Přehled a úvod

Pasivní kouření

Nevykouřitelné cigarety

Nadace pro výzkum kouření

Další průmyslový výzkum

Vybraný neprůmyslový výzkum

Tabákový výzkum ve Spojeném království

Nikotinové náplasti

Závěr


Zpět na práva zvířat

Na úvodní stránku

NADACE PRO VÝZKUM KOUŘENÍ

Úvod

Nadace pro výzkum kouření je organizace dotovaná příspěvky od tabákového průmyslu. 87% těchto příspěvků poskytuje japonská tabáková společnost Japan Tobacco. Nadace pro výzkum kouření za tyto příspěvky podporuje vědecký výzkum kouření, do čehož patří pokusy na zvířatech. Ve vědecké literatuře bylo publikováno několik studií sponzorováním touto nadací. Mezi nejvíce pobuřující z nich patří studie pokusů prováděných Lboratořemi preklinického výzkumu Centra pro pokusná zvířata (Central Institute for Experimental Animals) v Kawasaki. BUAV získala fotografie makaků, kteří kouří cigarety, jsou násilně krmeni chemikáliemi a jsou používáni při výzkumu návyku na nikotin. Ačkoliv ne všechny tyto pokusy byly publikovány, je jisté, že hlavním spomzorem publikovaných pokusů byla Nadace pro výzkum kouření.

POKUSY

Laboratoře preklinického výzkumu

I. Behaviorální (týkající se pozorovatelného chování) a biochemická analýza povahy závislosti na nikotinu.

Podrobnosti o tomto pokusu byly získány z nepublikované zprávy, kteoru napsali výzkumnící a kterou BUAV získala v Japonsku. Popis pokusných metod není úplný, ale kombinací informací obsažených v této zprávě tohoto druhu, je možné získat o studii srozumitelnou představu.

Opice makak rhesus podstoupily pokusy, při nichž si sami braly nikotin. V podobných samoobslužných pokusech, byly makakům chirurgicky v operovány hadičky, jimiž jim mohla být droga vstřikována přímo do krve. Později byly hadičky připojeny ke kovové páčce, ketrou mohl opice v kleci zmáčknout a tak si sama drogu vstříknout. Opice byly drženy po jedné v prázdných klecích s drátěnou podlehou a zjišťovalo se, kdy jsou schopny sami se obsloužit různými dávkami drogy. Výsledky v tomto případě jasně ukázaly, že nikotin působil jako "posilovač" chování spojeného s návykem. Výzkumnící si také všimli, že "fyzická závislost" na nikotinu nemusí mít, vzhledem k nejistému účinku žádný praktický význam. Výsledky byly použity k tomu, aby se zjistilo, jaké dávky nikotinu by posílily lidské kuřáky, a to i přesto, že je známo, že vliv nikotinu je druhově rozdílný a že lidé většinou získávají nikotin kouřením a ne injekcemi. V této studii je také zpráva o podobných pokusech s krysami, při nichž se nikotin opět projevil jako posilovač návakového chování. I přes tato zjištění nepřastávají tabákové společnosti popírat, že nikotin ja návykový.

II. Vliv psychaktivních léků na krátkodobou paměť u krys a makaků.

Ve studii vlivu jistých drog, včetně nikotinu, na paměť byly použity krysy a opice - šlo o 29 krys a 4 opice makak rhesus. Potom, co byla zvířata podrobena zkoušce paměti (při volbě stejného předmětu - krysy byly odměněny jídlem, opice slazenou vodou), jim byla vstřikována dávka nikotinu, scopolaminu, diazepanu (valia) nebo chloropromazinu (largactilu). Potom měli splnit další úkoly, přičemž byl měřen vliv léků na paměť.

Další studie sponzorované Nadací pro výzkum kouření

I. Společný vliv ozonu a cigaretového kouře na citlivost dýchacích cest a propustnost cév u morčat.

Ve studii, kterou provedli výzkumnící z Yokohamské univerzity byla morčata použita ke zjištění toho, zda kombinace ozónu a cigaretového kouře má na plíce větší vliv, než každá látka zvlášť. Celkem bylo použito 160 morčat. Byla donucena dýchat různé koncentrace ozónu a nebo cigaretového kouře. Za tímto účelem měly hlavy uzavřené v inhalačních pozdrech. V různé době po ukončení vdechování (během 24 hodin) jim byly změřeny různé projevy dýchání. Výsledky ukázaly, že alespoň u morčat mají obě látky dohromady horší vliv než každá zvlášť. Nebyl uveden žádný důvod, proč by se tyto věci nemohli studovat na lidech.

II. Vliv dlohodobého vystavení tabákovému kouři na funkci makrofágů v plicních sklípcích u myší.

Skupina význumníků, převážně z Tokyjské univerzity, provedla tuto studii s cílem zjistit detaily o tom, jak vlastně kouření rakovinu způsobuje. Bylo použito 24 myší. Polovina z nich byla vystavena kouři z 20 cigaret po 30 minut denně, během 30 dnů. Jejich plíce pak byly vyjmuty (pravděpodobně po usmrcení, ačkoliv se tu o tom nemluví) a byly prozkoumány určité druhy imunitních buněk. Usoudilo se, že kouř účinnost těchto buněk snížil.

Japan Tobacco

Japan Tobacco, Inc., společnost, která přispívá na činnost Nadace pro výzkum kouření, je největší tabáková společnost v Japonsku, která kontroluje více než 80% domácího trhu s tabákem. Z 66% je vlastní japonská vláda. V květnu 1992 koupila Japan Tobacco britskou společnost Manchester Tobacco Co. (MTC), která vyrábí kolem 1500 milionů cigaret za rok a představuje přibližně 1,5% britského cigaretového trhu a která vlastní značky jako Vistoria Wine a CO - OP.

Je také známo, že Japan Tobacco ve svých laboratořích v Yokohamě a v Kanadě provádí výzkum, při němž se používají zvířata. Navíc tato společnost vložila 46 milionů amerických dolarů do společného riskantního podniku s biotechnologickou společností Cell Genesys, při němž jde o vyvinutí "xenomyší", což je geneticky změněná myš, vytvořená k tomu, aby produkovala lidské protilátky.

Závěry

Spojení mezi Japan Tobacco, Nadací pro výzkum kouření a Laboratořemi preklinického výzkumu zviditelňuje propojení "akademického výzkumu", obchodu a pokusů týkajících se kouření. Některé pokusy a fotografie, které se BUAV podařilo získat, ukazují, že tento výzkum, pokud se týká možného ztrpení zvířat, je velmi krutý. Je nepravděpodobné, že by v británii byly povoleny pokusy s opicemi, ale v Japonsku mají dokonce ještě méně legálních omezení pokusů se zvířaty než je tomu v británii.

BUAV se ve věci těchto pokusů spojila přímo s Japan Tobacco. Dopis, ve kterém požadujeme bezprostřední ukončení těchto pokusů byl předán zástupcům Japan Tobacco v Londýně.


nahoru