Zušík - informační měsíčník ZUŠ Klecany s pobočkami v Odoleně Vodě a v Líbeznici
Zušík - informační měsíčník ZUŠ Klecany s pobočkami v Odoleně Vodě a v Líbeznici Zušík - informační měsíčník ZUŠ Klecany s pobočkami v Odoleně Vodě a v Líbeznici
Únor 2002
 
Informační měsíčník ZUŠ Klecany
s pobočkami v Odoleně Vodě a v Líbeznici
 
Vychází jako příloha Klecanského zpravodaje
vydávaného MÚ Klecany
 
Napište nám.
 

ZUŠÍK ročník 2002:  1 2 3 4 5

ARCHIV ročníků:  2000 2001

 
 
Vážení příznivci umění a uměleckého školství,
 

v únorovém vydání Zušíku bych Vás ráda seznámila s plánem akcí hudebního oboru na druhé pololetí školního roku 2001/2002. Co čeká naše žáky? – Soutěže, koncerty, třídní přehrávky a v závěru zkoušky.

Hned v únoru začneme soutěží. Učitelé hry na zobcovou flétnu Veronika Vitvarová a Karel Nový připravují své žáky na soutěž Pískání pro zdraví, které se v loňském roce úspěšně zúčastnily Klára Adamová a Míša Zahrádková, žákyně pana učitele Nového. O tom, kdo nás bude reprezentovat letos v pražském základním kole, se rozhodne 11. února na školním kole. Jednotliví vítězové své kategorie se utkají se svými ”soupeři” v prvním dubnovém víkendu v Praze. Tak jim všichni držme palce, ať jim přeje štěstí.

Do další soutěže, naplánované na polovinu dubna, by se měla zapojit většina žáků hudebního oboru. Jde o 3.ročník celoškolní soutěže ve hře na jednotlivé nástroje, které se vyučují na ZUŠ. Semifinalisté, kteří obsadí v základních kolech na pobočkách 1. a 2. místo, budou v Klecanech bojovat o titul absolutního vítěze. Bezprostředně poté, ve čtvrtek 25. dubna, vystoupí ti nejúspěšnější, naše nové vycházející hvězdičky, na koncertě vítězů. Kdo zazáří v letošním roce na hvězdném nebi naší školy? Možná budoucí virtuosové? Kdo ví, necháme se zatím překvapit.

Celý program hudebního oboru vyvrcholí v květnu a v červnu absolventskými koncerty. Žáci 7. ročníku dokončí veřejným vystoupením 1.cyklus hudebního oboru ( jakoby základní školu ).Většina z nich má před sebou náročné pololetí, připravit se a složit přijímací zkoušky na střední školu, pravidelně cvičit na klavír a zvládnout nabitý program na naší škole.

Všechna vystoupení završíme 10. června 2002 koncertem základní umělecké školy v pražské koncertní síni ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ (ulice Čajkovského – Praha 3). Začátek slavnostního večera je v 19: 00 hodin. 
SRDEČNĚ VÁS ZVEME!

V běžném školním roce si můžete žáky poslechnout kromě koncertů také na třídních přehrávkách, které jednotliví učitelé připravují 2krát ve školním roce. Každá taková přehrávka má charakter třídní schůzky, kde se mohou rodiče zeptat na prospívání svého dítěte, mohou sami porovnat úroveň hry jednotlivých žáků a udělat si tak objektivnější názor na výsledky spolupráce učitele, žáka a rodiče. Záměrně jsem napsala spolupráce, protože bez aktivní přítomnosti všech stran nemůže nikdo z nich očekávat úspěch. Tím nemyslím jen úspěch na soutěži. Já jako učitelka vnímám svůj úspěch tehdy, když se žákova chuť učit se hrát na klavír od přípravného ročníku nezmění, ještě lépe, když se léty prohlubuje. Mám ráda spontánní radost dětí, když se jim něco povede, jejich netrpělivost rychle mi zahrát, co doma poctivě nacvičily, stále obdivuji bezprostřednost a hravost, která provází jejich hudební vyjadřování. Sama se pak každý den snažím tuto jejich přirozenost nezničit.

Žák je pro mne úspěšný tehdy, když hru na nástroj a s tím spojené pravidelné cvičení bere od začátku jako součást svého života, když se nám všem - žákovi, učiteli a rodiči - podaří, aby bral klavír zcela přirozeně jako prostředek k poznávání nekonečného světa hudby.

A jsem také ráda, když rodiče vidí úspěch v tom, že si jejich dítko vytvořilo koníčka možná na celý život, že někteří žáci najdou pateticky řečeno smysl života, a někteří naopak zjistí, že klavír už nikdy více. Vždyť i tohle zjištění není k zahození, včas rozpoznat, že pravidelné cvičení bez chuti, radosti a talentu není to pravé ořechové, je mnohdy také úspěchem.

Aby byla výuka na umělecké škole úspěšná, nestačí jen talent a píle žáka, ale také zájem rodičů, bez jejich podpory a pochopení naše snažení obvykle selhává. Proto děkuji všem rodičům, kteří si i při svém zaneprázdnění najdou chvilku, aby si poslechli své dítě při cvičení a zašli na jeho veřejné vystoupení.

Těším se na Vaši milou návštěvu na koncertech Základní umělecké školy v Klecanech.

 
 
Mgr. Marcela Sládková                     
učitelka hry na klavír a zást. řed. ZUŠ              
 
 
Kočička pusinka
 
Linoryt nazvaný "Kočička pusinka" vytvořila Anetka Juricivá, 9 let
 
 
 
NOVINKY
 

Od začátku školního roku na naší škole učí paní učitelka Blanka Laurychová. Vyučuje hru na klavír a její příchod do naší školy můžeme označit za oživení a zpestření pedagogické práce. Paní učitelka je nositelkou harmonické a vlídné nálady, má spousty nápadů nejen co se týká výuky, ale také toho, jak zlepšit pracovní podmínky pro děti a pro učitele a přispívá tím k vytváření příznivého a přátelského klimatu ve škole. Kromě pedagogické činnosti je sama umělecky aktivní, založila kapelu ”Lakomé Barky”, kterou jste naposledy mohli slyšet na vánočním koncertě umělecké školy. Já osobně jsem byla stylem, duchem a atmosférou hudby nadšená. Velmi Vám doporučuji poslech této hudební skupiny při některé příležitosti, protože budete okouzleni nejen hudbou, ale také krásnými členkami kapely, jde totiž o výhradně ženské obsazení.

 
 
Dana Snížková                 
ředitelka ZUŠ                  
 
 

A nyní Vám stručně kapelu představí sama paní učitelka Blanka Laurychová:

Kapela při ZUŠ Lakomé Barky vznikla v listopadu 2001 u příležitosti klecanského vánočního jarmarku. Jejími členkami jsou:

”Velké Lakomé Barky” - Eva Stanislavová, Ludmila Koktanová, Pavla Langová, Štěpánka Kubišová, Marcela Sládková, Blanka Laurychová a jejich mladší kolegyně - Klára Adamová, Barbora Veselá a Michaela Zahrádková, které v ZUŠ navštěvují Orffovu školu. Orffova škola vede děti ke tvořivosti a společnému muzicírování při nejrůznějších příležitostech (děti učinkovaly např. při vítání občánků).

Název kapely Lakomé Barky vznikl jako inspirace podle pohádky ”Lakomá Barka” Jana Wericha (kniha Fimfárum). Rády bychom obohatily a zpestřily kulturní život v Klecanech a přispěly ke společnému setkávání se u příležitosti ”znovuobjevování” tradic.

 
 
Blanka Larychová                 
učitelka ZUŠ Klecany               
 
 
 

 
 
Zápatí-děti