Přehled a úvod

Pasivní kouření

Nevykouřitelné cigarety

Nadace pro výzkum kouření

Další průmyslový výzkum

Vybraný neprůmyslový výzkum

Tabákový výzkum ve Spojeném království

Nikotinové náplasti

Závěr


Zpět na práva zvířat

Na úvodní stránku

VYBRANÝ NEPRŮMYSLOVÝ VÝZKUM

Mělo by být zdůrazněno, že tabák na zvířatech zajisté nezkouší pouze tabákový průmysl. Většina publikovaných studií je prováděna akademickými a lékařskými odborníky, kteří nemají s tabákovým průmyslem žádné spojení. To ovšem není zrovna šťastné, jelikož se tak těmto zavádějícím a klamným metodám dostává důvěry veřejnosti, kterou by sám tabákový průmysl zřejmě nikdy nezískal.

POKUSY

I. Studie psů

Studie, provedená výzkumníky Univerzity v Jižní Karolině a nemocnicemi William Jennings Bryan Dorn Veterans Affairs, SC., použila 14 psů neznámé rasy, k tomu, aby objasnila, zda složení toho, co se vytvoří v plicích z cigaretového kouře je ovlivněno dobou inhalace kouře. Psy byli uspáni a do hrtanu jim byla zavedena sonda. Přístroj vyrábějící cigaretový kouř vháněl do trubice cigaretový kouř smíchaný se vzduchem. Některá zvířata ležela na zádech, jiná byla tyčí mezi čelistmi udržována ve zpřímené poloze. Po spálení 4 cigaret byla zvířata zabita a jejich plíce vyšetřeny. Výsledky ukázaly, že různá doba inhalace způsobila stav splodin uložených v plicích. Obsah usazených splodin se však lišil od toho, co bylo zjištěno při studiích lidí (dobrovolníků). Rozdíly byly přisouzeny buď druhovým rozdílům anebo použité technice umělé inhalace. Použití psů nemůže být nijak ospravedlňováno, zvlášť s ohledem na dostupné, etické studie lidí. Použití psů je tedy zcela neomluvitelné.

Ve druhé studii, provedené na Kalifornské Univerzitě v San Francisku, bylo použito 9 psů neznámého plemena k výzkumu specifických reakcí hrtanu a plic na cigaretový kouř. Psi byli uspáni a znehybněni. Chirurgicky jim byl otevřen hrudník a do hrtanu zavedena sonda. Aby byl získán sekret jistých žláz z hrtanu, byla rozstřižena průdušnice a její sliznice byla posypána práškem. Vložená videokamera zaznamenávala vylučování sekretu do prášku. Aby výsledky pokusu nebyly ovlivněny museli se psům ochladit a přeříznout některé nervy. Kouř s vysokým obsahem nikotinu byl sondou veden až do plic a zkoumal se jeho vliv na vylučování sekretu v hrtanu. Zároveň se měřilo napětí svalstva, srdeční frekvence a krevní tlak. O osudu zvířat se studie nezmiňuje, ale pravděpodobně byla zabita dříve než nabyla vědomí. Výsledky ukázaly, že kouř vedený do plic měl vliv na činnost žlázy v hrtanu. Diskutovalo se také o možnosti nervového ovlivnění. V této práci pokračovali další výzkumníci jinými pokusy se psy. Zajímavé je, že výsledky se neshodují s jinými výzkumy podobného druhu prováděnými na kočkách. To, že k vyřešení této lehké otázky bylo použito psů, nebylo nijak ospravedlněno. Studii dotoval Národní institut USA pro krev, plíce a srdce.

Další zpráva popisuje práci Univerzity v Kentucky. Za prvé tu jde o studii 154 psů, která byla součástí velkého programu, jenž se zabýval anatomickými změnami v těle psů vystavených cigaretovému kouři. Studie se věnovala především reakcím některých nervových vláken v plicích. Psi byli uspáni, jejich hrudník otevřen a do hrtanu zavedena sonda. Do plic byl vháněn kouř a zaznamenávali se přitom reakce nervových vláken. Psi byli pravděpodobně zabiti dříve, než nabyli vědomí. Výsledky poskytly další detailní vědomosti o vlivu nikotinu na nervy v plicích.

Další studie je podobná. K výzkumu různých reakcí nervů plic na cigaretový kouř bylo použito 20 psů. Bylo použito stejného postupu jako v předchozích pokusech. Výsledky se srovnávaly s výše uvedenou prací. Obě studie byly finančně podpořeny Institutem pro výzkum tabáku a jeho vlivu na zdraví při Univerzitě v Kentucky a Národním Institutem USA pro srdce, plíce a krev.

II. Ochranné antioxidační pochody ve tkáních krys a morčat, která byla vystavena cigaretovému kouři.

V této studii z McGill University v Montrealu byly krysy a morčata vystavena cigaretovému kouři, přičemž se sledoval jeho vliv na hladinu antioxidantů v těle zvířat (antioxidanty jsou např. vitamin A, C, E, kyselina močová a další. Tyto látky např. chrání membrány lidských buněk před účinkem kyslíkových radikálů - velmi agresivních toxických molekul, které v těle vznikají třeba při kouření cigaret. Zvířata byla uzavřena do úzkých pouzder, z kterých jim koukal jen čenich a byla vystavena cigaretovému kouři. V několika pokusech byla zvířata vystavena kouři z různých druhů cigaret. Není jasné, kolik zvířat bylo k tomuto pokusu použito a kolik jich bylo zabito. Pokusy sledující stejný cíl už byly předtím provedeny s laboratorními zvířaty i s lidmi. Navíc je známo, že existují druhové rozdíly v metabolismu antioxidantů. Potřeba a cena této studie je tudíž velmi pochybná.

III. Vliv tabákového kouře na odbourávání DTPA ve sliznici dýchacího ústrojí a na změny ve výstelce plic u krys. V této studii, provedené na Universitě Rene Descarta ve francouzské Bologni, bylo použito 70 krys. Cílem studie bylo zjistit, jak kouření ovlivňuje prostupnost dýchacího systému. Krysy byly uzavřeny do pouzder a do čenichu jim byly vháněny různé dávky kouře a to po dobu jednoho až deseti dnů. Měřila se prostupnost dýchacího systému. Zvířata byla pochopitelně zabita a jejich plíce pitvány. Získané výsledky nesouhlasily s mnoha jinými lidskými i zvířecími studiemi...

Závěry

Pokusy se zvířaty prováděné z obchodních a komerčních důvodů jsou hrozné a neomluvitelné. Nemělo by se ale zapomínat, že množství pokusů se provádí na akademické půdě a ve veřejných výzkumných institucích. To vše propůjčuje pokusům se zvířaty zdání oprávněnosti a výzkumníkům přináší nezaslouženou důvěru, navíc je tím zpochybňován význam údajů získaných z výzkumů lidské populace.

Pokusy, které jsme tu zmínili tvoří jen malou část výzkumných projektů, které byly, jsou a v budoucnosti stále budou prováděny po celém světě. Vzhledem k tomu, že kouření je na celém světě čím dál tím víc rozšířené, musí se hlavním programem mezinárodní výchovy ke zdraví stát veřejné zdraví a záchrana životů.


nahoru