Školní řád
Domů Nahoru Informace pro rodiče Školní řád Klasifikace žáků Výr. zpráva 03/04 ICT plán školy Preventivní program

 

Nahoru

Ř á d      š k o l y

Ustanovení pro žáky a rodiče

 a)      Práva žáků

Žák má právo :

1.    Na vzdělání a školské služby podle zákona 561/2004 Sb

2.    Na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání

3.    Na odpočinek a volný čas.

4.    Na zabezpečení přístupu k informacím, zejména takovým, které podporují jeho duchovní, morální a sociální rozvoj. Má právo na ochranu před informacemi, které škodí jeho pozitivnímu vývoji a nevhodně ovlivňují jeho morálku.

5.    Na vyjádření vlastního názoru ve všech věcech, které se ho týkají. Svůj názor musí vyjadřovat přiměřenou formou, která neodporuje zásadám slušnosti a dobrého občanského soužití. Jeho názorům musí být dána náležitá váha. Žák má právo sdělit svůj názor třídnímu učiteli, ostatním vyučujícím, výchovné poradkyni, ředitelce školy.

6.    Na ochranu před fyzickým nebo psychickým násilím, nedbalým zacházením, před sociálně patologickými jevy, napadáním či urážením z důvodu národnosti , rasy, náboženského přesvědčení, tělesné vady. Nesmí být tělesně trestán, slovně urážen ani ponižován.

7.    Na poskytnutí pomoci v případě, že se ocitne v nesnázích, nebo má nějaké problémy.

8.    Může si vyžádat pomoc vyučujícího v případě, že neporozuměl učivu nebo potřebuje doplnit své znalosti.

9.    Na zvláštní péči v odůvodněných případech ( v případě jakéhokoliv druhu onemocnění, zdravotního postižení, v případě mimořádných schopností a talentu.)

10.Na život a práci ve zdravém prostředí a na odstraňování škodlivin ze školního prostředí v rámci možností školy.

11.Na ochranu před všemi formami sexuálního zneužívání a před kontaktem s narkotiky a psychotropními látkami.

12.Být  v odůvodněných mimořádných případech omluven za zapomenuté pomůcky nebo domácí úkol.

13.Znát své hodnocení po zkoušení a prověřování učiva ( známkou nebo slovním hodnocením). 

b)      Chování žáků

1.    Žáci jsou povinni chránit své zdraví i zdraví svých spolužáků a pracovníků školy. Žáci dodržují pravidla hygieny a bezpečnosti ve škole i mimo školu. Při každém svém počínání mají na paměti nebezpečí úrazu. Každý  úraz hlásí neprodleně dozírajícímu učiteli. Hlavní lékárnička a kniha úrazů je ve sborovně.

2.    Žáci dodržují zásady kulturního chování, přicházejí do školy vhodně a čistě upraveni bez módních výstřelků v oblečení nebo účesu. Zdraví učitele, zaměstnance školy a jiné dospělé osoby  pozdravem „Dobrý den“, chovají se k nim zdvořile , oslovují  „paní ředitelko, paní učitelko ...“

3.    Při jednání s dospělou osobou žáci vždy slušně stojí, sednout si smí až po skončení jednání, ve vyučování se řídí pokyny vyučujícího.

4.    Pilně se učí a svědomitě plní uložené úkoly. Pracují  poctivě. Jestliže se nemohli na vyučování připravit nebo vypracovat domácí úlohu, omluví se učiteli na počátku vyučovací hodiny.

5.    Žáci nosí do školy  učebnice a pomůcky dle rozvrhu hodin. Do školy nesmí nosit věci, které by mohly ohrozit zdraví, způsobit úraz nebo ohrožovat mravní výchovu žáků. Nesmí také nosit cenné předměty, které nepotřebují k výuce (jako např. přehrávače, videohry..) a větší obnosy peněz. Mobilní telefony musí být při výuce vypnuty. V  případě  ztráty nebo poškození škola nenese odpovědnost. Škola nenese odpovědnost ani za peníze a hodnotné předměty ponechané v šatnách.

6.    Při vstupu do školy se žáci přezouvají do zdravotně vhodných přezůvek. Do tělocvičny vstupují po přezutí do vhodné sportovní obuvi. Při odchodu ze školy si v šatnách přezůvky srovnají na lavičky.

7.    Před začátkem vyučovací hodiny si žák připraví věci potřebné k vyučování. Před hodinou  tělesné výchovy se převlékne do cvičebního úboru, před pracovním vyučováním do pracovního oděvu. Ihned po zvonění zaujme své místo.

8.    Při vyučovacích hodinách neopouští své místo bez dovolení, aktivně se účastní vyučování a nenarušuje nevhodně průběh vyučovacích hodin. Chce li odpovídat nebo se na něco zeptat, hlásí se zdvižením ruky. Je -li vyvolán,  zřetelně odpovídá na otázky učitele. Při vstupu učitele nebo jiné dospělé osoby do učebny a při jeho odchodu pozdraví žáci povstáním, nekonají- li písemné práce či tělesná cvičení.

9.    O přestávkách se žáci mohou volně pohybovat po budově školy ( mimo prostor šaten a chodeb u školní dílny), musí přitom dodržovat pravidla slušného chování a bezpečnosti. Vstupovat do tělocvičny  a jazykových učeben smí jen s  učitelem. Na učitele čekají na určeném místě.

10.Po skončení vyučování je zakázáno zdržovat se v prostoru šaten. V šatnách jsou žáci jen po nezbytně nutnou dobu, o přestávkách a po vyučování v nich nesmí pobývat ( s výjimkou převlékání na TV a PČ). Po skončení vyučování žáci neprodleně opustí školu a s dozorem odejdou do ŠJ. V případě nepříznivého počastí dojíždějící žáci čekají na autobus ve vestibulu školy.

11.V jídelně se žáci řídí pokyny dozírajících učitelů  a pracovníků jídelny. Dodržují pravidla slušného stolování.

12.Pokud žák zjistí ztrátu osobní věci, okamžitě hlásí tuto skutečnost vyučujícímu nebo učiteli, který koná dozor a také třídnímu učiteli.

13.Nošení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek, stejně jako pití alkoholických nápojů a kouření je žákům školy zakázáno.

14.Ve škole i mimo školu dodržují žáci pravidla slušného chování  tak, aby konali čest sobě, škole i rodičům. Váží si svých rodičů, řídí se jejich radami, k dospělým se chovají zdvořile, kamarádsky jednají se spolužáky, dávají příklad menším dětem. Pomáhají slabším a postiženým spolužákům, případně občanům ,uvolňují místo v dopravních prostředcích.

15.Žák je odpovědný za svoje studijní výsledky, za chování žáka mimo vyučování  plně odpovídají rodiče.

c)      Docházka do školy

1.    Žák je povinen účastnit se výuky podle rozvrhu hodin. Na vyučovací hodiny přichází včas, aby si stačil připravit potřebné pomůcky před jejich začátkem.

2.    Nepřítomnost žáka ve škole omlouvají rodiče ze zdravotních a jiných vážných důvodů. Toto je nutno učinit do dvou dnů od začátku nepřítomnosti, omluvit lze žáka i telefonicky. Po ukončení nemoci písemně v  žákovské knížce v rubrice „Omluvný list“. Absenci neomluvenou ve výše uvedeném termínu řeší třídní učitel pohovorem s rodiči. Uvolnit žáka z vyučování během dne lze pouze na písemnou omluvenku podepsanou rodiči. Předem známou nepřítomnost dítěte je nutno omluvit před jejím započetím, aby bylo možno zajistit způsob doplnění zameškaného učiva. V odůvodněných případech a na základě žádosti rodičů může uvolnit žáka na dva dny třídní učitel a na více dní ředitelka školy.

3.    V odůvodněných případech má škola právo vyžadovat na omluvu nepřítomnosti žáka lékařské potvrzení.

4.    V době vyučování navštěvují žáci lékaře jen v nutném případě.

5.    Při účasti na akcích, které organizuje škola ( při exkurzích, výletech, školách v přírodě..) se žáci řídí pokyny pověřených osob, dodržují dopravní předpisy a ustanovení školního řádu.

 d)      Zacházení se školním majetkem, učebnicemi a školními potřebami

 Žák má právo užívat zařízení školy, pomůcky, učebnice v souvislosti s výukou, je přitom povinen řídit se pokyny učitelů a jiných oprávněných osob.

1.    Žák je povinen udržovat v pořádku a nepoškozené všechny věci, které tvoří zařízení třídy a školy a také ty, které mu byly svěřeny v souvislosti s výukou.

2.    Za škodu na majetku školy, kterou způsobí žák svévolně nebo z nedbalosti bude vyžadována odpovídající náhrada.

3.    Při ztrátě nebo zničení  nové učebnice přinese žák na vlastní náklady učebnici novou, stejného vydání. Při poškození  učebnice starší se přihlédne ke stavu na začátku školního roku, žák zaplatí dle stáří učebnice 30 -  80 % její ceny.

4.    Za provoz elektrických spotřebičů v evidenci školy odpovídají osoby pověřené ŘŠ, používání jiných elektrických spotřebičů je zakázáno. 

e)      Vnitřní režim školy 

1.    Škola je otevřená pro vstup žáků  v 7.30 hodin a v tutéž dobu začínají služby žáků v šatnách a ve třídách.

2.    Po prvním zvonění v 7.45 hodin zaujmou žáci místa ve třídách, zdrží se jakéhokoliv pohybu vně třídy.

3.    Vyučování začíná v 7.50 hodin. Před  tímto začátkem se nezařazují žádné vyučovací hodiny, s výjimkou zdravotní TV , laboratorní  práce.

4.    Přestávky mezi hodinami jsou desetiminutové, po druhé vyučovací hodině je přestávka 15 min.     ( 9.30 - 9.45 hod.).

5.    V případě příznivého počasí bude žákům o velké přestávce umožněn vstup na školní hřiště, za předpokladu dodržení řádu školního hřiště.

6.    Hlášení školního rozhlasu je v 9.45 hod.

7.    Větrání ve třídách se provádí zejména na začátku vyuč. hodiny, o přestávkách není větrání povoleno. Před ukončením vyučovací hodiny se okna uzavřou.

8.    V průběhu 4. a 6. vyuč. hodiny se zařazují krátká tělovýchovná cvičení.

9.    Vyučovací hodina trvá 45 minut. Opuštění hodiny vyučujícím není dovoleno, rovněž není dovoleno prodlužování ani zkracování  hodiny na druhém stupni ZŠ.

10.Žáci, kteří se nestravují ve školní jídelně, opustí školu ihned po skončení vyučování. Žáci, kteří obědvají ve školní jídelně, opustí školu ihned po obědě.

11.Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá 50 minut. Žáci, kteří mají odpolední vyučování, mohou vstoupit do budovy školy 15 minut před začátkem odpoledního vyučování, kdy také začíná dozor nad žáky vyučujícím tohoto odpoledního vyučování.

12.Žáci, kteří se ve dnech s odpoledním vyučováním nestravují ve školní jídelně ani doma, se v případě nepříznivého počasí shromáždí po dobu polední přestávky ve třídě k tomu určené. Dozor nad těmito žáky vykonává pověřená osoba. Za žáky, kteří se nebudou zdržovat na předepsaném místě, nenese škola odpovědnost a nesmí se v polední přestávce zdržovat v budově školy.

13.Po skončení vyučování  žáci uklidí třídu, vyučující poslední hodiny odvede žáky do šaten, dozírá na ně v šatnách, dbá na uložení věcí. Žáky, kteří se stravují ve školní jídelně odvádí  po 6. vyuč. hodině do jídelny. Po 4. a 5. vyuč. hodině odvádí žáky do jídelny dozor v jídelně.

14.Vstup žáků do školní budovy za  účelem kroužků je možný pouze za přímého dohledu plnoletého vedoucího. 

f)       Povinnosti žáků konajících službu ve třídě a v šatně 

1.    Rozdělení služeb ve třídě a šatně určuje třídní učitel.

2.    Služba ve třídě dohlíží na pořádek a kázeň žáků, zajišťuje pomůcky pro výuku podle pokynů vyučujících, dbá o čistotu třídy a tabule , stará se o křídu, přenášení třídní knihy, provádí zálivku květin.

3.    Po skončení vyučování a po splnění všech úkolů odchází služba ze třídy jako poslední.

4.    Služba v šatně přichází do školy jako první. Před vyučováním se zdržuje v šatně, šatnu uklidí a uzamkne. Po vyučování dává klíč na určené místo. Při nutném odchodu žáků ze školy během vyučování odmyká i zamyká šatnu jeden ze služby.

5.    Po skončení vyučování šatnu uklidí a uloží všechny přezůvky na lavičky. 

g)      Rodiče žáků 

Rodiče mají právo:

1.       na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání svého dítěte. Informace podává vyučující příslušného předmětu, třídní učitel, případně vedení školy v určených konzultačních hodinách, nebo po předchozí domluvě v jinou dobu. Není dovoleno narušovat v této souvislosti vyučování. Úřední hodiny ŘŠ pro rodiče jsou : čtvrtek  8.15 - 16.00 hodin.

2.       volit a být voleni do rady školy

3.      vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí vzdělávání jejich dítěte.

4.      na informace a poradenskou pomoc školy  týkajících se vzdělávání

 Zákonní zástupci žáků jsou povinni:

1.      zajistit aby žák docházel řádně do školy

2.      na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka

3.      informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtíží dítěte, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání

4.      dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování, v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem - viz část d) Docházka do školy.

5.      oznamovat škole údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka a změny v těchto údajích. Viz § 28, odst. 2,3 zák. č. 561/2004 Sb.

 

Datum vydání: 20. 1.2005                                                       Řád školy byl projednán a schválen na pedagogické radě dne 20.1.2005

                                                                                                                                   PaedDr. Jana Bělůnková,ředitelka školy
 

Nahoru ] Naše obec ] Informace o škole ] Archiv ]
Jakékoliv informace nám můžete zaslat na adresu školy .
Poslední úprava stránek: února 15, 2006