expo tourtelefon +420 577 10 31 04
mobilní číslo +420 602 53 02 66
O nás Rady ExkurzeZákladní údajeFormalityEkonomikaHistoriePočasiMapa
 
MALEDIVY homeVIP hotely hotely abecednějak vybrat hotel

nejprodávanější

Royal Island Resort
Sun Island Resort
Kuredu Island Resort
Bandos Island

hotely 5* exclusive

Angsana Velavaru
Banyan Tree Madivaru
Conrad Rangali
Dhoni Island
Huvafen Fushi
One and Only Kanuhura
Shangri La Villingili
Soneva Gilli
Soneva Fushi
Taj Exotica Resort

Maledivy 5* hotely

Baros Island
Coco Palm Dhuni Kolhu
Fullmoon
Hilton Iru Fushi
Kurumba
Lilly Beach
Medhufushi
Cinnamon Island

Maledivy 4 * hotely

Adaaran Club Rannalhi
Eriyadhu
Equater Village
Filitheyo
Holiday Island
Hudhuranfushi
Chaaya Reef Elliadhoo
Chaayaa Lagoon
Kandooma
Kuramathi Village
Meeru
Nika Maledivy
Olhuveli
Paradise
Velassaru
Vilamendhoo

Maledivy 3* hotely

Embudu
Ranveli

transfer hotely

HulHule
Central

 


Historie Malediv

Maledivy byly vždy nezávislým státem po celou dobu své historie, kromě krátkého období 15ti let portugalské nadvlády v 16. století. V roce 1887 se Maledivy staly britským protektorátem a zůstaly jím až do 26. července 1965. 11. listopadu 1968 se nezávislé Maledivy,tehdy sultanát, staly republikou - Republic of Maldives. První psaná ústava byla vyhlášena na Maledivách jž v roce 1932.
Maledivské ostrovy byly nejprve osídleny patrně árijskými přistěhovalci, o kterých se domníváme, že ve stejné době (kolem 500 př. n. l.) osídlili i Srí Lanku.
Vyskytovala se zde také pozdější migrace z jižní Indie a Srí Lanky. Nejnovější archeologické nálezy ukazují, že ostrovy mohly být obydleny již v roce 1500 př. n. l. Kontakt s okolním světem byl zaznamenán s příchodem prvního arabského cestovatele kolem roku 947 n. l. Snadno si lze představit přivezené zprávy hovořící o možném obchodu s perlami, kořením, kokosovými ořechy, sušenými rybami a zřejmém nadbytku lastur používaných k výrobě platidla. Lastury byly uznávanou měnou mezi Afrikou a Čínou až do 16. století. Zprávy popisující exotické ostrovy spolu s drahými přírodními zdroji, které cestující tehdy přivezli domů, byly pravděpodobně následkem příjezdu více lodí dovážejících obchodníky a jiné cestující.

Okolní svět ovlivnil významně Maledivský život, jejich pověsti a odhalení historie. Prvotní obchodníci položily základy buddhistickým zvykům a náboženství. Největší změnu, který zapříčinili Perští a Arabští cestující, byl přestup Maledivanů na Islám v roce 1153 n. l. . Dhivehi (Maledivský jazyk) se také podrobil určité přeměně, což bylo v důsledku kontaktu s okolním světem. Písmo Thaana se píše zprava doleva na rozdíl od Dhives Akuru.

Stejně tak, jak sopečná činnost vytvořila 1 190 ostrovů a korálových útesů, které se vyzdvihly nad hladinu oceánu před 100 000 lety, vládnoucí dynastie daly konečnou podobu tomu, z čeho vznikla republika Maledivy. Po přestupu na Islám, za Abula Barakaatha Yoosufa Al-Barbary, prvního známého krále dynastie Maley v roce 1153, se vládci začali nazývat sultánové. Král Koimala byl přejmenován na posledních třináct let svého pětadvacetiletého panování na sultána Mohammed-bin-Abdullaha. V Maledivské historii je zaznamenáno osmdesát čtyři jmen sultánů patřící k šesti dynastiím. Dynastie Maley nebo Theemuge trvala 235 let za panování dvaceti šesti různých sultánů. Dynastie Hilali poté vládla 170 let s dvaceti devíti panovníky. Za vlády Hilaliů pozval sultán Kalhu Mohammed na Maledivy první zahraniční mocnosti a tak zahájil diplomatické styky se světem.
Až do šestnáctého století prosperoval tento nezávislý stát díky obchodům s balzámy. Poté se o něj začali hodně zajímat Portugalci. Během historie se vytvářely pověsti o legendárních hrdinech. Právě v době ohrožení Portugalskem se narodil jeden z největších Maledivských hrdinů Mohammed Thakurufaan na ostrově Utheem v severním korálovém útesu Thiladhummathi. Během Mohammedova dospívání Portugalci uspořádali mohutnou výpravu proti Maledivanům. Kapitán Andreas Andre, známý jako Andhiri Andhirin zvítězil nad sultánem Ali IV, posledním panovníkem z dynastie Hilali. Po celých patnáct let se útočníci snažili převzít kontrolu nad ostrovy. Maledivy však byly rozptýleny v mořích, které byly často tak nebezpečné, jako útoky statečných Maledivanů.
Ještě dnes uslyšíte písně a příběhy, které vypráví o Mohammedu Thakurufaanovi, jak zničil veškerou Portugalskou posádku. Dvanáct význačných let poklidné Mohammedovy vlády se vyznačovalo prosperitou a reformami. Zemřel v roce 1585 n. l., ale jeho dynastie Utheemu vládla po 127 let s dvanácti panovníky. Války ale nebyly na idylických ostrovech příliš časté. Nicméně v polovině 18. století Maledivy čelily nové hrozbě z pobřeží jižní Indie, kdy Raya z Cannanore vyslal útočnou skupinu, aby napadla Male. Královský palác byl zničen a sultán poslán do exilu, odkud se již nikdy nevrátil. Maledivské ozbrojené síly však po určité době vyhnaly útočníky z Malabaru zpět. Za vůdcovství Ghazi Hassana Izzaddeda byla založena dynastie Huraage. Tato dynastie převládala až do roku 1968, kdy se Maledivy staly republikou. Po nepříjemnostech s indickým Malabarem Maledivy navázaly diplomatické styky se Srí Lankou. Tyto dvě země utvořili alianci, která trvala i v průběhu období Nizozemské a poté Britské nadvlády Srí Lanky. I v současné době Srílanka stále zásobuje Maledivy mnoha dovozovým zbožím.Díky silnému smyslu pro obchodování a pozoruhodná schopnost udržet si svůj odlišný svět, Maledivané rozvíjeli styky s mnoha zeměmi.
Ochrana před cizími vlivy avšak pochází z touhy žít jako předkové v uzavřeném společenství v tzv. národní "rodině". Tak jak korálové útesy chrání ostrovy, Maledivané dodržují dohodu zachovat si svůj vlastní svět a maledivskou kulturu a ochránit ji před negativními vlivy zvenčí.

Náboženství na Maledivách - Islám

Hlavním náboženstvím na Maledivách je Islám. Islám je monoteistické náboženství - to znamená, že uznává jedinného boha - Alláha . V celém světě je asi 1 miliarda muslimů. Vznik Islámu se datuje do počátku 7 století, kdy se kupci Mohamedovi, plným jménem Muhammad ibn Abdalláh několikrát zjevil bůh. Tyto zjevení jsou popsány v knize zvané Korán. První zjevení se odehrálo v r. 610 n.l.. Tato kniha je základním pilířem muslimské víry a má pro vyznavače Alláha stejný význam jako Bible pro křesťany. Učení Koránu doplňuje tzv. hadíth , což je zpráva popisující život Mohameda. Islám uznává další dvě náboženství : křesťanství a judeismus. Stoupenci těchto náboženství - křesťané a židé jsou označováni jako "lidé knihy" , to znamená jako komunity, jimž bylo rovněž určeno prorocké poselství a jejichž víra by měla být respektována a chována v úctě i na územích ovládaných muslimy. Muslimové rovněž věří, že bůh se poprvé zjevil prvnímu člověkov i- Adamovi , patriarchovi Abrahamovi-Ibrahimovi, a také dalším prorokům jako je Noe-Núh, David-Dwúd, Mojžíš-Músá, který zvěstoval poselství židům a Ježíš-Ísá,který rozšíl víru mezi křesťany.

Maledivy

Maledivy patří mezi nejatraktivnější turistické destinace. Nádhený indický oceán a luxusní hotely jsou velmi žádané a často bývají vyprodány dlouho dopředu. Pokud chcete mít to nejlepší, vyplatí se udělat rezervaci asi tak 3 až 4 měsíce dopředu.

KOMBINACE
Cestu na Maledivy můžete cenově výhodně spojit s cestou do Dubai nebo na Srí Lanku.


DUBAI + Maledivy

Dubai
2 noclehy v 4 * hotelu, snídaně. transfery
od
4.500 czk /os


SRÍLANKA+Maledivy

Srilanka

5 denní okruh od 2 osob s průvodcem 3/4* hotely
od 7.900 czk/os

 

 

 

Wikipedie Maledivy

expo tour
cestovní kancelář - touroperator
tel.: 577 103 104 , mobil: 602 530 266

e - mail
Maledivy - copyright @ urban 2001

Maledivy ryba maldives buble

Maledivy