expo tourtelefon +420 577 10 31 04
mobilní číslo +420 602 53 02 66
O nás Rady ExkurzeZákladní údajeFormalityEkonomikaHistoriePočasiMapa
 
MALEDIVY homeVIP hotely hotely abecednějak vybrat hotel

 

nejprodávanější

Royal Island Resort
Sun Island Resort
Kuredu Island Resort
Bandos Island

hotely 5* exclusive

Angsana Velavaru
Banyan Tree Madivaru
Conrad Rangali
Dhoni Island
Huvafen Fushi
One and Only Kanuhura
Shangri La Villingili
Soneva Gilli
Soneva Fushi
Taj Exotica Resort

Maledivy 5* hotely

Baros Island
Coco Palm Dhuni Kolhu
Fullmoon
Hilton Iru Fushi
Kurumba
Lilly Beach
Medhufushi
Cinnamon Island

Maledivy 4 * hotely

Adaaran Club Rannalhi
Eriyadhu
Equater Village
Filitheyo
Holiday Island
Hudhuranfushi
Chaaya Reef Elliadhoo
Chaayaa Lagoon
Kandooma
Kuramathi Village
Meeru
Nika Maledivy
Olhuveli
Paradise
Velassaru
Vilamendhoo

Maledivy 3* hotely

Embudu
Ranveli

transfer hotely

HulHule
Central


Geografie Malediv

Maledivy se nacházejí na rovníku jihozápadně od Srí Lanky. Korálové ostrovy (celkem 1 190) formují souostroví 26 přírodních atolů (skupinky sousedících korálových ostrovů). Těchto 26 atolů je uspořádáno v 19 administrativních atolů, přičemž hlavní ostrov Male´ je jako vlastní 20 jednotka. Z letadla se vám naskytne pohled na dech beroucí krásu přírody v modrých hlubinách indického oceánu.

Maledivy se táhnou 823 km od severu k jihu a 130 km od východu k západu. Přes velké množství ostrovů je jich obydleno pouze 200, z čehož přes 100 ostrovů bylo upraveno na exkluzivní letoviska. Více než 99% Malediv zabírá moře. Souše na maledivách zabírá Jen 0,331%. To je 298 km2.

Maledivy spolu s Lakshadweepy na severu, dříve nazývaným ostrovy Laccadive (bývaly součástí Malediv, nyní součástí Indie), a ostrovy Chagos na jihu utváří rozlehlé podmořské horské pásmo, na jehož hřebeni rostou korály. Maledivské atoly jsou klasickým příkladem atolu. Oxfordský anglický slovník definuje slovo "atol" jako "převzetí místního jména atholhu používané na ostrovech Maledivy. Každý z těchto atolů je ohraničen lagunou a korálovým útesem, který je protnutý několika hlubokými přírodními průlivy. Struktura korálů známých pod názvem "faru", charakteristická pro Maledivy, se skládá z řad vápencových kruhových korálů. Silné mořské proudy měnící směr podle monzunů proudí mezi atoly, kudy si lehce najdou cestu.

Většina ostrovů se dá přejít za deset minut, jen málo které jsou delší než 2 km. Nejdelší ostrov Hithadhoo v nejjižnějším atolu Addu měří 8 km. Přestože většina ostrovů není větší než 1 míli, pláže, průzračná voda a jiskřivě modré nebe vyvolávají pocit nekonečnosti - pocit volnosti a klidu, který je vždy vítán.

Neobvyklý povrch ostrova tvoří tenká vrstva tmavého humusu tvořená směsí písku a organických látek, které se zde nahromadily za tisíce let z živočišných a rostlinných hmot. Pod ní je vrstva pískovce cca 40 -50 cm, která se poté mění na vrstvu písku, odkud se získává pitná voda. Na některých ostrovech, kde je hladina podzemní vody vysoko, můžete nalézt několik sladkovodních jezer. Populární tropický vzhled nakonec vytváří zelené rostliny jako například kokosové palmy, které se tyčí nad hustým křovím a kvetoucími rostlinami.

Korálové ostrovy, jejichž nadmořská výška je zřídkakdy vyšší než 6 metrů, jsou chráněny atolovými útesy. Všechny jsou však náchylné k erozi, hlavně ty které leží poměrně blízko u návětrných útesů. V roce 1812 a 1955 zdevastovaly ničivé vichřice mnoho severních ostrovů. Ostrov Hagngnaameedhoo z atolu Alifu byl v roce 1964 zaplaven obrovskými vlnami, zatímco hlavní město Male bylo zaplaveno v roce 1987 prudkou bouří. Jestliže se vyplní předpověď vědců, že v důsledku globálního oteplování bude mořská hladina stoupat, tak Maledivy se svou starodávnou a jedinečnou kulturou mohou do 50 let zmizet. S pomocí Japonska vytváří vláda preventivní opatření - pustila se do největšího projektu na Maledivech - stavby vlnolamu na jižním útesu Male. S pomocí umělých vlnolamemů a přírodním korálovým útesem jsou ostrovy více chráněny před přírodními katastrofami.

I přes léta výzkumu zůstává původ těchto jedinečných atolů záhadou. Charles Darwin po prostudování ostatních podobných atolů v Tichomoří a Atlantském oceánu v roce 1842 uvedl předpoklad, že Maledivy byly vytvořeny zvednutím sopečných vrcholků z moře a po té korálové útesy obrostly kolem jejího okraje. Sopka poté postupně klesala zpět do moře a zanechávala za sebou korálové útesy, které obklopily mělkou lagunu. Mořské proudy, příliv a odliv vyvrhly korály a jiný organický odpad do písečných nánosů, kde nakonec začaly růst rostliny a stromy a tak nakonec vznikly ostrovy. Darwin musel během svého studia Maledivských ostrovů přiznat, že je na nich něco zvláštního. Přesto však dodal, že jeho teorie o vzniku korálových ostrovů je i pro Maledivy všeobecně použitelná, což většina vědců uznala. O mnoho let později však Hans Hass přišel s návrhem, že po statisíce let se základna korálového útesu na podmořském horském pásmu indického oceánu zvyšovala, až pronikla na povrch. Nestálá a pórovitá základna korálu uprostřed klesla a zůstal pouze kruh toho nejtvrdšího a nejvyššího korálu - okraje atolů, kde se nashromáždil organický odpad a písek, uchytila se zde vegetace a vznikly ostrovy. Roky a roky přílivů a odlivů rozemlely organický odpad a mušle na drobounká zrnka písku. Jedno je jisté - malinké skvrnky země oddělené obrovskou rozlohou vody byly po dlouhou dobu velkým hlavolamem.

Záhadou je nejen historie Malediv, ale také přesný počet ostrovů v souostroví. V seznamu britské Admirality je zaznamenáno kolem 1 100 ostrovů, zatímco nedávné vládní sčítání jich našlo 1 196. Kdyby se počítaly také písečné nánosy a korálové skaliska , konečná částka by se blížila k 2000. Získat přesné číslo je dále komplikováno skutečností, že ostrovy se objevují a mizí. Některé se spojí, jiné se rozdělí na půl a příležitostně se z korálových útesů vytvoří další ostrůvky. V roce 1955 vytvořila bouřka tři nové ostrovy v atolu Shaviyani, zatímco ostatní se pomalu rozpadaly. Kolem roku 1960 například téměř zmizel docela velký ostrov Feydhoo Finolhu v atolu Male.

Maledivy

Maledivy patří mezi nejatraktivnější turistické destinace. Nádhený indický oceán a luxusní hotely jsou velmi žádané a často bývají vyprodány dlouho dopředu. Pokud chcete mít to nejlepší, vyplatí se udělat rezervaci asi tak 3 až 4 měsíce dopředu.

KOMBINACE
Cestu na Maledivy můžete cenově výhodně spojit s cestou do Dubai nebo na Srí Lanku.


DUBAI + Maledivy

Dubai
2 noclehy v 4 * hotelu, snídaně. transfery
od
4.500 czk /os


SRÍLANKA+Maledivy

Srilanka

5 denní okruh od 2 osob s průvodcem 3/4* hotely
od 7.900 czk/os

 

 

Wikipedie Maledivy

expo tour
cestovní kancelář - touroperator
tel.: 577 103 104 , mobil: 602 530 266

e - mail
Maledivy - copyright @ urban 2001

Maledivy rybamaldives buble

Maledivy