a Irmu si pozval – ale nelíbila se mu k malování.  

SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ Ve třicátých letech se Popperovi usadili na dvě sezóny v hospůdce U rozvědčíka – za hradem Křivoklát dál podél řeky Berounky. O víkendech zde však bylo příliš veselo, tudíž hlučno, a Leo se k veselici vždy připojoval. Po jedné takové bouřlivé noci byl Leo donucen najít selskou chalupu. Na dlouhá léta tak Popperovi nalezli přístřeší v domečku Proška v Luhu pod Bránovem. Koumáctvím a dřinou Proška a penězy Lea se z něj stala nejbohatší chalupa v Luhu. Prošek chodil s věrným vlčákem Holanem na srnčí – jejich lovištěm byla především stráň nad ostrůvkem u řeky. Prošek vždy vzal Holanovu hlavu do dlaní, nasměroval ji na hnědou tečku v té stráni a řekl: „Holane, běž!“. Pes vyběhl, skočil po srnci a zlomil mu vaz.  

Pak byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava (Böhmen und Mähren). Leo nesměl na Křivoklát, což ho tuze mrzelo. Ve třetím roce války byli Hugo a Jirka povoláni do koncetráků a Leo si řekl, že potřebují maso, než odjedou. Z jejich buštěhradského domu čp. 54 šlapal na kole za Proškem. Půjčí si od něj Holana a pošle ho na srnce. Srnec se ale s Holanem skutálí přímo ke dvěma rybářům, kteří si srnce přivlastní. Prošek pak vymyslí na rybáře lest a srnec se jim vrátí. Leo si ho nacpe o batohu a jede domů. Hugo s Jirkou se najedí masa na další léta. Možná to je zachrání od smrti. Jirka se vrátí z Mauthausenu a má 40 kg. - Prošek zemře po válce krátce po Holanovi.

KAPŘI PRO WEHRMACHT Leovi vzali hned na začátku války buštěhradský rybník. Zprvu doufal, že mu jej jednou zase vrátí, ale pak přišla zkáza Lidic, kde měli známé, a Leo přestal doufat. Pak museli Hugo s Jirkou do koncentráku. Otovi bylo 12 let. Nato povolali těsně před Vánocemi do koncentráku i Lea. Ten v noci šel do svého rybníku a vzal si své kapry. Když druhý den měl nastat výlov, nikdo nic nevylovil, protože nebylo co.  

JAK JSME SE STŘETLI S VLKY Když po válce přijeli do Luhu, bylo tam v řece hodně štik. Leo a Ota vešli do soutěže s Vlkovými, místními výbornými rybáři, kdo chytí víc štik. Přestože chytli jen 3 malé, nakázal Leo synovi, ať si vypůjčí vozík, prý „jsou těžké“. Ota poslechl, ale táhnout vozík před Vlkovými přes Luh odmítl. Leo se káry ujal, ale když procházeli kolem Vlkových, u nichž viselo 5 nádherných velkých štik, musel Otu poprosit, aby mu pomohl.  

OTÁZKA HMYZU VYŘEŠENA Leovi se po válce hůře prodávalo, neboť zestárl. Prodával zmodernizované spony na kšandy, mast proti svrabu a reklamní skříňky. Už nevydělával tolik peněz, což ho mrzelo. Dal se tedy k firmě DERSOL a začal prodávat mucholapky BOMBA-CHEMIK, s nimiž chtěl udělat jejich vynálezce inženýr Jehlička díru do světa. To se však nepovedlo, přestože Leo jich prodal ohromné množství. V období much je lidé začali vracet, neboť byly vyrobené tak, že mouchy létaly umírat jinam – a to se lidem nelíbilo, chtěli je vidět umírat.  

PRASE NEBUDE Leo už neměl pole u Hřebče plné pšenice jako dřív, zbyla mu jen chata. Dostal od jezeďáků nabídku, že by mohl krmit prasata. Přijal a rodina se přestěhovala k prasečinci. Leo chtěl vykrmit nejpěknější prasata v ČSR. Jenže prasata umírala, protože v prasečinci u řeky pro ně nebylo vhodné prostředí. Nakonec jim řekli, že prase nebude. Leo vykřičel: "Prase nebude!" A ta věta potom u Popperů znamenala, že prohráli a zároveň vyhráli a ta výhra že je větší než prohra.

KRÁLÍCI S MOUDRÝMA OČIMA Pavlovi prodali chatu a koupili si u Radotína domeček, odkud byl výhled na zbraslavský zámek. Blízko byla i Waltrovka, kde zahradníci, Leovi kamarádi, pěstovali růže. Tou dobou už Leo nechodil za ženskými. Již deset let Herma pěstovala krocany, slepice, prodávala vajíčka a Leo choval šampaňské králíky. Nebyli zrovna moc bohatí, přestože před válkou se jejich špajz pod jídlem prohýbal. A to Lea mrzelo. Proto se rozhodl odvézt králíky na výstavu do Karlštejna a výhodně je prodat. To se mu však nepovedlo, a tak králíky pustil a sám došel pěšky až domů. Pak se chytil za srdce, nohy se mu podlamovaly, a Herma zavolala sanitku. Už se nevrátil…  

Citát:

"To, co moc, chceme, toho nikdy nedosáhneme."

Jazyk: spisovný (hovorová čeština) a nespisovný (slangová čeština)
Neznámá slova: sumáři - lidové označení pro sumce; rousnice - žížaly; čudla - malá ryba; řízky (hrouzci dlouhovousí) - nástražné rybičky, loví se na ně štiky; střevle - rybičky, na které se chytají boleni; boleni draví (latinsky aspius aspius) - ryby "stříbrní zabíječi"; parmy - druh ryb; cajk - vlasec; solinka - slabá německá imitace; slup - dřevěné koryto na chtání úhořů; grondle - vidlice na napichování; kmínka - druh alkoholu; štoudev - nádoba
Počet stran: 98 stran
 

 

   

 

Zpět na Klasiku

Domů