Logo SPMP

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením Brno

Obrázek Brna

Zprávy sekretariátu, informace výboru, organizační záležitosti

Zprávy sekretariátu

Vážení členové.
Naše brněnské sdružení existuje již 37 let a po celou dobu se snaží být užitečným pomocníkem a zastáncem lidí s mentálním postižením a jejich rodin. Jsem přesvědčen, že tuto základní myšlenku se kterou bylo Sdružení v roce 1971 zakládáno, se nám daří plnit. Podařilo se vybudovat početnou organizaci (kolem 800 členů z nichž je 340 osob s mentálním postižením). Organizaci, která již v letech 1980-88 iniciovala a byla nápomocna v zřízení stacionářů na Schodové, Ostré, Erbenové, později stacionáře v Žabovřeskách (nyní Srdíčko), v roce 1990 stacionáře na Terezy Novákové. Spolupracovali jsme i při vzniku stacionářů Effeta, Samaritán, Neumannova. Ve všech těchto zařízeních našla velká část našich členů velmi dobré zázemí pro život svých dětí. SPMP však bylo a je jejich zázemím pro naplňování a zpestření společných chvil rodinného života, zázemím i pro doplnění smysluplného volného času MP “dospěláků“.
Sdružení je rovněž chápajícím společníkem a rádcem postiženým i jejich opatrovníkům. Určitě se mnoho krizových situací překlenulo díky přátelství, navázaných při našich akcích. Vzpomenete si někdy, kolik to jen bylo autobusových výletů za poznáním (i do zahraničí), kolik zajímavostí jsme poznali v Brně, kolik to bylo společných návštěv divadel, kin, výstav?. Uvědomujeme si kolik rodin mohlo od roku 1989 strávit společnou dovolenou při našich rehabilitačních pobytech v Česku i v cizině? Víte, že  už více jak 1500 našich dětí a mladých lidí prožilo nezapomenutelné chvíle s kamarády na letních táborech? Že jich bylo nemálo i na ozdravných pobytech v Chorvatsku?
Že se úspěšně zapojují do sportovních soutěží Speciálních olympiád v tuzemsku i v zahraničí? Že díky Sdružení našlo mnoho postižených i trvalé zaměstnání?. Že mají možnost naplnění svého volného času při odpoledních aktivitách – klubových setkáních, večerní škole, plavání, rekondičním cvičení, kuželkách, turistických vycházkách apod.?
Proč Vám tohle všechno připomínám? Abychom si uvědomili, že každá, byť sebemenší akce, vyžaduje svědomitou přípravu, dobrou finanční rozvahu, koordinaci partnerů i dobrovolníků, kteří se na akci podílejí.
Nesmírně důležitá je i spolupráce se státní správou (různé průzkumy, dotazníky, legislativa, žádosti o dotace a pod), spolupráce s republikovým sekretariátě SPMP ČR a dalšími regionálními organizacemi SPMP v ČR, s poskytovateli soc. služeb a samozřejmě i s jinými subjekty. Nu a na tom se velkou měrou podílí brněnský „sekretariát“ , výbor MěO i vedoucí jednotlivých aktivit.
Po tomto dlouhém úvodu mám k Vám milí členové opět prosbu. Usnadněte nám naši práci s naplňováním programu.
V prvé řadě poctivým přečtením Zpravodaje. Uvážlivým rozhodnutím o své účasti. Možná, že se Vám zdá, že na některé akce žádáme přihlášku předčasně. Uznávám, že to je někdy složité i pro Vás, rozhodnout se o účasti několik týdnů, možná i déle, předem. Ale my musíme většinu akcí zajišťovat dlouhodobě, mnohdy závazně objednávat dopravu, ubytování apod. Přihlášky, které posíláme ve Zpravodaji nám prosím posílejte obratem. Je možné ji poslat i elektronickou poštou. Považujeme je za závazné, ale pokud nebudou případné poplatky zaplaceny v termínu, tak s Vaší účastí nepočítáme. Pokud se stane, že se z vážných důvodů nebudete moci zúčastnit, snažte se sehnat náhradníka.
Několikrát jsme se na Vás v předchozích létech obrátili s dotazníkovým průzkumem. Nesetkal se s příliš velkou odezvou, ale přesto bylo možné zjistit mnoho údajů, které pomohly v projektech, na kterých jsme spolupracovali s  Masarykovou universitou.
V poslední době se výrazně změnily podmínky poskytování sociální péče a příspěvků na ně. Na naši výzvu, abyste nám napsali o svých zkušenostech s novým zákonem 108/2006 Sb. se písemně nevyjádřil nikdo, ale z kuloárů víme, že se mnohých rodin, které pečují o MP tento zákon výrazně dotkl. Připravujeme jednoduchý dotazník, který by měl sloužit hlavně k zjištění Vaší představy o budoucím životě ( péči) o Vaše dítě. Dotazník by měl být důležitým průzkumem i pro plánování sociálních služeb v městě Brně a v Jihomoravském kraji. Prosíme tedy, pokud tento dotazník dostanete, udělejte si čas na jeho vyplnění a zaslání.
Děkujeme.
František Halm

Spolupráce s Dolním Rakouskem

Krajský úřad JmK připravuje dlouhodobý koncept spolupráce s Dolním Rakouskem.
Oslovil i nás, jako organizaci s dlouholetou činností v oblasti občanských iniciativ pro pomoc lidem s mentálním postižením.
SPMP na Moravě mělo v létech 1980-1995 kontakty s rakouským Liebenshilfe - ing Lukesch (vzájemné návštěvy společenských akcí - Společenská odpoledne v Brně a Hodoníně, setkání rodin z Brna, Bratislavy a Vídně ve Vídni a účast našich SPMP na národních setkání Pinkafeld, Graz).
Kontakty rozvíjeli hlavně ing. Kubík z Ostravy a Mgr. Švachová z Hodonína. Bohužel po úmrtí pana Kubíka, pana Lukesche a nedávno i paní Švachové, byly vzájemné kontakty přerušeny.
Jsem přesvědčen, že navázání spolupráce s nějakou rodičovskou organizací podobného zaměření jako SPMP v Dolním Rakousku (nejbližší zahraniční soused) by nás mohlo obohatit.
Pokud by k navázání spolupráce došlo i na poli neziskových organizací potřebovali bychom znalé německého jazyka. Prosíme Vás, kterým němčina není cizí a kteří byste mohli věnovat část svých znalostí případné spolupráci a kontaktům ozvěte se. O tom, jak se záměr Krajského úřadu vyvíjí Vás budeme informovat.
[ Nahoru ]
Domů   Aktuality   Sekretariát informuje   Z naší činnosti   Fotogalerie   Poradna   Kontakty
©2006 Karel V. Tošner