Zámecké divadlo v Litomyšli je příkladem vzácně dochované historické divadelní scény. V poměrně dobrém stavu se dochovalo vybavení divadelního sálu, především jevištní mašinerie, a opravdu jedinečný je téměř kompletně dochovaný soubor původních dekorací. Litomyšlský soubor dekorací je navíc výjimečný osobou autora, Josefa Platzera, a tím, že litomyšlské dekorace je jako jediný dochovaný dekorační soubor z 18. století možné porovnat s kresebnými, resp. ryteckými návrhy.
Původní vybavení divadla se ovšem neomezilo jen na dekorace a jevištní techniku. Nedochoval se žádný z početného souboru kostýmů, kterým věnovali Valdštejnové při přípravě představení velkou pozornost, a stejně tak si můžeme jen představovat, jak vypadaly početné rekvizity. Archivní materiály, zejména inventáře divadla a technické scénáře (tzv. direktoria) k provozovaným hrám popisují velmi podrobně řadu předmětů, které byly při valdštejnských představeních používány. Část kostýmů a rekvizit byla zničena po prodeji zámku v roce 1855; část byla prý v téže době předána litomyšlským ochotníkům.
Především na jevišti divadla se dochovala řada velmi cenných řemeslných detailů. Kromě autentické mašinerie na výměnu dekorací jsou to především součásti osvětlovacího systému a řada především kovářských doplňků (skoby, háčky atd.). Řada těchto prvků vypovídá o tom, jak byly části mašinerie využívány, a výrazně napomáhá poznání technické stránky provozu divadla.
|