Vánoce  Jednotlivé dny  Symboly Vánoc  Pranostiky  Koledy  Přáníčka  Dárky  Vánoční cukroví

 

Jednotlivé dny Vánočního období

 

24. prosinec

Štědrý den

 

25. prosinec

Boží hod vánoční

 

26. prosinec

Sv. Štěpán  

 

27. prosinec

Sv. Jan Evangelista  

 

28. prosinec

Svátek Mláďátek  

 

2. únor

Hromnice 

 

 

 

 

24.12. - Štědrý den

Štědrý den (liturgicky vigilie, tedy předvečer slavnosti) byl dříve dnem postním. Aby přísný půst vydržely i děti, rodiče jim za odměnu slibovali, že večer uvidí zlaté prasátko, nebo je naopak strašili Perchtou (odvozeno z německého Berchta, Bílá paní), která rozpáře břicha těm, kteří se nepostili. Někde dokonce chodila strašit a trestat nestřídmost děvčata v bílém převlečená za Perchtu s metlou či velkým dřevěným nožem s červeně natřenou špičkou (krev).

Rodina zasedala ke slavnostní večeři teprve po východu první hvězdy – a tím končil adventní půst. Posadit se však všichni směli, až hospodyně oznámila, že má vše připraveno. Počet sedících u štědrovečerního stolu nesměl být lichý, proto lidé radši předem zvali hosty. Večeře měla obvykle několik chodů: kuba, muzika, pukance s mákem a medem, hrachová nebo čočková polévka, hubník (nákyp s houbami)... Ryba příliš oblíbená nebyla, jelikož v 16. a 17. století platila za postní jídlo. Kapr se stal tradičním vánočním jídlem teprve v 19. století. Zárukou hojnosti v příštím roce byl velký dostatek jídla na štědrovečerní tabuli. Přebytek se pak dával dobytku, kořenům stromů v zahradě a studni – aby dávali nadále vodu a obživu.

Na Štědrý den začínalo vánoční koledování, jež různě trvalo až do Tří králů. Za starých časů se o mnoha lidových svátcích koledovalo a obcházelo domáctnosti, jelikož koledování prý ovlivňovalo osud - a tak mělo i své obřady, ve kterých se přálo štěstí a zdar. Křesťanství jej však postupně nahrazovalo modlitbou a mší, a tak tento zvyk zůstal jen lidem pro radost o Vánocích a chudším obyvatelům pro přilepšení.

 Z celého roku byl právě tento den nejvhodnější pro předvídání budoucnosti. Proto lidé praktikovali mnohé zvyky a kouzla.  

 

25.12. - Boží hod vánoční

Boží hod vánoční je dnem narození Ježíška. Tento den se vůbec nesmělo pracovat. Ani lůžka se neustýlala, někde dokonce zavazovali dobytku huby, aby nemohl přežvykovat a znesvěcovat tak tento den.

 

26. 12. - Sv. Štěpán

Židové neměli Štěpána rádi, jelikož ohnivě hlásal, že Kristus je Mesiáš předpovězený proroky. Proto ho obžalovali z velezrady židovstva a před hradbami Jeruzaléma jej roku 37 n.l. ukamenovali.

Svatý Štěpán se stal patronem koní, a tak se v jeho den před východem slunce nechávalo koním pouštět žilou, aby byli zdraví a čilí po celý rok. V kostele se ten den světil oves a hospodáři někdy při mši hodili na kněze hrst ovsa jako upomínku ukamenování.  

 

27. 12. - Sv. Jan Evangelista

Jan Evangelista se stal se svým bratrem Jakubem apoštolem a učedníkem Krista. Jan byl nazýván "miláčkem Páně" a po jeho ukřižování pečoval o Pannu Marii. Když i ona zemřela, odešel do Efezu, kde sepsal svá evangelia. Roku 94 n.l. ho ale Římané zajali a určili mu smrt v kotli s vroucím olejem. Boží vůle jej však ochránila a olej mu neublížil, tak ho poslali do vyhnanství na ostrov Pathmos a Jan zde napsal knihu Zjevení. Vrátil se pak do Efezu a tam ve svých 90 letech zemřel klidnou smrtí.

Tento den prý Jan požehnal a vypil otrávené víno od svých nepřátel, nic se mu však nestalo, a tak se pak od 12. století nechávalo toho dne světit víno a podávalo se se slovy: "Pij lásku sv. Jana." Venkované jej 27. prosince pili proto, aby je ochránilo před hadím uštknutím.  

 

28. 12. - Svátek Mláďátek

Památka Mláďátek se spojuje s Herodesem. Jelikož jej mudrci oklamali, nechal v Betlémě a celém okolí povraždit všechny chlapce mladší dvou let podle času vyzvězeného od mudrců. Údajně jich bylo 4 444.

 

2. 2. - Hromnice

Hromnicemi (2. února) končí vánoční období – pokud jste do této doby ještě neodstrojili stromeček, učiňte tak v tento den. Do kostelů se přinášejí svíce k vysvěcení. Tyto "hromničky" měly chránit úrodu před hromobitím a dům před neštěstím. Báby kořenářky jimi léčily – dávaly je do rukou nebo křížem pod krk nemocnému. Rozžatými svícemi, které symbolizují očistu, se také obcházely včelí úly. O tomto svátku se nemá pomlouvat, klít, tancovat, ani žertovat. Podle lidové víry by hospodyně neměla brát do ruky jehlu – přitáhla by na stavení blesk a mohlo by vyhořet. V pohanských dobách byly Hromnice spojeny s bujnými oslavami jako předzvěstí jara.

 

Zpět na Vánoce

Domů