Logo SPMP

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením Brno

Obrázek Brna

Kde hledat informace o sociálních službách v Brně; Právní koutek

Sociální služby ve městě Brně

Sociální služby jsou určeny a poskytovány dětem, mládeži a dospělým s tělesnným, mentálním, smyslovým nebo kombinovaným postižením i chronicky psychicky nemocným osobám.
Tyto služby, včetně poradenství pro osoby se zdravotním handicapem, zajišťují jak organizace řízené městem, tak nestátní neziskové organizace.

Aktuální informace o sociálních službách, včetně přehledu zařízení, která je ve městě Brně zajišťují, dostanete na Odboru sociální péče Magistrátu města Brna, Koliště 19, telefon: 542 173 772.

Oddělení péče o staré a těžce postižené poskytuje informace o dávkách sociální péče a dalších službách.
  • příspěvky na úpravu bytu, na nájem za užívání bezbariérového bytu a garáže, odvolání proti rozhodnutí ÚMČ, podání a stížnosti
  • bezúročné půjčky a půjčky na zakoupení motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu
  • příspěvek na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla
  • příspěvek na provoz motorového vozidla (pro držitele ZTP nebo ZTP/P)
  • vydávání průkazů mimořádných výhod TP, ZTP, ZTP/P, vydávání zvláštních označení vozidel zdravotně postižených osob
  • žádosti a umisťování do ústavů sociální péče pro mentálně postiženou mládež




  • Další užitečné informace o problematice zdravotně postižených je možno získat na stránkách Národní rady zdravotně postižených ČR nebo Ligy za práva vozíčkářů.


    Právní koutek

    Hodnocení stupně závislosti u osoby s mentálním postižením (informace Ministerstva práce a sociálních věcí).
    Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v ustanovení § 25 odst. 3 uvádí, že při posuzování stupně závislosti vychází úřad práce ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem ošetřujícího lékaře, z výsledku sociálního šetření a zjištění potřeb osoby, popřípadě z výsledků funkčního vyšetření a z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře. Při sociálním šetření, prováděném podle ustanovení § 25 odst. 1 zákona se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí. Při hodnocení úkonů péče o vlastní osobu a úkonů soběstačnosti, uvedených v ustanovení § 9 odst.1 a 2 zákona, se hodnotí dopad dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu na schopnost zvládat jednotlivé úkony.
    Z výše uvedeného tedy vyplývá, že posouzení stupně závislosti je komplexní děj, při kterém je třeba posoudit všechny předepsané skutečnosti. Pro stanovení stupně závislosti bude rozhodná tíže mentálního a psychického postižení, stejně jako skutečnost, kolik z  předepsaných 36 úkonů je posuzovaná osoba schopna zvládat. Z modelového testování, prováděného na MPSV při přípravě zákona, však osoby s mentálním postižením, podle tíže jejich postižení a osvojených sociálních dovedností odpovídaly zpravidla stupni závislosti II až III, osoby s hlubokou mentální retardací i stupni IV.
    Podle ustanovení § 9 odst. 5 prováděcí právní předpis, který MPSV připravilo, stanoví bližší vymezení úkonů a způsob jejich hodnocení.
    [ Nahoru ]
    Domů   Aktuality   Sekretariát informuje   Z naší činnosti   Fotogalerie   Poradna   Kontakty
    ©2006 Karel V. Tošner