Prosinec 2001
Domů Nahoru Duben 2001 Červen 2001 Červenec 2001 Prosinec 2001 Březen 2002 2003

 

Nahoru

  
4. vydání

prosinec 2001

O b s a h

Myšlenky na každý den Stalo se Představujeme se
Projekt Řeka Zajímavá výročí
Zelená stezka Připravujeme Na závěr

 

Myšlenky na každý den
Jediným učitelem hodným toho jména je ten, kdo rozvíjí ducha svobodného přemýšlení 
a cit osobní odpovědnosti.
J. A. Komenský

Kdyby nebe vyslyšelo dětská přání, nezůstal by na živu jediný učitel.
Perské přísloví

 

Zpět na obsah

 

Zažili jsme, prožili jsme, užili jsme si
15. října - žáčci 1. stupně navštívíli Planetárium v Ostravě
19. října - celoškolní branný den
24. října - žácí 9. třídy besedovali se členy policie na téma zvyšování právního vědomí
6. listopadu - děti z MŠ navštivily naše prvňáčky
15. listopadu - 1. až 4. třída zavítaly do knihovny v Šenově
22. listopadu - naši deváťáci spolu s osmáky navštívili burzu středních škol a odborných 
učilišť - Přehlídku středního školství GEMMA 2001
27. listopadu - si děti 1. stupně vyslechly koncert Pavla Nováka v kině Květen
29. listopadu - s prvňáčky a s 8. a 9. třídou proběhla beseda s policií

 

Návštěva Planetária v Ostravě - Porubě
Dne 15. října jsme jeli na exkurzi do Planetária v Ostravě. Děti viděly dalekohled a otáčecí kopuli, podívaly se odrazem na slunce a sluneční skvrny. V hlavním programu se dozvěděly, jak vznikají hvězdy a planety, co jsou to souhvězdí, meteory a komety. O tom, že je program velice zajímal, svědčí i diskuse s pracovnicí planetária, která nestačila na zvídavé otázky dětí odpovídat.

J. Sedlářová, třídní učitelka 3.třídy
Zpět na obsah

 

Projekt Řeka

Počátkem měsíce října jsme s dětmi 3. třídy naší školy realizovali krátkodobý projekt, zaměřený na poznávání krajiny našeho domova a nazvali jej naše řeka Jičínka. Projekt začal už tím, že děti měly za úkol zjišťovat historické skutečnosti o naší řece od svých blízkých.
Nejprve jsme se na naši řeku šli podívat a zmapovali, kudy vlastně teče, jaké jsou její přítoky, kam se vlévá a co v ní a kolem ní žije. Mohu vám říci, že naše zjištění nebyla vždy lichotivá. Místo bohatého života ve vodě, viděly děti plastové láhve, plechovky od piva a konzerv a jiné věci, které zajisté do řeky nepatří. Ale zažili jsme i radosti, a to když jsme objevili v trávě u řeky užovku obojkovou, nebo hejno ryb, žabky a vodní hmyz. Děti si vše pečlivě zapisovaly, a pak třídily: ,,patří či nepatří“ do řeky. Ve škole jsme si pak zkoušeli, jaké to je, když voda obtéká a omílá kamínek nebo větší kámen, jak jej drolí a ukládá jeho částečky v zákrutech řeky. Povídali jsme si i o dalších našich řekách a poslouchali, jak řeku Vltavu ztvárnil hudební skladatel Bedřich Smetana. I v knihách jsme našli mnoho zajímavého o řekách, a nejen v encyklopediích, ale i v básnických sbírkách a čítankách. To se nám potom hned chtělo vytvořit si také svoji básničku o naší řece. A že se nám to povedlo, se můžete přesvědčit i vy. Řeku jsme si i namalovali, pěkně velkou, aby se do ní všechno vešlo. A úplně nakonec jsme si povídali s panem Kovaříkem z Českého svazu ochránců přírody, jak tu naši řeku ochránit, aby nám vydržela čistá a pěkná hodně dlouho. Moc se nám to všem líbilo a už se těšíme na další projekt.

Jana Sedlářová, tř. uč. 3.třídy

DUHOVÝ PSTRUH
V dáli něco kuňká, 
je tam tichá tůňka. 
Do ní teče řeka, 
asi někam spěchá. 

Uvidíš v ní pstruhy, 
vypadají jako z duhy.
Když nějaký pstruh vyskočí, 
celého tě zamočí.

Ondřej Horváth, 3.třída

 

ŘEKA 
Řeka teče ze skály 
daleko do dáli. 
Děti se na ni dívaly 
a té modré vodě tleskaly. 

Lucie Slabá, 3.třída

JIČÍNKA 
Teče řeka Jičínka,
teče do dálky,
hoď si do ní psaníčko,
odnese je k tobě zakratičko.

Tereza Hrubínová, 3.třída

 

JIČÍNKA
Naše řeka Jičínka, 
teče, teče daleko, 
říkala mi maminka,
ať po řece pošlu psaní, 
o mé řece povídání.

Nelly Suchomelová, 3.třída

Zpět na obsah

 

Zajímavá výročí

Tycho de Brahe

Před 455 lety 14. prosince 1546 se narodil Tycho de Brahe. Dánský astronom, který prováděl nejpřesnější pozorování před objevením teleskopů. Pracoval v observatořích, které vybudoval na dánském ostrově Hven. Ve svém modelu sluneční soustavy umístil Zemi (podle Ptolemaia) do středu vesmíru, kolem ní pak obíhají Slunce a Měsíc. Zbývající planety (podle Koperníka) obíhají kolem Slunce. Působil také v Čechách (Praha, Benátky nad Jizerou), kde 24. prosince 1601 zemřel. Jeho asistent Johannes Kepler (1571-1630) by oslavil 27. prosince 430. narozeniny. Při své práci vycházel z Tychonových pozorování. Je nejlépe znám svými třemi zákony o pohybu planet. Vysvětlil vznik krátkozrakosti a dalekozrakosti. Sestrojil vlastní typ dalekohledu, kterému se říká hvězdářský. 

Mgr. Jaroslav Haša

Zpět na obsah

 

Představujeme se

Projekt Jak to vidím já


Stejně jako v loňském školním roce i letos se naše škola zapojila do soutěže
Ministerstva vnitra Jak to vidím já. V letošním školním roce je soutěž zaměřena
literárně - povídky, vlastní příběhy či básničky. Každý měsíc jsou vyhlašována nová 
témata. V říjnu znělo téma „Drogy a ty“. Do soutěže jsme poslali tři vybrané práce
a jednu z nich si můžete nyní přečíst:

Drogy a já 

Mám kamaráda, který bere drogy už asi dva roky. Začalo to úplně nevinně, a to kouřením trávy. Později si začal píchat do žil. A dnes už nemůže normálně uvažovat, protože je myšlenkami jen u drog. Byl to strašně inteligentní člověk, než drogy začal brát. Já jsem s ním vyrůstala odmalička a spousta lidí z naší třídy také. Je mi ho líto.
Můj názor na drogy je takový: Lidé po dlouhodobém užívání zchátrají a mnoho jich zemře, proto bych si nikdy nemohla s tímhle svinstvem ničit život. Je to věc každého, jestli si tu drogu vezme nebo ne. Každý se svým životem může naložit, jak chce. Určitě si většina lidí vezme drogu ze zoufalství, nebo kvůli nějakému problému. A já si myslím, že všechno jde vyřešit i jinak. Každý problém má aspoň dvě řešení. Proč tedy sáhnout po droze? Nevím. Já se pokusím vždy řešit problém rozumnějším způsobem a drogám se vyhnout. Život mám před sebou a smrti se bojím. Chci si život užívat, jak nejdéle to půjde.

(žákyně 8.třídy)

Zpět na obsah

 

Zelená stezka


ZELENÁ STEZKA

Dne 19. 10. 2001 si pro nás Obecní úřad a Obchodní akademie v Šenově u N.J. připravily sportovní den s názvem „Zelená stezka“. 
V 8:00 hodin ráno jsme se seřadili na školním hřišti a byli jsme rozděleni do skupin. Každá skupina měla svou barvu, podle které se celý den řídila. Naše skupina , kterou tvořili žáci 8. a 9. třídy, měla barvu oranžovou. Jako vedoucí nám byli přiděleni studenti Obchodní akademie. Byli jsme připraveni k odchodu. Asi po patnácti minutách cesty se od nás oddělily ostatní skupiny a nyní už šla každá svou trasu. Za chvíli jsme na nedalekém keříku uviděli papírek s oranžovým proužkem. Na papírku byla otázka, kterou jsme museli zodpovědět. Nebyla však jediná. Na trase jich číhalo mnohem více. Některé nám činily značné potíže, ale s pomocí našich paní učitelek jsme je vždy zvládli. Odpovědi na tyto otázky jsme zapisovali do křížovky, jejíž výsledná tajenka zněla: „Přírodu chrání ekologie“.
Asi po půldruhé hodině jsme přicházeli k malé kapličce. Naši vedoucí nám oznámili, že v blízkosti kapličky je ukryt poklad, který si rozdělíme. Všichni jsme se jako vlci rozběhli za kořistí. Po chvilce jsme poklad nalezli a spravedlivě si jej rozdělili. Poté jsme přešli na betonový plácek, kde jsme si zopakovali určování světových stran a poskytnutí první pomoci. Konečně jsme měli volný čas na „vyřádění“. Naše skupina se vydala do blízkého lesíka, kde jsme mezi sebou rozpoutali „žaludovou válku“. Bitva byla nemilosrdná a já samotný jsem si z ní odnesl slušnou „dávku“ modřin. Když se zdálo, že jsme se konečně vydováděli, vydali jsme se na zpáteční cestu ke škole. Jenomže ve všech nadále přetrvávala chuť bojovat, a tak jsme celou cestu nadále bojovali. Při příchodu ke škole jsme se již uklidnili a tato Zelená stezka skončila. 
Den byl podle mě zvlášť vydařený a já jsem ten večer únavou nezvykle rychle usnul.

Stanislav Horut, 8.tř.

Zpět na obsah

 

Připravujeme

14. prosince - návštěva programu Vánoce ve Valašském muzeu v Rožnově p. Radhoštěm (1. stupeň)
20. prosince - "Vánoční nadělování" v restauraci Na Fojtství 
21. prosince - vánoční besídky ve třídách

Zpět na obsah

 

Na závěr - poděkování

Děkujeme:

- panu Jiřímu Říhovi za výrobu školních pomůcek
- firmě Lašen za sladkosti na branný den
- panu Podhajskému za sponzorský dar škole
- studentům Obchodní akademie v Šenově a paní PhDr. L. Panáčové za přípravu a realizaci programu branného dne 19. října

Zpět na obsah
 
 
 

 

Nahoru ] Naše obec ] Informace o škole ] Archiv ]
Jakékoliv informace nám můžete zaslat na adresu školy .
Poslední úprava stránek: února 15, 2006