|  Vysokohorská turistika |  Dolomity |  Brenta |  Alpy |      [CNW:Counter]

D o l o m i t y





Popis jedné z výprav do Dolomit 29.6.-7.7.2001

1.den: MONTE PIANO (Sextenské Dolomity)

Po noční jízdě autobusem jsme zastavili na parkovišti u jezírka Lago di Lendro (Dürrensse) a hned se vydali na první tůru. Část výpravy se vydala údolím Valle della Rienza a Val di Rimbon k chatě Locatelli alle Tree Cime a někteří z nich ještě tunelem Via de Luca na Monte Paterno - Paternkofel a kolem Tre Cime di Lavaredo a Rif.Auronzo dolů do údolí k Lago di Antorno.
Protože jsem tam již byl (viz Dolomity 95,97), vydal jsem se se zbytkem výpravy po via ferratě na Monte Piano (Cima Nord 2305m) a dále na Monte Piana (Cima Sud 2324). Po celé tarse byla sposta pozůstatků 1.sv.války - tunely, zákopy, pomníčky. U chaty Rif.Angelo Bosi byla kaple věnovaná obětem války a také rekonstruované dělo na jehož štítku byl nápis : "SKODAWERKE A.G. PILSEN FABR.No8331".Sešli jsme pak dolů po cestě 104 a u Lago di Antorno se sešli se zbytkem výpravy.
Večer jsme dorazili k jezeru Alleghe do obce Masáre, kde jsme byli ubytováni v penzionu Regina.

Monte Piano (2648 m) nejvyšší bod cesty a místo odpočinku

Pohled shora na jezírko ...

Penzion Regina u jezera Alleghe
Pod Monte Piana byla spousta kytiček všech barev

(Obrázky s rámečkem jsou načteny z videokamery, proto jsou v menším rozlišení)
2.den: UOMO

Pěšky (lanovka na začátku sezóny ještě nejezdila) jsme vystoupali z Passo di S.Pellegrino (1919m) na hřeben Uomo. Někdo se vydal vlevo, větší část šla vpravo po cestě Via ferrata Bepi Zac směrem k Cimě Uomo (3003m). Na některých místech však bylo hodně sněhu, všichni jsme neměli potřebné vybavení a tak jsme se museli stejnou cestou vrátit na Pellegrino.

Výstup do sedla

Hřeben Uomo z Pelegrina

Před tímto sněhovým polem jsme se museli otočit a vrátit zpět
(Obrázky s rámečkem jsou načteny z videokamery, proto jsou v menším rozlišení)
3.den: CIVETTA

Civetta znamená italsky sýček a proto ho má toto středisko ve svém znaku.

Lanovkou jsme vyjeli z městečka Alleghe na Col dei Baldi. Na chatě Rif. A. Son ino Al Coldai jsme se rozdělili, část pokračovala přes sedlo k jezeru Lago Coldai a dále cestou La Via Dolomity pod západní stěnou Civetty, někdo pokračoval po cestě č.557 Sentiero Tivan pod Civettu. Dále po Via Ferrata degli Alleghes pokračovalo jen vrcholové družstvo až na Monte Civettu (3220m). My ostatní jsme se vrátili po stejné cestě zpět k chatě Sonino, a kolem jezera Lago Coldai pokračovali jako ostatní. Pod stěnou Civetty kolem Rif.Tissi a dolů do Masare jsme sešli cestou 563.

Cestou č.557 k Civvete

...další snímek

... bylo krásné počasí a tak jsem fotil

... a fotil

Rif Al Coldai A.Sonino z cesty č.557 Sentiero Tivan

místo u nástupu na ferratu Alleghes na Civettu

Stěna s ferratou - Monte Civetta od východu

Masiv Civetty tyčící se nad jezerem Coldai - Monte Civetta ze severu

Jezero Coldai, v pozadí Marmolada

Pohled z cesty Via Dolomity , v pozadí Le Tofane a Castelleto

Jezero Alleghe z cesty Via Dolomity

Marmolada z východu

Kozy u Col dei Baldi byly dost neodbytné a chtěly se podívat i do batohu

Voda v jezeru Coldai byla studená a tak jsem v ní dlouho nevydržel

Podél cesty Via Dolomity se motalo dost svišťů

4.den: FERTAZZA

Tento odpočinkový den jsme pouze vyjeli stejnou lanovkou na Col dei Baldi a přes Monte Fertazza (2100m) jsme sešli do údolí a kolem Alleghe dorazili d Masare.

Kříž na vrcholu Cima Fertazza

Na jednom kameni uprostřed louky byla pěkná soška Madony

...

5.den: Oblast MARMOLADY

Z obce Penia Penía jsme vyjeli lanovkou k Rif.Ciampac, dále jsme došli na hřeben pod Sella Brunec po kterém jsme se vydali vlevo po lehké ferratě Pederiva. Prošli jsme kolem chaty Rif.S.Nicolo a sešli jsme do údolí Val di Contrin k Rif.Contrin. Odtud je nádherný výhled na masiv Marmolady (výstup viz Dolomity 96 a 97), Cimu Uomo, Sasso Vernale a další vrcholy kopce. Nádherným údolím Contrin jsme sešli zpět k autobusu do Penii.

Jižní stěna Marmolady z hřebenu Ciam de Mez, vrchol je v mracích

Sestup údolím Contrin do Penia Penía

Marmolada ze severu i s ledovcem

6.den: LE TOFANE

Z Passa Falzarego (2105m) jsme se lanovkou dostali na Lagazoui, kde byl po ránu výhled na Piz Boe, Marmoladu, Civettu, Pelmo, Averau atd. Dále jsme sešli do sedla Forc.Travenanzes a na Castelleto. Prošli jsme si tunelem tam. Dále pokračuje ferratta na vrchol Tofane di Rozes (3225m - viz Dolomity 96). My jsme se vrátili zpět a pod jižní stěnou Rosy pokračovali až k chatě Gussella (2600m) odkud byla dobře vidět sestupová cesta z vrcholu. Na druhé straně byla vidět ferrata G.Olivieri která vede na vedlejší vrchol Tofane Mezzo (3245m - viz Dolomity 97).

Tři Tofany : Dentro , Mezzo a Rozess

Tunel na Castelletu, schody po chvíli skončily

Detailní pohled na Rozess, která je po téměř po celý rok zahalena v mraku

Jižní stěna Tofany Rozess

Stoupání k Rifugio Gussiana

Pohled na Rozess od Gussainy (z východu)

7.den: AVERAU, NUVOLAU, 5 TORRI

Někdo pokračoval autobusem až k jezeru Misurina, část nás však vystopila opět na passu Falzarego a vydali jsme se na Monte Averau (2649m). Je zde nádherný výhled na mnoho oblastí Dolomit : Marmoladu, Civettu, Pelmo, Sorapis, Cristallo, Tofany, Lagazuoi, Sellu ...atd. Po ferratě jsme se opět vrátili k chatě Averau a pokračovali na Nuvolau a Monte Guisellu (2595m) . Podobnou cestu jsme již šli (viz Dolomity 97) ovšem z passa Giau. Nyní jsme se potřebovali dostat zpět na Falzarego a tak jsme šli po cestě 443 kolem Cinque Torri (pět věží). Celá sesta nám trvala 8 1/2 hod a to jsme moc neodpočívali. Na Falzarego jsme dorazili chvíli před příjezdem autobusu.

Sestup po ferratě z Monte Averau

Cinque Torri od západu

Cinque Torri ze severozápadu

© Špika Marek ,
pište na : spika@volny.cz